با توجه به اعلام پیشین بانک مرکزی، از امروز 5 بهمن ماه جاری، تراکنش مشتریانی که کدملی یا شناسه ملی آن ها ثبت نشده در ساتنا برگشت می خورد.

به گزارش برات نیوز، در جهت اجرای طرح تایید اطلاعات هویتی مشتریان در شبکه بانکی، از امروز 5 بهمن ماه جاری تراکنش مشتریانی که کدملی یا شناسه ملی آن ها ثبت نشده در ساتنا برگشت می خورد.

بنابراین افراد حقیقی یا حقوقی که کدملی یا شناسه ملی خود را به بانک اظهار نکرده باشند، نمی‌توانند از این خدمت بهره مند شوند.

این طرح بانک مرکزی در راستای شفافیت هویت صاحبان تراکنش‌های بانکی با قاطعیت هرچه بیشتراجرایی شده است .

این بانک راه اندازی «سامانه شهاب» و با همکاری سازمان‌هایی از جمله «ثبت احوال کشور»، «ثبت شرکت‌ها»، «وزارت کشور» و سایر نهادهای ذی ربط اقدام کرده است .

در همین حال با اجرای این طرح از امروز تمام تراکنش های بانکی فاقد شهاب و یا شناسه ملی در «ساتنا» برگشت می‌خورند.

“کد شهاب” کد ملی و یا شناسه ملی افراد حقیقی و حقوقی

بر اساس این گزارش، “کد شهاب” همان کدملی برای اشخاص «حقیقی» و «شناسه ملی» برای اشخاص حقوقی است .

این طرح بانک مرکزی بلافاصله در سایر سامانه‌های بین بانکی و پس از آن در سامانه‌های درون بانکی اجرا می‌شود.

بنابراین، افراد حقیقی یا حقوقی که کدملی یا شناسه ملی خود را به بانک اظهار نکرده باشند، نمی‌توانند از خدمات بانکی بهره‌مند شوند.

همچنین براساس اطلاعیه بانک مرکزی، این اقدام بر فعالیت مشتریانی که اطلاعات هویتی ایشان نزد بانک‌ها و موسسات اعتباری موجود است، تاثیری نخواهد داشت .

در طرح مذکور تنها حساب‌ها و تراکنش های بانکی فاقد شهاب برگشت می خورند.

ساتنا، سامانه پردازش و تسویه تراکنش های بین بانکی

درهمین حال کاربران باید بدانند که ساتنا سامانه‌ای الکترونیکی است که پردازش و تسویه تراکنش‌های بین بانکی و دستور پرداخت‌های فوری را به صورت انفرادی و آنی انجام می‌دهد.

در این سامانه مشتریانی که در بانک ملی دارای یکی از انواع حساب (جاری، پس انداز و کوتاه مدت) هستند، می‌توانند نسبت به انتقال وجوه (مبالغ بیش از ۱۵ میلیون تومان) به حساب خود و یا سایر افراد در سایر بانک‌ها اقدام کنند.

بیشتر بخوانید: برگشت تراکنش‌های بانکی بدون شناسه ملی

همچنین در سامانه الکترونیکی ساتنا به مشتریان یک بانک این امکان  داده می شود تا با مراجعه به شعب بانک خود و یا از طریق سامانه اینترنتی بانک حواله‌هایی با مبالغ بیش از ۱۵ میلیون تومان را به هر حسابی در هر بانکی انتقال دهند.

اطلاع رسانی درباره اجرای طرح برگشت تراکنش های بانکی فاقد شهاب

این طرح درحالی اجرایی شد  که سال گذشته بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری اعلام کرد تا تمامی خدمات بانکی به سپرده گذاران منوط به دریافت کد شهاب خواهد بود.

دراین اطلاعیه بانک مرکزی آمده بود که تمامی حساب‌های دارای نقص اطلاعات هویتی و فاقد کد شهاب مسدود خواهند شد.

این طرح بانک مرکزی  در راستای ساماندهی حساب‌های بانکی، تکمیل اطلاعات مشتریان سیستم بانکی، مبارزه با پولشویی و افزایش شفافیت تراکنش‌های بانکی اجرایی خواهد شد .

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *