ترخیص اعتباری کالاهای اساسی گروه یک ارزی تصمیم جدید دولت برای تامین این کالاها است. تامین این نیازها یکی از مطالبات همیشگی مردم است. کالاهای اساسی که اگر نباشد زندگی مردم با مشکلات زیادی مواجه می‌شود. یکی از نگرانی های مردم در شرایط بحران‌های اقتصادی و سیاسی هم معمولا تامین همین نیازها است.

به گزارش برات نیوز، محمدرضا کلامی سخنگوی ستاد تنظیم بازار درباره این موضوع، گفت: در جلسه‌ای که با حضور معاون اول رئیس جمهور در بندرعباس داشتیم، مصوب شد تا کالاهای اساسی و ضروری مردم که در گروه یک ارزی قرار دارند، به شیوه اعتباری ترخیص شود.

وی افزود: بانک مرکزی موظف شد بدون فوت وقت نسبت به صدور کد رهگیری و کد منشأ ارز اقدام کند تا کسانی که توانایی دارند نسبت به ترخیص کالا به صورت اعتباری اقدام کنند، و ظرف سه ماه آینده ارز آنها تأمین شود.

وی در خصوص مهمترین مصوبات ستاد تنظیم بازار، افزود: رصد و پایش آخرین وضعیت قیمت کالاهای اساسی و ضروری و روند تأمین آنها در جلسه تنظیم بازار مورد بررسی قرار گرفت.

کلامی ادامه داد: در جلسه پیشین ستاد مقرر شد؛ جلسات ستاد تنظیم بازار با حضور معاون اول رئیس جمهور به صورت حداقل ماهی یک بار تشکیل شود که در همین راستا و همزمان با حضور معاون اول رئیس جمهور روز شنبه بازدیدی از بندر شهید رجایی بندرعباس انجام و تصمیمات مهمی اتخاذ شد.

بیشتر بخوانید: توافق برای ترخیص فوری کالاهای دپو شده

دبیر ستاد تنظیم بازار کشور ادامه داد: ترخیص و تأمین ارز برای کالاهایی حتی مانند روغن خام نیز تسهیل خواهد شد و فرآیندهای بازاررسانی آنها به راحتی انجام می‌شود.

وی در خصوص تأمین مواد اولیه و تجهیزات و قطعات مورد نیاز تولید نیز گفت: قرار شد تأیید ارزی کالاهایی که تا قبل از ۵ مهرماه ۱۳۹۹ در بنادر موجود است را بانک مرکزی انجام دهد و مواد اولیه و تجهیزات و قطعات مورد نیاز تولیدی به همین شکل ترخیص شوند.

این کالاها شامل اين كالاها شامل گوشت قرمز، گندم، آرد، نان، برنج، روغن نباتي، شكر، كره، جو، ذرت، كنجاله سويا، گوشت مرغ، شير خشك صنعتي، شير خام، كود اوره،‌كود فسفات و پتاس می شود.

همچنین کالاهایی مانند شامل پنير، ماست، تخم مرغ، واكسن دامي، كاغذ چاپ و مطبوعات، روغن موتور، دوده، لاستيك، پلي‌اتيلن، شمش فولادي، انواع ورق، ميلگرد، تيرآهن، مس كاتد، شمش آلمينيوم، سرب، سيمان خاكستري، كاشي، شيشه جام، خودرو سبك، تراكتور و كمباين، پخچال و فريزر، ماشين لباس شويي و تلويزيون و سيب و پرتقال در ايام ويژه سال را هم جزء این اقلام حساب می‌کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *