شرایط ترخیص خودروهای وارداتی رسوبی و دپو شده در گمرک اعلام شد.

به گزارش برات نیوز، به دنبال صدور دستور رییس جمهوری مبنی بر پیگیری وضعیت خودروهای دپو شده در گمرک،شرایط جدید ترخیص این خودروها اعلام شد.

این درحالی است که بسیاری از خودروهای وارداتی، پس از اعلام ممنوعیت واردات خودرو به کشور در گمرکات دپو شده اند و امکان ترخیص آن ها تاکنون وجود نداشته است .

درهمین راستا، گمرک ایران طی گزارشی آخرین وضعیت خودروهای دپو شده را به وزارت اقتصاد اعلام کرده و خواستار تعیین تکلیف شد.

صدور دستور پیگیری وضعیت خودروهای دپو شده در گمرک از سوی رییس جمهوری

به همین منظور، رییس جمهوری نیز دستور پیگیری و تعیین تکلیف این خودروها را درگمرک صادر کرد.

براساس این گزارش، با توجه به رسوب چندین ساله هزاران خودرو در گمرکات کشور و صدور مصوبه و راهکارهای مختلف، همچنان تعداد 2 هزار و 249 خودرو در گمرک بلاتکلیف مانده اند.

از اینرو، پیش نویس پیشنهادی از سوی گمرک ایران جهت تصویب در هیات وزیران، به وزارت اقتصاد ارائه شده تا در هیات دولت مورد بررسی  قرار گیرد.

 در صورت تصویب، مهلت شش ماهه‌ای در اختیار صاحبان خودروهای رسوبی قرار می‌گیرد تا طبق ضوابط تعیین شده نسبت به ترخیص اقدام کنند.

ترخیص 10 هزار و 12 دستگاه از خودروهای دپو شده در گمرک

 رسوب و دپو خودروهای وارداتی در گمرک مختص به 12 هزار و 261 خودرو بود که طی سال های گذشته به گمرکات کشور وارد و در آنجا توقیف شده بود.

اما به دلیل تغییر سیاست دولت و ممنوعیت واردات امکان ترخیص این خودروها مهیا نشد.

در نهایت بعد از چند دوره مصوبه هیات دولت ، ۱۰ هزار و ۱۲ دستگاه ترخیص و ۲۲۴۹ دستگاه باقی ماند.

حال اینکه با توجه به آغاز به کار دولت سیزدهم، بار دیگر موضوع تعیین تکلیف این خودروها مطرح شد.

برهمین اساس، گمرک نیز چندی پیش گزارشی از وضعیت خودروهای رسوبی به وزارت اقتصاد ارائه کرد.

این در حالی است که به تازگی با توجه به دستور رئیس جمهوری مبنی بر پیگیری جدی برای تعیین تکلیف این خودروها، گمرک ایران، پیش نویس مصوبه برای ترخیص خودروهای رسوبی را آماده و به وزارت اقتصاد ارائه کرد تا در دولت مطرح شود.

ضرورت بازگشایی ثبت سفارش

 پیش‌نویس پیشنهادی برای تصویب در هیات وزیران که از سوی ارونقی معاون فنی گمرک ایران  به وزارت اقتصاد ارائه شده است،

 بر لزوم باز شدن ثبت سفارش برای تعیین تکلیف بخش زیادی از این خودروها تاکید دارد.

 به طوری که اعلام شده، ثبت سفارش برای واردات خودروهای سواری که تا تاریخ ۱۶ دی ماه ۱۳۹۷ دارای قبض انبار اماکن گمرکی و مناطق ویژه و آزاد هستند به صورت بدون انتقال ارز و از محل ارز متقاضی با اظهار منشأ ارز به بانک مرکزی بلامانع خواهد بود.

 بنابراین کلیه ثبت سفارش های قبلی خودرو اعم از بانکی و غیربانکی لغو خواهد شد.

درادامه این گزارش آمده است که خودروهایی که تا ۱۶ دی ماه ۱۳۹۷ دارای قبض انبار بوده و با رویه بانکی تأمین ارز شده‌ است نیز  با پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز دریافتی با نرخ سامانه نیما و با ثبت سفارش بانکی قابل ترخیص است و هر نوع تخصیص ارز جدید برای این ثبت سفارش ها ممنوع خواهد بود.

پرداخت سود بازرگانی ۴۰ درصد مازاد برای ترخیص

همچنین اعلام شده است خودروهای با ارزش بیش از ۴۰ هزار دلار با محاسبه و پرداخت ۴۰ درصد سود بازرگانی، مازاد بر مأخذ حقوق ورودی قابل ثبت سفارش و ترخیص هستند.

امکان ترخیص بالای ۲۵۰۰ سی سی نیست به جز موارد استثنا

دراین گزارش آمده است که درمورد خودروهای سواری با حجم موتور بالاتر از ۲۵۰۰ سی سی نیز با تاکید بر اینکه امکان ترخیص وجود ندارد، موارد استثنا مطرح است.

همچنین دراین گزارش تاکید شده است خودروهای سواری مربوط به جانبازان طبق مصوبه بهمن ماه ۱۳۸۷ و اصلاحات بعدی آن که تا شهریور ماه ۱۳۹۳ وارد گمرک شده و دارای ثبت سفارش هستند، از این موضوع مستثنی بوده و امکان ترخیص خواهند داشت.

امکان ورود خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی به مناطق آزاد

همچنین در مناطق آزاد نیز ترخیص خودروهای سواری بدون الزام به رعایت محدودیت حجم موتور ۲۵۰۰ سی سی که تا ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ برای آن ها توسط مناطق آزاد قبض انبار صادر شده با رعایت مقررات مربوطه،جهت شماره گذاری و تردد در محدوده مجاز تعیین شده در مناطق آزاد قابل ترخیص است.

عدم مشمول شدن قید زمان برای ترخیص خودروهای دارای پرونده های قضایی

براساس این گزارش، در حالی مهلت تعیین تکلیف و ترخیص خودروهای رسوبی شش ماه تعیین شده که خودروهای دارای پرونده قضایی را از لحاظ زمانی در بر نمی‌گیرد.

به طوری که در پیش نویس آمده انجام تشریفات گمرکی و ترخیص خودروهای دارای پرونده قضایی که رأی قطعی منع پیگرد یا برائت آن ها از سوی مرجع رسیدگی کننده صادر می‌شود مشمول قید زمانی برای ترخیص نیست و با رعایت مقررات ترخیص می شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *