با توجه به بروز آشفتگی در بازار خودرو و مشکلات خودروسازان داخلی درتامین قطعات، سازمان گمرک  اعلام کرد بنا به درخواست وزارت صمت  قطعات خودروی وارداتی بدون تخصیص ارز ترجیحی و بدون ارائه کد رهگیری کالا ترخیص شدند.

به گزارش برات نیوز، معاون فنی و امور گمرکی گمرک کشور از دپوی ۷ میلیون تن کالا در بنادر جنوبی کشور خبر داد و گفت: علاوه بر ۳ و نیم میلیون کالای اساسی، همین میزان هم کالای غیراساسی در بنادر جنوبی کشور وجود دارد.

مهرداد جمال ارونقی در استودیو پخش خبر ۲۱ شبکه اول سیما ابراز کرد: او از وجود ۲۵ هزار کانتینر حاوی کالا‌های اساسی و غیراساسی دیگر هم در بنادر جنوبی کشور خبر داد.

ارونقی گفت​: در خصوص ترخیص بدون کد رهگیری کالا‌های اساسی و دارای مجوز خروج از گمرک، پنج قلم کالا شامل ذرت، جو، سویا، روغن و دانه‌های روغنی به چشم می‌خورد.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک کشور افزود: از میزان کل ۳ و نیم میلیون تن کالای اساسی، یک و نیم میلیون تن ذرت، ۲۳۹ هزار تن جو، ۲۳۶ هزار تن سویا، ۴۰۰ هزار تن روغن و ۵۵ هزار تن دانه‌های روغنی در بنادر کشور دپو و نگهداری می‌شود.

او تصریح کرد:​ در فضای گمرکی کشور، تأیید کد رهگیری کالا از سوی بانک مرکزی الزامی است، اما تسهیلاتی در این خصوص اتخاذ شده است که طی آن، این پنج قلم کالا می‌توانند با داشتن فقط مدارک مالکیت و شناسایی ترخیص شوند.

بیشتر بخوانید: ترخیص کالاهای اساسی بدون کد رهگیری

ارونقی در خصوص ارزش مالی این پنج قلم کالای اساسی گفت: تاکنون ۱۱ میلیون تن کالای اساسی به‌ارزش ۶ میلیارد دلار ترخیص کرده‌ایم که ارزش ریالی این پنج قلم کالا باید طبق این اعداد و ارقام محاسبه گردد.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک کشور گفت: تاکنون صاحبان ۲۵ هزار تن کالا برای ترخیص کالا‌های خود اقدام و نامه‌نگاری کرده‌اند، اما عده‌ای هم به‌دلیل عدم تأمین ارز مورد نیاز از ترخیص کالا سر باز می‌زنند و ترجیح می‌دهند اول تکلیف ارز ترجیحی کالا‌ها معین شود و سپس اقدام به ترخیص نمایند.

او در خصوص کالا‌های غیراساسی موجود در گمرک بنادر گفت: ۸۵ درصد از ۳ و نیم میلیون تن کالای غیراساسی موجود در انبار‌های بنادر شامل مواد اولیه تولیدی‌ها و مربوط به پروژه‌های ملی مانند قطعات خودرو می‌شود که این دسته از کالا‌ها هم در انتظار تعیین تکلیف ارز‌های ترجیحی هستند. البته در خصوص قطعات خودرو باید گفت؛ با توجه به درخواست سرپرست وزارت صمت، این اقلام بدون تخصیص ارز ترجیحی و بدون ارائه کد رهگیری کالا، ترخیص شده‌اند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *