ناهماهنگی‎‌ها در ترخیص کالاهای اساسی میدان جنگی شده میان نهادهای متولی. دستگاه‌هایی که هیچ کدام زیر بار مسوولیت خود نمی‌روند و مشکلات پیش آمده را به طرف مقابل پاس می‌دهند.

به گزارش برات نیوز،این عدم پذیرش مسوولیت‌ها منجر به آسیب‌های مالی و روانی زیادی به صاحبان این کالاها و مردم شده است. صاحبان کالایی که سرمایه‌شان در سایه این بی توجهی ها در حال دود شدن است و مردمی هم که با چشم خود نابودی کالاهایی را می بینند که جزء کالاهای اساسی زندگیشان است.

این پاس‌کاری‌ها و انتشار اعلامیه‌ها برای توجیه اقدامات نشده، برای مردم و صاحبان سرمایه نان و آب نمی‌شود و بنا به توضیح رییس جمهوری، این کار و ناهماهنگی‌ها در ترخیص کالاهای اساسی قابل پذیرش و توجیه نیست.

بیشتر بخوانید: آغاز تجارت تهاتری و استقبال بازرگانان

  طبق قوانین واردات و صادرات وقتی صادرکننده‌ای ثبت سفارش را انجام ‌می‌دهد و حقوق و عوارض گمرکی را پرداخت کند، گمرک موظف است که کالای او را ترخیص کند؛ اما با توجه به سخت‌گیری های بانک مرکزی برای دریافت کد تخصیص ارز برای کالاهای وارداتی و رسوب کالاهای وارداتی در گمرک هادر یک کار فراقانونی جلوی ترخیص مواد اولیه و ماشین‌آلات واحدهای تولیدی از گمرکات گرفته شده و وارد کنندگان و تولید کنندگان بسیار متضرر شده اند.

در این خصوص حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان، وزارتخانه های صمت، اقتصاد و دارایی و جهادکشاورزی را موظف کرده است تا به این موضوع، رسیدگی و در کوتاه ترین زمان ممکن، نسبت به رفع موانع ترخیص این کالاها اقدام کنند.

پاسکاری میان مسوولان برای رسوب کالاهای وارداتی

یکی از نهادهایی که پایش در این موضوع باز شد، بانک مرکزی بود. این بانک در همان ساعات ابتدایی انتشار خبر مربوط به رسوب برنج‌های وارداتی در گمرکات به دلیل عدم همکاری بانک مرکزی، اعلام کرد که علت اصلی رسوب برنج‌های وارداتی در گمرکات و بنادر ترخیص درصدی کالا توسط گمرک، بدون داشتن تخصیص ارز و کد رهگیری برای ثبت‌ سفارش مرتبط با آنها است.

اما گمرک کشور زیربار نرفت و در پاسخ به این ابهام، تاکید کرد که علت ترخیص نشدن این برنج‌ها عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی است و با وجود فساد پذیری برنج‌های رسوبی در گمرکات و بنادر کشور، گمرک بدون صدور کد رهگیری بانک مجوز ترخیص ندارد.

حسن روحانی در جلسه دیروز هیات دولت اعلام کرد که بانک مرکزی وظیفه دارد در این مورد با نهادهای مرتبط همکاری کند.

بازگشت آرامش به بازارهای ارز، سرمایه و کالا

رئیس جمهوری با اشاره به شرایط رو به بهبود وضعیت منابع ارزی و حرکت مثبت تولید و صادرات کشور و تقویت مناسبات خارجی همزمان با اجرای تصمیمات برای تسهیل واردات و صادرات ابراز امیدواری کرد که بازارهای ارز، سرمایه و کالا به ثبات و آرامش بازگردد.

وی در این جلسه پس از ارائه گزارش اقدامات انجام شده برای ترخیص سریع تر کالاهای اساسی و مواد اولیه کارخانجات از گمرک، تاکید کرد که تصمیمات اتخاذ شده در ستاد اقتصادی دولت برای استفاده از ارز صادراتی و ارز متقاضی جهت تامین کالاهای ضروری و نیازهای وارداتی واحدهای تولیدی، باید به طور کامل و سریع اجرایی شود و هر گونه کندی یا ناهماهنگی در این خصوص  به هیچ وجه قابل پذیرش نیست.

روحانی با تاکید بر اینکه تأمین معیشت جامعه دغدغه نخست دولت و نظام است، اظهار داشت: بخش عمده ای از مواد غذایی مردم به اندازه کافی در داخل تولید می شود، لذا نباید ناهماهنگی ها در زمینه کالارسانی و توزیع این کالاها موجب بی ثباتی قیمت ها و ایجاد مشکل برای مردم شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: نوسانات اخیر برخی از اقلام اساسی مانند گوشت قرمز ناشی از برخی ناهماهنگی ها در شبکه تامین و توزیع است و باید هرچه زودتر چنین مشکلاتی توسط وزارت صمت و وزارت جهادکشاورزی برطرف شود. سایر دستگاه های مرتبط نیز موظفند در تنظیم بازار با وزارت صمت هماهنگی و همکاری لازم را داشته باشند.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *