اخبار اقتصادی

تسهیلات به تولیدکنندگان بر اساس رتبه‌بندی اعطا می‌شود

تسهیلات به تولیدکنندگان

رتبه‌بندی تولیدکنندگان در مرحله مدل‌سازی است و مطالعات و طراحی آن انجام شده که بر اساس آن واحدها به چهار دسته تقسیم می شوند. بند (ت) ماده ۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز وزارت صمت را موظف کرده که سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی اعتباری برای تجارت داخلی و خارجی با همکاری سایر وزارتخانه ها و دستگاه‌های مرتبط ایجاد کند که اجرای این تکلیف به مرکز توسعه تجارت الکترونیک محول شده و بر اساس آن تاکنون چندین پروژه در حوزه های مختلف تجاری تعریف شده است. در رتبه بندی تجارت داخلی دو دسته رتبه بندی کسب و کارهای اینترنتی و رتبه بندی تولیدکنندگان شروع شده است. در رتبه بندی تولیدکنندگان واحدها به چهار دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول تولیدکنندگانی که در حال حاضر مشکلی ندارند و کارشان را بدون مشکل انجام می‌دهند و فقط دولت نباید برایشان محدودیت ایجاد کند. دست دوم واحدهایی هستند که در حال فعالیت هستند اما مشکلاتی دارند که ظرفیت تولید آن‌ها کاهش یافته و نیروی انسانی‌شان را تعدیل کردند، اما با عارضه یابی درست می‌توانند با حداکثر توان تولید کنند. دسته سوم تولیدکنندگان صوری هستند این واحدها در واقع تولیدی انجام نمی دهند و در بسیاری مواقع صرفا یک سوله خالی هستند که فقط از منابع کشور سوء استفاده می‌کنند و به آنها آسیب می‌زنند. این دسته بندی باعث می‌شود که بتوان تسهیلات به تولیدکنندگان ارایه کرد.

بیشتر بخوانید: قاچاق عطر شکل گرفت

دسته چهارم هم بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی‌ هستند که تعطیل شدند اما این پتانسیل وجود دارد که با حمایت مشخص و برنامه ریزی درست به چرخه اقتصادی کشور برگردانده شوند.

به طور کلی رتبه بندی به صورت جمعی اتفاق می‌افتد، چون موضوع مقایسه بین واحدها وجود دارد. یعنی به این شکل نیست که نیست که هر روز تعدادی از واحدها رتبه بندی شوند، بلکه بعد از مدل سازی، متناسب با آن داده‌ها از مراجع مشخص به صورت برخط دریافت می شود.

پس از آن داده‌ها تمیزسازی و هر شاخص برای هر واحد محاسبه می‌شود و بر اساس ارزش یا همان نمره‌ای که آن شاخص از کل مدل دارد نمره هر شاخص محاسبه شده و پس از تجمیع نمرات همه شاخص‌ها، نمره یا همان رتبه هر واحد مشخص می‌شود.

در حوزه تجارت خارجی نیز پروژه رتبه بندی واردکنندگان و صادرکنندگان تعریف شده است. طراحی، مدل‌سازی و پیاده‌سازی رتبه‌بندی واردکنندگان انجام شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است. این پروژه از دی ماه سال ۹۷ اجرا شده که سقف واردات بازرگانان را متناسب با رتبه آن‌ها تعیین می‌کند و تعداد رشته و نوع فعالیت آن ها نیز در این سامانه مشخص می‌شود.

مدلسازی رتبه بندی صادرکنندگان نیز انجام شده و با توجه به فراهم بودن زیرساخت‌ها در رتبه‌بندی واردکنندگان پیاده سازی آن زمانبر نخواهد بود و با همکاری سازمان توسعه تجارت ایران در ماه‌های آینده از این طرح بهره‌برداری خواهد شد.

هدف از رتبه بندی صادرکنندگان دادن تسهیلات و اعطای مشوق‌ها در راستای تشویق صادرات غیرنفتی و جلوگیری از بروز تخلفات و سوء استفاده ها از جمله در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات است.

انتهای پیام/

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید