به گزارش برات‌نیوز، اکبر افتخاری در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد گفت: در سال جاری مجموعه اقداماتی انجام دادیم تا بتوانیم خدمت مناسبی جهت توسعه معیشت و سبد خانواده بازنشستگان فراهم کنیم. از جمله این اقدامات می‌توان به بحث همسان سازی حقوق بازنشستگان اشاره کرد.

وی در همین زمینه گفت: مجلس شورای اسلامی در ابتدا بودجه طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان را سه هزار و 500 میلیارد تصویب کرده بود که با پیگیری‌های انجام شده، این عدد به شش هزار و 500 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد و خوشبختانه توانستیم یک مرحله همسان سازی را در فروردین ماه سال جاری پیش ببریم. در حال حاضر نیز مشغول برنامه ریزی و نهایی کردن احکام هستیم که از ابتدای مهر ماه سال جاری مرحله بعدی همسان سازی حقوق بازنشستگان عملیاتی شود. شکی نیست که در این مرحله همسان سازی کاملی در راستای حقوق بازنشستگان صورت خواهد گرفت.

افتخاری همچنین اظهارداشت: همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین، یکی از مطالبات جدی بازنشستگان بود که دولت نیز عزم جدی برای رفع این معضل داشت. مطالبه دیگر بازنشستگان، بحث بیمه تکمیلی درمان است که از جمله درخواست‌های بحق این قشر از جامعه محسوب می‌شود. خوشبختانه در این حوزه نیز اتفاق خوبی رخ داد و از خردادماه سال جاری سرانه بازنشستگان از 60 هزار تومان در ماه به 140هزار تومان در ماه افزایش پیدا کرده است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در ادامه افزود: این اقدام سبب شد پوشش بیمه‌های تکمیلی دو برابر شود و همینطور در برخی از حوزه‌ها پوشش‌های جدیدی برای بازنشستگان ایجاد گردید.

ارائه تسهیلات بلندمدت برای خرید کالای خانگی از جمله طرح های رفاهی که قرار است از هفته آینده عملیاتی شود.

افتخاری همچنین گفت: در فروردین ماه سال جاری، دولت مصوبه‌ای در راستای ضوابط بودجه سال 99 صادر کرد. این مصوبه به دستگاه‌های اجرایی اجازه می‌دهد در قالب اعتبارات‌شان از امکانات رفاهی برای بازنشستگان همان دستگاه استفاده کنند. صندوق بازنشستگی کشوری نیز مجموعه‌ای از اقدامات و طرح‌های رفاهی را برای بازنشستگان اجرا کرده است. از جمله این طرح‌ها و اقدامات می‌توان به خرید بیمه نامه، اعطای تسهیلات خرید کالای منزل، خرید های روزمره از فروشگاه های سراسری، در نظر گرفتن تخفیف های مناسب برای خرید محصولات شرکت های زیر مجموعه صندوق بازنشستگی کشوری مثل پگاه، کفش ملی و غیره اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:‌ مرحله دوم همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

وی در ادامه افزود: طرح‌های رفاهی صندوق بازنشستگی کشوری با هدف بهبود کیفیت زندگی و افزایش قدرت خرید بازنشستگان عزیز در حال اجراست. ارائه تسهیلات بلندمدت برای خرید کالای خانگی از جمله طرح های رفاهی که قرار است از هفته آینده عملیاتی شود. در این طرح بازنشستگان می‌توانند با پرداخت اقساط بلندمدت 5 ساله نسبت به خرید کالای خانگی با کیفیت مثل تلویزیون، یخچال و غیره اقدام کنند. برای بازنشستگان جهت تهیه لوازم خانگی تا سقف 50 میلیون تومان وام در نظر گرفته شده و پرداخت آن متناسب با حقوق بازنشستگان خواهد بود. بدیهی‌ست افرادی که حقوق پائین‌تری دارند سقف پرداخت وام هم کمتر خواهد بود چون باید توان بازپرداخت نیز داشته باشند. نکته جالب در رابطه با این طرح این است که بازنشستگان عزیز می‌توانند برای جهیزیه فرزندان و هم برای تهیه لوازم زندگی خودشان از طرح تسهیلات خرید کالای منزل استفاده کنند.

وی همچنین اظهار داشت: برای خرید کالاهای ضروری از فروشگاه‌های زنجیره ای بزرگ در سال، سه میلیون و 600 هزار تومان تسهیلات قرض الحسنه با نرخ دو درصد برای بازنشستگان در نظر گرفته شده است که در سه نوبت و هر نوبت یک میلیون و 200 هزار تومان به کارت اعتباری بازنشستگان واریز خواهد شد. سپس این مقدار طی دوره‌ای با یک ماه تنفس، در چهار قسط از حقوق‌شان کسر خواهد شد. همچنین صندوق بازنشستگی کشوری، امسال به بازنشستگان تسهیلات ضروری قرض الحسنه به مبلغ 10 میلیون تومان پرداخت خواهد کرد. این تسهیلات پیش از این هفت میلیون تومان بود که اکنون به 10 میلیون تومان افزایش یافته است. در سال جاری، 350 هزار فقره وام قرض الحسنه 10 میلیونی برای بازنشستگان تدارک دیده شده که آخر هر ماه به برخی از آنان به صورت نوبتی پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین تسهیلات فصلی به مبلغ 20 میلیون تومان برای ازدواج فرزندان بازنشستگان در نظرگرفته شده که هر فصل بر اساس قرعه کشی به کسانی که فرزندان در آستانه ازدواج دارند، تعلق خواهد گرفت. بیشتر این کارها، طرح‌های مشارکتی هستند و منابع صندوق درگیر آن نخواهد بود. صندوق بازنشستگی کشوری توانسته با مشارکت و تعامل بانک عامل و هم شرکت‌ها و سازمان‌هایی که با این مجموعه همکاری دارند، تسهیلات مزبور را برای بازنشستگان عزیز فراهم کند. صندوق بازشستگی منابع زیادی ندارد که بخواهد طرح‌های بزرگی اجرا کند.

افتخاری در رابطه با سامانه جامع ثبت اطلاعات املاک نیز صحبت‌هایی داشت و گفت: این سامانه پس از تعطیلات نوروز امسال عملیاتی شده و املاک متعلق به صندوق درحال ثبت و ضبط در این سامانه هستند.

وی در ادامه گفت: صندوق طیف مختلف و متنوعی از املاک را در اختیار دارد که لازم بود ابتدا این املاک شناسایی، ثبت و در عین حال آخرین وضعیت آن‌ها مشخص شود. با توجه به در اختیار داشتن تعداد زیادی املاک و مستغلات در صندوق بازنشستگی کشوری، ساماندهی املاک و مستغلات همواره مورد توجه و نظر مسئولان صندوق بوده که خوشبختانه با پیگیر‌ی‌های انجام شده درحال حاضر عملیاتی شده است. سامانه جامع املاک جهت مستندسازی اموال غیرمنقول صندوق بازنشستگی کشوری طراحی و ایجاد شده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *