اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

نقش تسهیلات مسکن در افزایش قیمت ها؟

تسهیلات مسکن

وام مسکنی که دربرنامه های مسوولان عاملی برای بالابردن قدرت خرید مردم تعریف شده بود حالا خود مزید بر علتی است تا هربار با افزایش مبلغش،قیمت مسکن را تا چندین بار افزایش دهد.

این درحالی است که برخی از نمایندگان همچنان درحال برنامه ریزی برای کاهش نرخ وام مسکن از 18درصد به 9 تا 12 درصد هستند و تصمیماتی نیز برای افزایش مبلغ این وام دارند .

در همین شرایط برخی از مسوولان بر این باورند که افزایش وام مسکن در بخش مسکن تورم ایجاد می کند و قدرت خرید مردم را کاهش می دهد .

قیمت های مسکن طوری در بازار افزایش داشته که این وام ها نیز نمی تواند به مردم برای خرید مسکن کمک کند و حتی بالاترین سقف این وام ها نیز تنها برای خرید چند متر خانه در شهر تهران راهگشاست.

بیشتر بخوانید: رفع ابهامات طرح مالیات برخانه های خالی در مجلس

براساس بررسی های انجام شده میزان تسهیلات مسکن در دولت یازدهم و دوازدهم هشت برابر افزایش داشته اما این درحالی است که قیمت مسکن چندین برابر رشد داشته است و رابطه معقولی میان وام درنظرگرفته شده و قیمت مسکن وجود ندارد .

در همین حال برخی از کارشناسان بر لزوم افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن تاکید دارند؛ موضوعی که البته با توجه به بالا رفتن اقساط ماهیانه چندان اثر گذار نخواهد بود چون با توجه به این درآمدها پرداخت اقساط با مبالغ زیاد هم برای مردم ممکن نیست .

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در این رابطه می گوید: افزایش سقف وام مسکن می‌تواند به تورم در این بخش منجر شود و به همین دلیل افزایش عرضه مسکن را راهکار مناسب تری می داند. به همین دلیل وزارت راه و شهرسازی طرح اقدام ملی تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را از اواخر سال ۱۳۹۷ کلید زد.

از طرفی با توجه به زمان بر بودن پروژه های ساخت و ساز، قیمت مسکن در یکی دو سال گذشته روند صعودی داشته ؛ به طوری که هم اکنون اثرگذاری وام مسکن تقریباً از بین رفته است.

  سقف وام خرید مسکن از طریق اوراق نیز ۲۴۰ میلیون تومان شده اما به دلیل اقساط بیش از چهار میلیون تومانی این نوع وام، عمده متقاضیان واقعی از پرداخت آن ناتوان هستند.

بیشتر بخوانید: ۵۰۰ هزار مسکن با اموال مازاد بانک ‌ها

این درحالی است که موضوع افزایش سقف وام مسکن و کاهش نرخ سود در ماه های گذشته چند بار از طرف کارشناسان و برخی مسئولان مطرح شد که به نتیجه نرسید اما به تازگی نمایندگان مجلس این مسأله را دوباره در دستور کار قرار داده اند.

رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس در این باره گفته است: تاکنون میزان تسهیلات بخش مسکن از کل وام های ارائه شده تنها هفت درصد در نظر گرفته می‌شد، حال در طرح مجلس این میزان از هفت درصد به ۲۰ درصد افزایش یافته است. از طرف دیگر ما به دنبال افزایش تسهیلات خرید مسکن و کاهش سود این وام ها از ۱۸ درصد به ۹ تا ۱۲ درصد هستیم البته این میزان سود هنوز نهایی نشده است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید