کسادی کار رانندگان تاکسی در روزهای شیوع بیماری کرونا معضلی شده که این قشر پرجمعیت در کشور را با مشکلات مالی مواجه کرده است. برخی اخبار هم حاکی از این است که صف دریافت وام کمک به کسب و کارهای خسارت دیده از بیماری کرونا طولانی شده است. این یعنی یکی از اقشار آسیب‌پذیر در این بیماری رانندگان تاکسی در کشور هستند. به همین دلیل تسهیل در دریافت وام کرونای رانندگان در دستور کار قرار گرفته است.

تعدا قابل توجهی از رانندگان تاکسی برای دریافت وام کرونا اقدام کرده‌اند. سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای هم اعلام کرده است یکی از عواملی که روند پرداخت تسهیلات بانکی کرونایی رانندگان وسایل حمل و نقل عمومی بین شهری با وقفه و مشکل مواجه شده است، سخت‌گیری بانک‌ها فراتر از مصوبات ستاد کرونا است که این موضوع را از طریق معاون اول رئیس‌جمهور و رئیس کل بانک مرکزی پیگیری کرده‌ایم.

بیشتر بخوانید: رانندگان تاکسی بیشترین متقاضیان دریافت وام کرونا

در پی شیوع ویروس کرونا و به حداقل رسیدن سفرهای بین شهری، رانندگان وسایل حمل و نقل در این مسیرها با ضرر و زیان بسیاری ناشی از کاهش حدود ۸۰ تا ۹۰ درصدی مسافر به ویژه در اسفندماه و ماه‌های ابتدایی امسال مواجه شدند و در این راستا ستاد ملی مقابله با کرونا حدود ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اعطای تسهیلات شش میلیون تومانی به این قشر به تصویب رساند تا این زیان تا حدود بسیاری جبران شود.

در این راستا برای ۱۱۳ هزار و ۵۱ نفر راننده مسافری بین شهری حدود ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده و آن‌ها می‌توانستند از خط اعتباری که ستاد ملی مقابله با کرونا برای آن‌ها اختصاص داده است استفاده کنند و این وام‌های شش میلیون تومانی را دریافت کنند. این تسهیلات برای رانندگان مسافری بین شهری ۱۲ درصد و با بازپرداخت ۲۴ ماهه و تنفس چهار ماهه در نظر گرفته شده و قرار بود تا تیر ماه به آن‌ها پرداخت شود و اقساط حدود ۲۸۰ هزار تومانی آن نیز از مهر ماه امسال از رانندگان دریافت شود.

اما با وجود گذشت حدود سه ماه از تصویب این اعتبار هنوز درصد کمی از رانندگان موفق به دریافت آن شده‌اند و به گفته داریوش باقر جوان، مدیرکل حمل و نقل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، تا اواسط ماه گذشته تنها حدود  ۴۰۰۰ نفر معادل سه درصد از رانندگان وسایل حمل و نقل عمومی بین‌شهری موفق شدند وام کرونایی خود را دریافت کنند.

عبدالهاشم حسن‌نیا رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در این باره گفت: با توجه به تفاهم صورت گرفته بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تنها تضمین مورد نیاز برای دریافت تسهیلات بانکی کرونایی مصوب رانندگان بین‌شهری چک یا سفته بانکی است و این مسئله نیز به تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا رسیده است.

وی افزود: این در حالی است که بانک های عامل تضامین بیشتری را فراتر از چیزی که باید بگیرند از رانندگان مطالب می‌کنند و همین مسأله سبب شده تا پرداخت این تسهیلات شش میلیون تومانی به تعویق بیافتد.

رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای همچنین بیان کرد: در این راستا و برای اصلاح این فرآیند پیگیری‌ها و مکاتبات لازم با معاون اول رییس جمهور و رییس کل بانک مرکزی صورت گرفته است و امیدواریم هر چه سریعتر این مشکل برطرف شود و رانندگان بتوانند در اسرع وقت تسهیلات خود را دریافت کنند.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *