حتی اگر تا کنون سر و کارتان به دستگاه های MRI نیفتاده باشد، احتمالا آن را در برنامه‌های تلویزیونی یا فیلم‌های سینمایی دیده باشید. همانطور که احتمالا دیده‌اید، پزشکان همواره از بیماران خود می‌خواهند که تا جای ممکن ثابت و بی حرکت باشند تا دستگاه بتواند تصاویر باکیفیت‌تری بگیرد. فرایندی که می‌تواند خیلی کند باشد و حتی تا یک ساعت طول بکشد. در این مطلب برات نیوز به راه‌حلی که برای این مشکل پیدا شده است پرداخته‌ایم.

این شکل از کار می‌تواند برای برخی از بیماران، اذیت کننده و حتی نویز دستگاه می‌تواند آسیب زننده باشد. خبر خوب اینکه متخصصان هوش مصنوعی فیسبوک با همکاری موسسه NYU Langone Health، موفق به توسعه یک شبکه عصبی شده‌اند که قادر است زمان مورد نیاز برای ثبت تصاویر MRI را به شکل قابل توجهی و تا حد چند دقیقه کاهش دهد.

تولید تصاویر MRI توسط هوش مصنوعی فیس‌بوک
FastMRI موجب کاهش چشمگیر زمان گرفتن تصاویر می‌شود

اما شیوه کاری این شبکه عصبی که نام fastMRI را بر روی خود دارد، چیست؟ با این شبکه عصبی دیگر نیازی نیست که ۱۰۰ درصد تصاویر مورد نیاز توسط دستگاه MRI گرفته شود. fastMRI تنها به ۲۵ درصد از این داده‌ها نیاز دارد تا بتواند بقیه اطلاعات مورد نیاز را تکمیل کند. با مقایسه‌ای که بین fastMRI و روش‌های قدیمی انجام شد، تفاوت چندان قابل ملاحظه‌ای بین نتیجه نهایی آن‌ها مشاهده نشد. به شکلی که از هر ۶ رادیولوژیست، ۵ نفر از آن‌ها نتوانستند هیچ تفاوتی را بین تصاویر نهایی ایجاد شده تشخیص دهند. نکته بسیار امیدوار کننده اینجاست که برای لستفاده از این هوش مصنوعی، نیازی به تجهیز یا جایگزین کردن دستگاه های MRI نیست. بنابراین با توجه به سرعت اسکن و تولید تصاویر توسط آن، شرایط بهتری برای بیماران رقم می‌خورد که در سلامت کلی آن‌ها تاثیرگذار خواهد بود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *