همان‌طور که می‌دانید دانشگاه آکسفورد با همکاری شرکت آسترازنکا در حال آزمایش و ساخت واکسن ویروس کرونا هستند و تا امروز تمام اخبار مربوط به این واکسن امیدوارکننده بوده‌است. اما حالا خبرهایی به گوش می‌رسد مبنی بر تعلیق آزمایش واکسن کرونا آکسفورد به گوش می‌رسد. این تعلیق به دلیل واکنش نامطلوب یکی از شرکت‌کنندگان به این واکسن رخ داده‌است؛ به همین دلیل آزمایش‌های این واکسن برای بررسی علت این واکنش‌ها تا اطلاع ثانوی متوقف شده‌است.

به گزارش برات نیوز، واکسنی که توسط دانشگاه آکسفورد و با همکاری یکی از غول‌های صنعت داروسازی یعنی شرکت آسترازنکا در حال آماده‌سازی است، در تمامی مراحل آزمایش‌ها نتایج بسیار مطلوبی را برجای گذاشته‌است و از آن به عنوان یکی از امیدبخش‌ترین واکسن‌های ویروس کرونا یاد می‌شود. اما بنابر گزارش خبرگزاری معتبر STAT، آزمایش این واکسن به علت «مشکوک بودن به ایجاد واکنش‌های بسیار نامطلوب» در فاز سوم که از اواسط تابستان آغاز شده‌بود، برای مدتی به حالت تعلیق درآمد.

تعلیق آزمایش واکسن کرونا آکسفورد به دلیل عوارض نامطلوب
علت توقف فاز سوم آزمایش‌های واکسن کرونا دانشگاه آکسفورد، مشکوک بودن این دارو به ایجاد عوارض نامطلوب عنوان شده‌است

واکسن کرونا دانشگاه آکسفورد با نام AZD1222 ، در میان خیل عظیم واکسن‌هایی که برای این ویروس تهیه شده‌است؛ یکی از معدود مواردی است که تا به این‌جا بسیار کارآمد و مطمئن به نظر رسیده‌است. آزمایش‌های بالینی این واکسن به تازگی در بریتانیا، آمریکا و آفریقای جنوبی آغاز شده‌است و انتظارات بالایی از این واکسن وجود دارد. با توجه اظهارات خبرگزاری STAT، توقف مراحل آزمایش یک اقدام معمولی است و هرگاه در هر آزمایشی عوارض غیرقابل توجیهی در یکی از موارد آزمایش مشاهده شود، این اقدام صورت می‌گیرد. بنابراین سازندگان این واکسن پس از مشاهده واکنش نامطلوب یکی از آزمایش‌دهندگان، برای انجام فرایند بازنگری این دارو، توقف آزمایش را کلید زده‌اند.

تعلیق آزمایش واکسن کرونا آکسفورد برای افزایش سطح اطمینان به این دارو انجام شده‌است

در حقیقت تعلیق مراحل آزمایش‌های بالینی، امری طبیعی است و آزمایش‌کنندگان در مواقع لازم ممکن است برای بررسی و تحقیق طبیعت اثرات نامطلوبی که در طول آزمایش با آن مواجه شده‌اند، پروسه آزمایش را متوقف کنند. در اصل هدف از اجرای آزمایش‌های بالینی، دقیقا پیداکردن چنین عوارضی است و به همین علت محققان، وسواس و سخت‌گیری بسیار زیادی را در فاز سوم آزمایش‌ها به کار می‌گیرند. تمامی این اقدامات به منظور آن است که واکسنی با بالاترین سطح از اطمینان وارد فضای عمومی اجتماع شود.

حسن ولی، پروفسور اپیدمیولوژی بیماری‌های عفونی در دانشگاه لاتروب ملبورن، درباره‌ی تعلیق آزمایش واکسن کرونا آکسفورد می‌گوید:

هرچند اشکال پیدا شده در این واکسن تا حدی ناامیدکننده است، اما با وجود فوریتی که برای جلوگیری از این همه‌گیری وجود دارد؛ نمی‌توان از این اشکال چشم‌پوشی کرد و برای اطمینان بیشتر باید اقدامات مناسب و دستورالعمل‌های ایمنی‌بخش به صورت کامل اجرا شوند. واقعیت این است که واکنش نامطلوبی که در طول این آزمایش مشاهده‌است، می‌تواند در عمل هم اتفاق بیافتد و به همین خاطر سازندگان ملزم به برطرف کردن این ایراد هستند.

تعلیق آزمایش واکسن کرونا آکسفورد یک امر طبیعی است
تعلیق مرحله آزمایش‌های بالینی، در ساخت یک واکسن اقدامی طبیعی است که معمولا برای رسیدگی به عوارض نامطلوب آن دارو انجام می‌شود

البته ماهیت این واکنش نامطلوب در حال حاضر نامشخص است، اما محققان در حال بررسی این موضوع هستند و انتظار می‌رود که بتوانند علت و منشا این واکنش را در آینده‌ای نزدیک پیدا کنند. ظاهرا آزمایش‌دهنده‌ای که بدن او نسبت به واکسن واکنش نامطلوب نشان داده‌است، اهل بریتانیا است و هنوز هم به طور دقیق مشخص نیست که عوارض ایجاد شده برای او، به صورت مستقیم به واکسن کرونا ارتباط دارد یا خیر.

ممکن است این عوارض ایجاد شده، ارتباط مستقیمی با واکسن کرونا آکسفورد نداشته باشند

مدلنا پلبانسکی، پروفسور ایمونولوژی در دانشگاه RMIT ملبورن، در مورد ارتباط واکسن کرونا آکسفورد و عوارض ایجاد شده برای یکی از افراد مورد آزمایش و تعلیق مرحله پایانی آزمایش‌ها، می‌گوید:

این‌که تنها ۱ نفر از میان ۵۰ هزار مورد آزمایش، در طول آزمایش بالینی واکنش غیرقابل توجیهی به واکسن نشان داده‌است، بیانگر آن است که به احتمال بسیار قوی این واکنش نامطلوب ارتباط مستقیمی به واکسن نداشته‌است. بنابراین هنوز دلیلی برای وحشت کردن وجود ندارد.

تعلیق آزمایش واکسن کرونا آکسفورد و احتمال عدم ارتباط عوارض ایجاد شده با واکسن
تنها یک نفر از میان تمامی افراد مورد آزمایش واکنش نامطلوب جدی به این واکسن نشان داده‌است و این موضوع می‌تواند عدم ارتباط این واکنش را با واکسن نشان دهد

بسیاری از متخصصان در این زمینه، اشاره می‌کنند که برای رسیدن به نتیجه قطعی در مورد علت عوارض کشف‌شده‌ی این واکسن؛ به اطلاعات بیشتری نیاز است و ممکن است این واکنش نامطلوب تنها مربوط به یک اثر جانبی ساده این دارو نباشد. اما به هر حال، تعلیق آزمایش واکسن کرونا آکسفورد مانع انجام تحقیقات بالینی بیشتر برای گسترش اطلاعات می‌شود.

STAT گزارش داده‌است که این رخداد ممکن است روی سایر مواردی که توسط آسترازنکا انجام شده‌است هم تاثیر گذاشته باشد؛ به همین دلیل تمامی نتایج‌ به دست آمده در طول مراحل مختلف آزمایش در حال بازنگری هستند تا موارد مشابه به این واکنش نامطلوب را در صورت وجود پیدا کنند. اما این گفته هنوز از سمت شرکت آسترازنکا تایید نشده‌است.

تا فاز دوم آزمایش‌های واکسن کرونا آکسفورد، هیچ نشانی از این عوارض دیده نمی‌شد

در ۳۱ ماه اوت سازمان ملی آزمایشگاه‌های سلامت ایالات متحده آمریکا، اعلام کرد که در حدود ۳۰ هزار نفر از بزرگسالان در سراسر این کشور برای شرکت در فاز سوم آزمایش‌های واکسن کرونا آکسفورد اعلام آمادگی کرده‌اند که تنوع افراد در این جمعیت به شکل مناسبی برای تحقیق اثرات نامطلوب دارو طراحی شده‌بود. فاز آزمایش‌های بالینی این واکسن به دلیل شتاب گسترش بیماری کووید-۱۹ با همکاری نهادهای مختلف در بالاترین سطح ممکن انجام شده‌است.

عدم وجود واکنش نامطلوب تا پیش از تعلیق آزمایش‌ واکسن کرونا آکسفورد
تا پایان فاز دوم آزمایش‌های این واکسن، تمام نتایج کاملا مثبت بوده‌است و هیچ اثری از عوارض ناخوشایند جدی گزارش نشده‌است.

این واکسن مبتنی بر viral vector است و برای انتقال بخشی از اطلاعات ژنتیکی کووید-۱۹ به سلول‌های انسانی از نوعی ویروس سرماخوردگی تضعیف شده استفاده‌ می‌کند. این ویروس سرماخوردگی عفونت ساختگی ایجاد می‌کند که به عفونت ناشی از کرونا ویروس بسیار شباهت دارد. این عملیات موجب برانگیختن سیستم ایمنی بدن و در نهایت آزادسازی نوعی پادتن به نام «spike protein» می‌شود که در مقابله با ویروس کرونا نقش کلیدی دارد.

نتایج فاز اول و دوم آزمایش ویروس کرونا آکسفورد، پیش از تعلیق فاز سوم آن در ماه ژوئیه، در ژورنال پزشکی The Lancet به چاپ رسیده‌است. در این سری از مقالات، نشان داده‌ شده‌بود که چگونه این واکسن گلبول‌های سفید خون و پادتن‌های لازم را برای حمله به ویروس و خنثی سازی آن برمی‌انگیزد. محققان در این مقالات اشاره کرده‌اند که واکنش بدن افراد تحت آزمایش به این واکسن، خفیف و متعادل بوده‌است و با استفاده از داروی پاراستامول در کنار این واکسن هیچ عوارض جدی متوجه مصرف کنندگان نبوده‌است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *