اوپک طی گزارشی که اخیرا آن را منتشر کرد، اعلام کرده است که شیوع بیماری کرونا موجب می شود در سال 2021 تقاضای جهانی نفت کندتر از روندی که برآورد شده، پیش برود.

به گزارش برات نیوز، گزارش این سازمان در ماه اکتبر منتشر و پیش بینی کرد تقاضا برای نفت سال میلادی آینده به میزان ۶.۵۴ میلیون بشکه در روز رشد کرده و به ۹۶.۸۴ میلیون بشکه در روز می رسد. برآورد اخیر اوپک ۸۰ هزار بشکه در روز کمتر از گزارش ماه پیش این سازمان است.

برنامه تولید اوپک پلاس

به همین دلیل برنامه های اوپک و متحدانش برای تسهیل محدودیت عرضه از ابتدای سال ۲۰۲۱ به واسطه ضعیف شدن تقاضا برای نفت مورد تهدید قرار گرفته است. اوپک وضعیت فعلی را زیر نظر دارد اما هنوز هیچ تصمیمی برای لغو افزایش تولید نگرفته است.

برنامه افزایش تولید اوپک پلاس از سال ۲۰۲۱ یکی از مواردی بود که سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی در مجمع انرژی اینتلیجنس در خصوص آن بیان کرد: «ما معتقدیم که این یک حجم حساب شده برای تامین تقاضایی است که بهبود پیدا می کند.»

بیشتر بخوانید: قیمت جهانی نفت کاهش یافت

محدودیت‌های اعمال شده برای سفر و فعالیت اقتصادی پس از شیوع ویروس کرونا موجب شده که قیمت نفت ریزش پیدا کرده است. اگرچه در سه ماهه سوم، تسهیل محدودیت‌های کرونایی کمک کرد تقاضا برای انرژی احیا شود اما اوپک انتظار دارد روند بهبود اقتصادی دوباره آهسته شود.

در گزارش اوپک آمده است:

 «اگرچه روند احیای برخی از اقتصادها در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ قابل ملاحظه بود اما روند کوتاه مدت در بحبوحه مجموعه ای از ابهامات به خصوص وضعیت کوتاه مدت بیماری کووید ۱۹، شکننده مانده است. با افزایش ابهامات در پی صعود نرخ جهانی ابتلا، انتظار نمی رود روند احیای مشاهده شده در سه ماهه سوم، در سه ماهه چهارم و سال ۲۰۲۱ ادامه پیدا کند.»

قیمت نفت بالاتر از 50 دلار نخواهد رفت

وضعیت به گونه ای پیش رفته است که بانک سرمایه گذاری مورگان استنلی هم قیمت نفت را کمتر از 50 دلار در هر بشکه پیش بینی می کند. این بانک نیز تغییرات فنی در ساختارهای شیل آمریکا را که موجب افزایش تولید نفت و افزایش اهمیت نگرانی های زیست محیطی در سرمایه گذاری ها شده، مسئول بالاتر نرفتن قیمت نفت از 50 دلار در هر بشکه می داند. طبق گفته این بانک آمریکایی، فناوری به تولیدکنندگان آمریکا اجازه داده طی سال‌های اخیر تولید نفت خود را به طرز چشمگیری افزایش دهند در حالیکه سرمایه‌گذاری‌ها در انرژی و فناوری پاک همواره یک موضوع با اهمیت بوده است.

بیشتر بخوانید: تعطیلی میادین نفتی نروژ

کاهش در برآورد تقاضای جهانی نفت ادامه داد

نرخ رشد تقاضا در سال میلادی آینده طبق نظر اوپک در ماه ژوئن 7 میلیون بشکه در روز پیش بینی شده بود، اما در بازبینی های مکرر، اوپک آن را تغییر داد و در جدیدترین تجدیدنظرها باز هم مقدار آن را پایین آورد.  به طوری که برآورد تقاضای جهانی برای نفت در سه ماهه چهارم را ۲۲۰ هزار بشکه در روز کاهش داد اما همچنان انتظار دارد مصرف جهانی نفت امسال به ۹.۴۷ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند.

تقاضای جهانی نفت
 

توافق اوپک و متحدان برای جبران افت تقاضا

اوپک و متحدانش برای جبران افت تقاضا و با هدف تقویت قیمتها، از اول ماه می (اردیبهشت) دور جدیدی از توافق کاهش تولید را به میزان ۹.۷ میلیون بشکه در روز به اجرا گذاشتند و از ابتدای ماه آگوست(مرداد) میزان محدودیت عرضه خود را به ۷.۷ میلیون بشکه در روز کاهش دادند و قصد دارند از ابتدای سال میلادی آینده دو میلیون بشکه در روز دیگر به تولیدشان اضافه کنند.

در حقیقت تولید این گروه در سپتامبر  با کاهش پنجاه هزار بشکه ای به ۵۰ هزار بشکه ای به 24.11 میلیون بشکه در روز رسید و نرخ پایبندی به توافق در میان اعضای این گروه ۱۰۴ درصد بود. اوپک پیش بینی کرد تقاضا برای نفت این گروه در سال آینده ۲۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از برآورد قبلی خواهد بود و به ۲۷.۹۳ میلیون بشکه در روز بالغ می شود.

اکنون اگر فرض کنیم که تقاضای جهانی نفت طبق پیش بینی ها وارد مرحله ریکاوری شود و بهبود پیدا کند، اعضای اوپک می توانند تولیدشان را در سال ۲۰۲۱ بیش از ۳.۸ میلیون بشکه در روز در مقایسه با نرخ تولید سپتامبر افزایش دهند بدون این که موجب مسائلی چون اشباع عرضه در بازار شوند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *