اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

تقاضای نفت در ۶ ماه آینده بهبود می‌یابد

تقاضای نفت

شیوع بیماری کووید ۱۹ روی اقتصاد جهانی و عوامل بنیادین بازار نفت بسیار چشمگیر و آزاردهنده بود و فعالان این حوزه اقتصادی را با مشکلات و عوارض زیادی مواجه کرد. اما اوپک پیش بینی کرده است که اوضاع آرام‌تر و بهتر خواهد شد و به نظر می رسد تقاضای نفت در ۶ ماه آینده بهبود ‌یابد. با برات نیوز همراه باشید.

اوپک پیش بینی کرد که تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال گذشته ۹.۰۷ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد و به ۹۰.۵۹ میلیون بشکه در روز می‌رسد که این پیش بینی نسبت به ارزیابی گزارش قبلی این گروه تغییری نداشت.

طبق گزارش اوپک، پیش بینی افزایش تقاضای نفت تحت تاثیر تلاشهای اوپک پلاس در جهت تثبیت بازار و رشد اقتصادی جهانی بوده است.

در این گروه آمده است که تقاضا برای نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ به میزان ۶.۴ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد که کمتر از کاهش ۱۱.۹ میلیون بشکه در روز در نیمه اول است.

بیشتر بخوانید: آینده نفت پس از کرونا


طبق تحلیل اوپک که ۱۳ کشور عضو دارد، این گروه در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ به میزان ۲۷.۸۱ میلیون بشکه در روز و در سه ماهه چهارم ۳۱.۲ میلیون بشکه در روز نفت بدون ایجاد مازاد عرضه تولید خواهد کرد.

این گروه در ماه مه با کاهش تولید به میزان ۶.۳ میلیون بشکه در روز، ۲۴.۲۰ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که نشان می‌دهد فضای کافی برای اوپک و شرکایش به منظور تسهیل کاهش تولید در ماه‌های آینده وجود دارد.

در این گزارش آمار همه ۱۰ کشور غیرعضو اوپک که در گروه اوپک پلاس حضور دارند، ارایه نشد اما اعلام شد که تولید مایعات نفتی روسیه ۹.۵۹ میلیون بشکه در روز شامل ۹۱۸ هزار بشکه در روز میعانات بود که نشان می‌دهد تولید نفت خام این کشور ۸.۶۷ میلیون بشکه در روز بوده که اندکی بالاتر از سهمیه تولید ۸.۴۹ میلیون بشکه در روز بوده است.

در مجموع، اتحاد اوپک پلاس باعث شد تولید جهانی نفت در ماه مه ۸.۸۴ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند که معادل ۹ درصد از تولید پیش از بحران شیوع ویروس کرونا بود. تولید نفت در خارج از این گروه نیز دو میلیون بشکه در روز در آوریل و ۸۰۰ هزار بشکه در روز در ماه مه کاهش پیدا کرد که عمدتا در آمریکا و کانادا بود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید