معافیت تحریمی عراق برای خرید برق از ایران برای 45 روز دیگر تمدید شده است که بر اساس آن، بغداد طی این یک ماه و نیم می‌تواند نقل و انتقالات مالی مربوط به خرید برق از ایران را انجام دهد.

معافیت خرید برق عراق از ایران تا 45 روز

به گزارش برات نیوز، روز گذشته 20 نوامبر وزارت امور خارجه آمریکا، این معافیت تحریمی را بار دیگر تمدید کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این باره گفت: وزیر خارجه ایالات متحده معافیت‌های تحریمی عراق برای انجام مبادلات مالی مربوط به واردات برق از ایران را تمدید کرده است.

وی در ادامه افزود: این معافیت‌ها به عراق اطمینان می‌دهد که می‌تواند کمبودهای کوتاه مدت در زمینه انرژی را جبران کند ولی در عین حال باید وابستگی خود به واردات انرژی از ایران را کاهش دهد.

سابقه معافیت های قبلی

معافیت 30 روز قبلی خرید برق عراق از ایران روز 26 می (6 خرداد) به پایان رسید و با تمدید کوتاه مدت موافقت شد تا زمان لازم برای تشکیل یک دولت معتبر وجود داشته باشد.

معافیت 60 روزه قبلی نیز فردا یکشنبه 22 نوامبر به پایان می رسد. در همین راستا آمریکا این معافیت ها را تا 45 روز دیگر تمدید کرده است.

به طور معمول معافیت ها ۱۲۰ روزه هستند و به مقامات عراقی و آمریکایی اجازه می دهد درباره چگونگی تداوم فعالیت سیستم برق رسانی عراق تصمیم گیری کنند. بعد از فشار پمپئو بر ایران این مدت در تابستان گذشته به ۶۰ روز کاهش یافت.

بیشتر بخوانید: آمادگی ایران برای اتصال برق به اروپا

یک مسئول آمریکایی وابسته به وزارت خارجه آمریکا که نخواست نامش فاش شود، در این باره می­گوید: به‌ محض تشکیل دولت جدید عراق، ایالات متحده امکان تمدید مجدد معافیت‌های خرید برق و انرژی را مورد بررسی قرار خواهد داد.

امضای قرارداد انرژی میان بغداد و واشنگتن

بیشتر برق مصرفی عراق از طریق واردات تامین می شود و این کشور به واردات برق وابسته است. آمریکا تا تشکیل دولت معتبر معافیت های تحریمی این کشور را ادامه می دهد و آن را نشانه‌ای از موفقیت دیپلماتیک بین واشنگتن و بغداد ارزیابی کرده است.

اواسط تابستان سال جاری، پس از سفر نخست وزیر عراق، مصطفی الکاظمی به آمریکا، بغداد و واشنگتن چند قرارداد انرژی با یکدیگر به امضا رساندند.

ارزش این قراردادها که وزرات برق عراق با شرکت های آمریکایی امضا کرده، به 8 میلیارد دلار می رسد.

خودکفا شدن عراق در زمینه انرژی

هدف آمریکا از این کار خودکفا شدن تدریجی عراق در زمینه تولید برق و انرژی است.  این معافیت ها تضمین می کند که عراق می تواند نیاز کوتاه مدت خود به انرژی را تامین کرده و اقداماتی را برای کاهش وابستگی به واردات انرژی از ایران انجام دهد.

 دن برویلت وزیر انرژی آمریکا در آن زمان اعلام کرد که این توافقنامه‌ها موجب خواهد شد تا عراق از نظر تولید انرژی و برق خودکفا شود.

فشار حداکثری دولت ترامپ بر ایران باعث شده که عراق به معافیت ها متکی باشد. عراق در خرید برق و گاز از ایران که یک سوم از نیاز انرژی این کشور را تامین می کند از تحریم آمریکا معاف بوده است.

پس از این مدت 45 روزه، دولت ترامپ در این مورد تصمم نهایی را می گیرد که آیا  معافیت از تحریم عراق را دوباره تمدید کند یا قبل از مراسم تحلیف ۲۰ ژانویه (یکم بهمن) آن را به طور کامل لغو کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *