با توجه به همراهی بازار کالاهای اساسی و پرمتقاضی با روند صعودی، دولت سیزدهم تاکید دارد که تنظیم بازار کالاهای اساسی و کنترل قیمت ها  اولویت اصلی مسوولان این دولت است .

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که وضعیت بازار کالاهای اساسی بسیار آشفته و نا به سامان است و مردم در ورطه گرانی ها درحال غوطه ور شدن هستند.

به طوری که گویی طبق برنامه باید هرروز یک کالای اساسی پرمتقاضی با افزایش قیمت همراه شود و یا دربازار کمیاب و یا گران شود.

چشم امید مردم به دولت سیزدهم برای کنترل و تنظیم بازار

اما با توجه به اینکه مردم از دولت سیزدهم انتظار کنترل و تنظیم بازار کالاهای اساسی را داشتند فعلا اتفاق خاصی دراین حوزه نیفتاده و همچنان چشم امید مردم به دولتمردان است .

دراین میان دولت سیزدهم و مسوولان مرتبط اعلام داشته اند که تنظیم و کنترل بازار جزو اولویت های اصلی این دولت است و به زودی راهکارهای چاره ساز اجرایی خواهد شد .

حتی چند روز پیش، رئیس جمهوری ضمن اشاره به موفقیت اولیه در انجام واکسیناسیون گسترده اظهار کرده بود:

پس از اجرا و کسب موفقیت در حوزه واکسیناسیون جمعی، اولویت ما تنظیم بازار کالاهای اساسی خواهد بود.

 سیدابراهیم رئیسی درادامه افزوده بود: خود مردم، اتحادیه‌ها و اصناف، نخستین بخش‌هایی هستند که باید در زمینه نظارت بر بازار کالاهای اساسی فعال شوند تا اجحافی در این زمینه اتفاق نیفتد.

برگزاری جلسات مستمر دولت سیزدهم برای تسریع در ثبات بازار

وی درادامه گفته بود: از معاون اول خواسته‌ام جلسات ستاد تنظیم بازار را به‌صورت منظم و مستمر تشکیل دهد و اگر لازم بود خودم نیز در جلسات حضور خواهم یافت تا بتوانیم هرچه سریع‌تر در بازار ثبات ایجاد کنیم.

رئیسی با تأکید بر اینکه کالاهای مورد نیاز مردم باید به‌شکل گسترده، بدون کمبود و با قیمت مناسب به دست مردم برسد، گفته بود:

 ستاد تنظیم بازار به‌طور مستمر تا رسیدن بازار به ثبات جلسه خواهد داشت، چرا که فلسفه حضور ما همین است که مردم احساس آرامش کنند.

وی همچنین خاطر نشان کرده بود:

 همه بخش‌های دولت از وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا دیگر وزارتخانه‌ها و بخش‌های دیگر به‌ویژه رسانه‌ها و در رأس آن رسانه ملی، باید در مسیر تنظیم بازار و ایجاد ثبات به دولت کمک کنند.

تاکید رییس جمهوری به تمامی بخش های دولت برای  تنظیم بازار

رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه همه بخش‌های دولت، تنظیم بازار را اولویت اول خود بدانند، گفته بود:

همه باید تلاش کنیم همان‌گونه که در واکسیناسیون به موفقیت نسبی رسیده‌ایم، در ایجاد ثبات در بازار هم موفق شویم.

آنچه مسلم است اینکه دولت سیزدهم عزم خود را برای تنظیم بازار کالاهای اساسی و حل مشکلات روزمرگی زندگی مردم جزم کرده است .

اما دراین میان مساعدت و همراهی سایر بخش ها نیز با دولت ضروری است وباید دراین راه پر تلاطم درکنار دولت قرار گیرند.

این درحالی است که نمایندگان مجلس نیز پیش از این تاکید کرده بودند که مهار تورم و کنترل بازار باید از اولویت های اصلی دولت سیزدهم باشد.

درهمین راستا، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تورم ابرچالش حال حاضر اقتصاد کشور است، گفت: مهار تورم باید اولین اولویت دولت جدید باشد.

مهدی طغیانی درباره اولویت های دولت جدید در حوزه اقتصادی خاطرنشان کرد:

مردم یک سری مشکلات معیشتی روزمره و مقطعی دارند که دولت سیزدهم باید در کوتاه مدت برای حل یا کاهش آنها برنامه ریزی کند.

ضرورت مدیریت صحیح زنجیره تولید و توزیع توسط دولت سیزدهم

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با قیمت مناسب از جمله مواردی است که باید دولت جدید در کوتاه مدت برای آنها برنامه ریزی کند.

 وی ادامه داد: امکانات خوبی برای تامین کالاهای اساسی مردم در کشور داریم و دولت جدید با مدیریت صحیح زنجیره تولید و توزیع می تواند این مشکل را حل کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد:

 اختصاص یارانه به کالاهای اساسی موجب شده قیمت واقعی کالاهای اساسی با قیمت ارائه آنها متفاوت باشد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: یارانه ای بودن کالاهای اساسی فضا را برای احتکار یا قاچاق آنها و در نتیجه تقاضای نامحدود برای آنها فراهم کرده است، بنابراین در این حوزه، نیازمند یک سیستم توزیعی دقیق برای مدیریت بازارهستیم.

حال اینکه با توجه به دستور و تاکید رییس جمهوری درخصوص تنظیم و کنترل بازار، تمامی نهادها و دستگاه های مرتبط با این حوزه موظف به اجرای برنامه های کلان و کوتاه مدت درجهت تنظیم بازار شده اند.

اجرای برنامه های کوتاه مدت وزارت صمت در جهت تنظیم بازار

از اینرو، معاون طرح و برنامه وزیر صمت اعلام کرده است:

 برنامه‌های کوتاه‌مدت این وزارتخانه با اولویت صادرات، رفع موانع تولید و تنظیم بازار تعیین شده است.

 سید مهدی نیازی ضمن اشاره به ساختار برنامه‌ها و پایش پروژه‌های وزارت صمت اظهار کرد:

 با توجه به رویکرد تعیین شده، برنامه‌های وزارتخانه در پنج سطح شامل برنامه‌های کوتاه‌مدت، برنامه‌های تحول بنیادین با بازه زمانی میان‌مدت و بلندمدت برنامه ریزی شده است .

وی ادامه داد: برنامه‌های بخشی (در حوزه‌های صنعت، معدن و بازرگانی داخلی)، برنامه‌های استانی و شهرستانی و در نهایت برنامه‌های بین‌المللی (به تفکیک کشورهای هدف و اولویت‌دار) نیز از دیگر اقداماتی است که این وزارت در برنامه های خود جا داده است .

نیازی تصریح کرد:

این ساختار به معاونت‌های ستادی، رؤسای سازمان‌های صنعت سراسر کشور و همچنین سازمان‌های وابسته ابلاغ شده است.

اجرای برنامه های تحول بنیادی با هدف اصلاح ساز و کارها

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت خاطرنشان‌کرد:

 برنامه‌های تحول بنیادی با هدف اصلاح سازوکارهای بخش‌های مختلف صنعت، معدن و تجارت و همچنین بسترسازی برای حمکرانی هوشمند پیش‌بینی شده‌اند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه همه اقدامات وزارت صنعت متناسب با هر سطح در قالب پروژه‌های مشخص در یک سبد پروژه سازماندهی شده است، بیان کرد:

مدیریت پروژه‌ها بر اساس منشور پروژه تصویب شده و راهبری کلان مدیر سبد پروژه، در تعامل با معاونت‌های ستادی و مدیران دفاتر مربوطه انجام شده است.

مدیران پروژه اقدامات لازم برای تحقق اهداف پروژه‌های مذکور را انجام می‌دهند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *