امروز نمایندگان مجلس با کلیات طرح اصلاح ساختار بودجه موافقت کردند. در تنظیم لایحه بودجه 1400 ، مبنای فروش 650 هزار بشکه نفت در نظر گرفته شده است.

به گزارش برات نیوز، معاون امور اقتصادی و بودجه سازمان برنامه و بودجه گفت: در بودجه ۱۴۰۰، میزان فروش نفت ۶۵۰ هزار بشکه در نظر گرفته شده که قیمت هر بشکه ۴۰ دلار پیش بینی می‌شود.

رویکرد دولت در تنظیم بودجه ۱۴۰۰

مجلس لایحه بودجه سال آینده را در چارچوب برنامه کلی اصلاح ساختار بودجه، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تدوین کرده‌ است.

حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت اعلام کرد در نگارش این لایحه، رویکردهای «رشد بلندمدت از طریق تمرکز بر صادرات غیرنفتی»، «مقابله فعالانه با شیوع ویروس کرونا و کاهش آثار منفی اقتصادی آن»، «تسریع در تکمیل طرح‌های تملک دارایی‌های تولید»، «تسهیل فضای کسب و کار»، «توجه به معیشت مردم با اولویت کالاهای اساسی» و «توسعه الگوی مشارکت عمومی- خصوصی» مدنظر قرار گرفته است.

طبق گفته رئیس جمهور، دولت هدف اصلی تنظیم بودجه ۱۴۰۰ را بر «قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفت،کاهش هزینه‌ها، افزایش درآمدها، کاهش تصدی‌گری‌های دولت، توسعه دولت الکترونیک، رونق و جهش تولید و اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی» استوار کرده و این لایحه می‌تواند زمینه مناسبی برای تدوین برنامه هفتم توسعه به ‌وجود آورد.

تنظیم لایحه بودجه 1400

سید حمید پورمحمدی معاون امور اقتصادی و بودجه سازمان برنامه و بودجه در جلسه امروز ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با ارائه گزارش عملکرد بودجه سال ۹۹ در هفت ماهه امسال، گفت: بودجه امسال ۵۷۱ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده بود که ۲۹۰ هزار میلیارد تومان آن محقق شده است.

وی افزود: در بخش مصارف ۳۶ هزار میلیارد تومان در هفت ماهه امسال کاهش داشتیم. در بودجه ۱۴۰۰ نیز فروش نفت ۶۵۰ هزار بشکه در نظر گرفته شده است که قیمت هر بشکه ۴۰ دلار پیش بینی می‌شود.

افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان در بودجه سال آینده

همچنین در بودجه سال آینده با رشد 25 درصدی افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان مواجه هستیم.

پورمحمدی اذعان داشت که حقوق کارکنان و بازنشستگان در بودجه سال آینده با ۲۵ درصد رشد در نظر گرفته شده است.

پورمحمدی گزارش مبسوطی از عملکرد هفت ماهه منابع و مصارف عمومی قانون بودجه و هدفمندی در سال ۱۳۹۹ ارائه کرد.

در این گزارش برآورد منابع و مصارف عمومی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور و نیز جهت گیری های بودجه سال آینده بر اساس چند رویکرد اقتصاد مقاومتی و جهش تولید نیز وجود داشت.

وابستگی بودجه 1400 به فروش نفت

در همین راستا، برای تامین بودجه 1400، میزان فروش نفت به تعداد 650 هزار بشکه با قیمت احتمالی 40 دلاری هر بشکه درنظر گرفته شده است.

ماه گذشته دولت در حالی بودجه سال 1400 را باید به مجلس تحویل داد که در سال 99 با مشکلات اقتصادی جدی دست و پنجه نرم کرد.

اقتصاد ایران در سال جاری از سویی با تداوم تحریم‌ های امریکا مواجه بوده و به همین دلیل دسترسی محدودی به درآمدهای نفتی داشته است. از سوی دیگر کرونا چرخ های اقتصاد را شکست.

با انتخاب بایدن و امید به لغو برخی تحریم ­ها، جمهوری اسلامی بودجه سال آینده خود را با اتکا به فروش بشکه های نفت 40 دلاری می­بندد.

قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفت؛ همواره در حد ادعا 

این در حالی است که طبق اهدافی که روحانی در تنظیم بودجه ۱۴۰۰ مطرح کرد، قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفت هم دیده می‌شود؛ موضوعی ک نیازمند اصلاح کلان ساختار بودجه است و همواره در حد ادعا باقی مانده است.

زیرا درآمد حاصل از نفت یکی از درآمدهای اصلی کشور است که بودجه سالانه ایران روی آن بسته می­شود.

کاهش وابستگی بودجه به نفت طی سالهای اخیر نیز به دلیل تحریم ها بوده و حالت اجباری و تحمیلی (و نه انتخابی) داشته است.

با این حال حسن روحانی یک بار دیگر قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفت را به‌عنوان یکی از اهداف لایحه بودجه ۱۴۰۰ برشمرده و تاکید کرده است که : «بودجه دستگاه‌ها باید فرصت‌های جدید و منابع جدید درآمدی غیرمتکی به نفت برای کشور ایجاد کند، بدون اینکه موجب به‌هم‌خوردگی تعادل قیمت کالاها و خدمات در همان بخش یا سایر بخش‌ها و دستگاه‌ها شود.»

با شیوع کرونا تجارت جهانی طی سال جاری به شدت محدود شد و دسترسی به ارز مورد نیاز کاهش یافت و دولت با کسری بودجه مواجه شد.

کاهش شدید صادرات نفت در دو سال اخیر به دلیل تحریم ها، یکی از اصلی ترین عواملی بود که دولت را با کسری بودجه مواجه کرد.

باید دید این کسری بودجه در ماه های انتهایی سال چگونه مدیریت می­شود. همینطور مدیریت چنین بحران هایی در لایحه بودجه سال آینده چگونه در نظر گرفته می­شود.

نگاهی به کم و کاستی بودجه 99

بودجه سال 99 با رقم 571 هزار میلیارد تومان در شرایطی نهایی شد که کشور در ورودی مقابله با کرونا قرار داشت و در ماه‌های بعد از آن، ابعاد دقیق شیوع کرونا و تاثیرات آن بر اقتصاد مشخص شد و از این رو بسیاری از کارشناسان اعلام کردند بودجه امسال، متناسب با واقعیت‌های اقتصادی تنظیم نشده است.

صرفا 1.6 درصد منابع پیش‌بینی‌شده از محل فروش اموال مازاد دولتی و 17.5 درصد منابع پیش‌بینی‌شده از محل صادرات نفت، میعانات و گاز در نیمه اول امسال محقق شده است.

اما امسال تمام این تاثیرات اقتصادی ناشی از تحریم­ها و کرونا باید در نظر گرفته شود تا دخل و خرج دولت به هم بخورد. این بحث ها موجب انتقادات نمایندگان به بودجه 99 شد.

لایحه بودجه 1400 به دست نمایندگان
نمایندگان لایحه بودجه 1400 را تقدیم دولت می کنند

طرح اصلاح ساختار بودجه

نمایندگان مجلس نیز از وضعیت نظام بودجه‌ریزی کشور، انتقادات جدی داشتند و در هفته‌های اخیر صحبت‌های زیادی از نیاز به تغییر کلان این نظام را مطرح کردند. تا جایی که روز 27 آبان 99 مجلس با کلیات طرح اصلاح ساختار بودجه موافقت کرد.

محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی درباره این طرح گفت: این طرح در نشست‌های مختلف کارشناسی و تخصصی بررسی شده و به‌ عنوان یکی از مطالبات مقام معظم رهبری در دستور کار مجلس قرار گرفته است.

سازمان برنامه و بودجه نیز در طول این مدت اقدام‌هایی را انجام داده و مجلس یازدهم از ابتدای آغاز به کار، بررسی طرح یادشده را در دستور کار کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات قرار داد.

او افزود: مجلس با توجه به تنظیم بودجه ۱۴۰۰ در دولت و زمان ارائه آن به مجلس یعنی ۱۵ آذرماه گام نخست اصلاح ساختار بودجه را برای تنظیم بودجه سال آینده برداشت تا بودجه‌ریزی را به اهداف و سیاست‌های کلان نزدیک کند، همچنین دولت و سازمان برنامه و بودجه در جریان این طرح قرار دارند.

نمی توانیم تغییراتی در تنظیم بودجه ۱۴۰۰ بدهیم

اما پس از اظهارات سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، سیدحمید پورمحمدی، معاون سازمان برنامه و بودجه کشور، ضمن اعلام مخالفت دولت با طرح اصلاح ساختار احکامی از بودجه سال آینده، گفت: دولت لایحه بودجه ۱۴۰۰ را تنظیم کرده و امکان تغییر آن طبق طرح نمایندگان وجود ندارد، زیرا سبب به تعویق افتادن تقدیم لایحه به مجلس می‌شود.

وی افزود: دولت طی پنج روز نشست‌هایی را صبح، بعدازظهر و شب برای تصویب لایحه برگزار خواهد کرد و ما ۱۲ آذرماه لایحه را تقدیم مجلس خواهیم کرد، اما اگر مجلس طرح را همین امروز تصویب کند ما نمی‌توانیم تغییراتی در لایحه اعمال کنیم، از همین رو با طرح نمایندگان مخالفیم.

زمان کافی برای تنظیم بودجه ۱۴۰۰ نداریم

محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که مسوولان سازمان برنامه و بودجه کشور معتقدند باید بخش‌هایی از اصلاح ساختار بودجه برای ارایه در تنظیم بودجه ۱۴۰۰ توسط مجلس تصویب شود، اظهار داشت: به هر تغییر و اصلاحی در ساختار بودجه برسیم دولت باید تمکین کند و با هم تفاهم کنیم.

او ادامه داد: زمان کافی برای اصلاح ساختار وجود ندارد. بر همین اساس با سازمان برنامه و بودجه روی ۱۲عنوان از احکام کلی بودجه ۱۴۰۰ تفاهم کردیم. عمده سرفصل‌های اصلاح ساختاری بودجه مربوط به شفافیت، مدیریت وکاهش هزینه‌ها و عدالت بودجه‌ ای است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *