1. خانه
  2. فناوری
  3. توافق ایران و ونزوئلا برای گسترش روابط ICT
فناوریمنتخب سردبیر

توافق ایران و ونزوئلا برای گسترش روابط ICT

ایران و ونزوئلا

ایران و ونزوئلا درخصوص توسعه روابط در حوزه ICT به توافق رسیدند.

به گزارش برات نیوز، در دیدار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان و همتای ونزوئلایی برای تشکیل کارگروه مشترک توافق و مقرر شد در آینده‌ای نزدیک توافقنامه‌ای در زمینه گسترش روابط در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات امضا شود.

«عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات به همراه صادق «عباسی شاهکوه» رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، «حسن سالاریه» رییس سازمان فضایی و «سید محمدامین آقامیری» معاون فناوری و نوآوری با «فردی آلفرد نازارس» معاون رییس‌جمهور و وزیر ارتباطات و «خورخه مارند» رییس دفتر رییس‌جمهور و رییس رگولاتوری ونزوئلا دیدار و گفت‌وگو کرد.

امضای قرارداد راهبردی 20 ساله و توسعه همکاری دو جانبه

در این دیدار که بیش از یک ساعت به طول انجامید دو طرف ضمن تشریح ظرفیت‌های حوزه کاری خود درباره دستیابی به توافقی به‌منظور گسترش روابط به‌ویژه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

زارع پور در این دیدار با تأکید بر اینکه دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بولیواری ونزوئلا در طول ۲۰ گذشته روابط راهبردی کم‌نظیری داشته‌اند گفت: همان‌طور که ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر اخیر هیئت عالی‌رتبه ونزوئلا به کشورمان تأکید کردند، کشورمان به دنبال گسترش روابط با کشور ونزوئلا است و خرسندم که با امضای قرارداد راهبردی ۲۰ ساله مسیر توسعه همکاری‌های دوجانبه بین دو کشور تسریع شده است.

وزیر ارتباطات در ادامه به تشریح حوزه‌های کاری وزارت ارتباطات و فناوری جمهوری اسلامی ایران پرداخت و بر این موضوع تأکید کرد که هر یک از این حوزه‌ها به‌ویژه توسعه زیرساخت‌های ارتباطی، توسعه فناوری اطلاعات و صنعت فضایی به‌طور جداگانه می‌توانند به سرفصلی برای آغاز همکاری‌های مشترک دوجانبه در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات تبدیل شود.

ارتباطات و فناوری اطلاعات زمینه ساز گسترش روابط ایران و ونزئولا

زارع پور در ادامه تأکید کرد که ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌تواند زمینه گسترش روابط به‌ویژه میان ملت‌های دو کشور را فراهم کند و در این رابطه می‌توان گروه کاری مشترکی متشکل از معاونین تشکیل داد و زمینه‌های کاری را بررسی کرد و ذیل توافقنامه ۲۰ ساله به یک توافقنامه همکاری مشترک در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات دست پیدا کرد.

در ادامه فردی آلفرد نازارس، معاون رییس‌جمهور و وزیر ارتباطات ونزوئلا با تأکید بر اینکه برای کاراکاس توسعه روابط راهبردی با جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است گفت: برای ما جای شگفتی دارد که جمهوری اسلامی ایران باوجودآنکه در طول ۴۰ سال گذشته تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار داشته توانسته به پیشرفت‌ها و دستاوردهای بسیار مطلوبی به‌ویژه در حوزه علم و فناوری دست پیدا کند.

وی افزود: باعث افتخار است که بتوانیم در زمینه‌های مشترک همکاری داشته باشیم و در حوزه‌های توسعه‌ای مبتنی بر ارتباطات و فناوری اطلاعات شاهد گسترش روابط دوجانبه باشیم. ازاین‌رو بسیار علاقه‌مندیم تا از تجربیات شما در این حوزه استفاده کنیم.

لزوم ایجاد محصول از دوره جدید روابط دو کشور ایران و ونزئولا

وزیر ارتباطات ونزوئلا ادامه داد: دوره جدید روابط دو کشور باید محصول داشته باشد که این محصول می‌تواند یک طرح ارتباطاتی در حوزه‌های مختلف باشد که هم حوزه اقتصادی، هم حوزه سیاسی و هم حوزه فنّاوری را شامل شود؛ بنابراین بسیار مشتاق هستیم به دستور کار مشترک در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات دست پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: بر این اساس حوزه‌هایی همچون حکمرانی دیجیتال، رگولاتوری، توسعه زیرساخت‌های ارتباطی، ایجاد و راه‌اندازی پلتفرم‌های بومی و مشترک و همکاری‌های دوجانبه در زمینه توسعه فناوری اطلاعات در پارک‌های فناوری اطلاعات در هر دو کشور می‌تواند به سرفصل‌های همکاری‌های دوجانبه دو کشور تبدیل شود.

در ادامه این نشست، معاونان وزیر ارتباطات به تشریح حوزه‌های کاری و زمینه‌های مشترک همکاری‌های آتی پرداختند و ابراز امیدواری کردند که به‌زودی با تدوین و امضای توافقنامه همکاری‌های دوجانبه، شاهد توسعه روابط دو کشور در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات باشیم.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

یک × 1 =

فهرست