تورم منفی در منطقه یورو سبب ارزانی اجناس در این منطقه شده است. طبق گزارشات واصله، متوسط تورم در کشورهای عضو منطقه یورو به منفی 0.3 درصد رسید.

به گزارش برات‌نیوز به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، از سپتامبر سال گذشته تاکنون متوسط نرخ تورم در 19 کشور عضو منطقه یورو با 0.2 کاهش نسبت‌به بازه مشابه منتهی به ماه قبل به منفی 0.3 درصد رسیده است. بااین‌حال این نرخ تورم همچنان از سطح دو درصدی هدف‎گذاری شده توسط بانک مرکزی منطقه اروپا فاصله زیادی دارد. علاوه‌براین، نرخ تورم از سپتامبر گذشته تا سپتامبر سال جاری در 27 کشور عضو اتحادیه اروپا 0.3 درصد گزارش شده که این میزان 0.1 درصد از رقم ثبت شده در ماه قبل کمتر است.

پیشتازی بخش تنباکو و مواد غذایی

طبق آخرین گزارشات منتشر شده، در همین ماه، بخش تنباکو و موادغذایی با ثبت تورم 0.34 درصدی از دیگر گروه‌ها پیشی گرفته و بعد از آن مواد خدمات با 0.24 درصد در رده دوم قرار دارد. بیشترین تأثیر در کاهش تورم نیز از سوی بخش انرژی با تورم منفی 0.81 درصد رقم خورده است.

طبق هدف‌گذاری بانک مرکزی اروپا برای پیش‌برد اهداف خود، تورم باید به سطح دو درصدی برسد اما باقی‌مانده تورم در این سطح چالش جدیدی برای کریستین گارد، رئیس بانک مرکزی اروپا ایجاد خواهد کرد.

بالاترین نرخ تورم گریبان‌گیر لهستان شد

در میان کشورهای عضو منطقه یورو، لهستان با نرخ تورم 3.8 درصد در رده نخست جدول نرخ تورم قرار دارد. بعد از این کشور، نوبت به مجارستان با نرخ تورم 3.4 درصدی می‌رسد. رده سوم این جدول نیز متعلق به کشور جمهوری چک با نرخ تورم 3.3 درصدی‌ست. از سوی دیگر، یونان با نرخ تورم منفی 2.3 درصد، قبرس با نرخ تورم منفی 1.9 درصد و استونی با نرخ تورم منفی 1.3 درصدی در رده‌های پایانی این جدول قرار دارند.

برای کشورهای دیگر اروپایی چون آلمان، فرانسه، اتریش و هلند نیز به‌ترتیب نرخ تورم‌های منفی 0.4 درصد، صفر درصد، 1.3 درصد و یک درصد گزارش شده است.

از میان کشورهای اروپایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند نیز نرخ تورم ایسلند ۰.۳ درصد، سوییس منفی ۱.۱ درصد و نروژ ۱.۴ درصد گزارش شده است.

منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند.

گفتنی‌ست اتحادیه اروپا دارای ۲۷ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به علاوه بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی می‌شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *