در راستای تنظیم بازار و اجرای طرح توزیع مرغ گرم در بازار با قیمت 25 هزار تومان جاری توزیع شد.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که قیمت مرغ در بازار روند افزایشی را در پیش گرفته بود و واقعا کنترلی بر قیمت مرغ در بازار وجود نداشت.

اما مسوولان از ابتدای سال جاری پس از افزایش رسمی قیمت مرغ اعلام داشتند که از این پس مرغ گرم در بازار باید براساس قیمت هرکیلو 24900 به فروش برسد.

تاکید مسوولان بر عرضه مرغ گرم با قیمت مصوب

تاکید مسوولان براین بود که در صورت مشاهده هرگونه گرانفروشی مرغ از قیمت 24900 باید گزارش شود.

از آن پس بازار مرغ تحت نظارت مسوولان بوده و همچنین مقرر شده بود که در روزهای جمعه مرغ گرم در میادین میوه و تره بارتوزیع شود.

درهمین راستا، جمعه 23 مهر ماه جاری نیز 10 تن مرغ گرم با قیمت هرکیلو 24900 در میادین میوه و تره بار عرضه شد .

 مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام تهران درخصوص عرضه مرغ گرم در بازار گفت:

در راستای ادامه توزیع مرغ گرم با قیمت مصوب ۲۵ هزار تومان در روزهای جمعه، 23 مهرماه جاری هم ۱۰ و نیم تُن مرغ به میادین میوه و تره بار تهران رسید.

تایید نشدن بخشی از محموله مرغ گرم و کاهش میزان عرضه در میادین

رضا سالمی درادامه افزود: علت کاهش نسبی توزیع مرغ گرم در 23 مهرماه جاری نسبت به جمعه هفته‌های گذشته تأیید نشدن بخشی از محموله مرغ گرم برای توزیع توسط سازمان دامپزشکی کشور است.

وی درادامه گفت: بر این اساس با این کاهش نسبی ۱۰ و نیم تُن مرغ گرم  در ۱۰ میدان میوه و تره بار تهران از جمله تره‌بار جلال آل احمد، آزادی و نواب توزیع شد.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام تهران افزود:

با اقدامات صورت گرفته و با توجه به مراجعه گسترده مردم در روزهای جمعه به میدان‌های میوه و تره بار سعی خواهد شد که در روز پایانی هفته‌های آتی میزان مرغ بیشتری برای برطرف شدن نیاز مردم در میادین میوه و تره بار توزیع شود.

اختلاف قیمت ۱۲ تا ۱۷ هزار تومانی تخم مرغ

دراین میان چند هفته ای است که قیمت تخم مرغ نیز در بازار بسیار افزایش یافته است .

به طوری که قیمت هر شانه تخم مرغ در مغازه‌های سطح شهر تهران ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان و در میادین میوه و تره بار ۴۳ هزار تومان است.

درهمین حال، بر اساس مشاهدات میدانی از خرده فروشی های سطح شهر تهران قیمت هرشانه تخم مرغ ۳۰ عددی به وزن دوکیلوگرم ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان و هر عدد تخم مرغ نیز ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰تومان است.

واسطه گری وعدم شفافیت در سیستم توزیع و افزایش قیمت تخم مرغ

براساس این گزارش، در میادین میوه و تره بار نیز هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی تنظیم بازاری با قیمت ۴۳ هزار تومان به مصرف کنندگان عرضه می‌شود.

این یعنی اختلاف قیمت هر شانه تخم مرغ در مغازه‌ها و میادین میوه وتره بار ۱۲ تا ۱۷ هزار تومان است.

این درحالی است که فعالان صنعت طیور افزایش قیمت تخم مرغ در ماه‌های اخیر را ناشی از دلال بازی، شفاف نبودن سیستم توزیع،  عدم ابلاغ قیمت مصوب بر اساس افزایش هزینه‌های سال جدید می دانند.

ضرورت ورود مسوولان جهت کنترل و تنظیم قیمت تخم مرغ  در بازار

همچنین این فعالان بازار براین باورند که بالا رفتن هزینه های تولید آب، برق، گاز، کرایه حمل و نقل و نظایر آنها، حذف چندین میلیون قطعه مرغ تخم گذار از ابتدای سال و دستوری بودن قیمت‌ها از دیگر دلایل افزایش قییمت تخم مرغ در بازار است .

نکته قابل تامل اینکه مسوولان باید هرچه سریعتر در بازار تخم مرغ نیز ورود کرده و مشکل اختلاف چشمگیر قیمت تخم مرغ در بازار آزاد و میادین میوه و تره بار را حل کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *