با توجه به نقش تاثیرگذار دانش بنیان‌ها در کاهش وابستگی های اقتصادی، اما در بودجه 1400 سهم ناچیزی به توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان اختصاص یافته است.

به گزارش برات نیوز، فعالان حوزه دانش بنیان و کارشناسان این حوزه معتقدند که حضور فعال این شرکت های دانش محور موجب افزایش بهره وری تولید و رشد اقتصاد کشور می شود.

درهمین حال این کارشناسان بر این باورند که با توجه به نقش اساسی فناوری ها در رشد و توسعه بنگاه های اقتصادی اما هنوز شرایط برای رشد شرکت های دانش بنیان فراهم نشده است .

نبود بسترهای لازم برای رشد و توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان

سهم کوچک شرکت‌های دانش بنیان از بودجه 1400 گواه فراهم نشدن بسترهای لازم برای رشد و توسعه فعالیت‌های فناور محور این شرکت‌ها است .

این درحالی است که شرکت‌های دانش بنیان با توجه به دارا بودن ظرفیت هایی نظیر اقتصاد مبتنی بر دانش بومی و اتكاء به توان علمی و پژوهشی داخلی از اركان بسترساز توسعه در چارچوب اقتصاد به شمار می روند.

نکته قابل تامل در خصوص فعالیت شرکت‌های دانش بنیان این است که اهداف و چشم انداز این شرکت ها به معنای واقعی در سیستم کشور توجیه نشده  و قابل پذیرش نیست .

به همین دلیل شرکت های دانش بنیان به جای کشف ایده ها باید به دنبال کشف راهکار برای شناسایی برنامه و ضرورت استفاده از آن در بخش های توسعه ای به بدنه دولت باشند.

کمبود نقدینگی در مسیر رشد و توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان‌

وجود مشکلاتی از جمله کمبود نقدینگی در مسیر تحقیقات و تولید نیز که دیگر قوز بالای قوز است و عملا مشکل این شرکت ها را افزایش می دهد.

با توجه به تاکید مسوولان و تلاش نهادهای مرتبط با این حوزه اما آن جور که باید این شرکت ها مورد حمایت قرار نمی گیرند و به به دلیل بروکراسی های پیچیده امکان استفاده از منابع آنها بسیار سخت شده است.

سند جهش تولید دانش بنیان در جهت تقویت نوآوری و فناوری

به گفته برخی از شرکت های دانش بنیان، صندوق ها و دستگاه‌های متولی دولتی در هر زمانی که شرکت های دانش بنیان با توجه به شرایط نیاز به دریافت اعتبار دارند به دلیل کمبود بودجه، اقدام به تعویق و یا عدم انعقاد قرارداد با این شرکت می کنند که همین مسئله تولید و توسعه طرح ها را دچار مشکل کرده و روند توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان به کندی پیش می رود.

و اما در زمان تدوین لایحه بودجه در هر سال نگرانی و تاکید مسوولان و کارشناسان مرتبط با حوزه فناوری و پژوهش کشور بر اختصاص بودجه مکفی برای توسعه و رشد این حوزه است.

به طوری که آنان تاکید دارند که باید سهم بودجه بخش علمی و پژوهشی از کل بودجه و همچنین از تولید ناخالص داخلی افزایش یابد.

افزایش سهم بودجه پژوهش و توسعه اقتصاد و صنعت

 متخصصان حوزه علم،دانش و فناوری معتقدند که وضعیت کشورهای توسعه‌یافته نشان می‌دهد که افزایش سهم بودجه پژوهشی از تولید ناخالص داخلی منجر به توسعه اقتصادی و پیشرفت صنعتی شده است اما روند توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان به خوبی پیش نرفته است.

در همین حال سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از درخواست معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی برای افزایش اعتبارات این نهادها در بودجه 1400 خبر داده است .

احمد حسین فلاحی اظهار داشته که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی با ارائه گزارش و مستنداتی مبنی بر عملکرد خود در راستای توسعه فعالیت های دانش بنیان نسبت به سهم ناچیز بودجه فناوری و دانش بنیان ها در بودجه 1400 اعتراض داشتند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با توجه به گزارش عملکرد دکتر ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری کمیسیون آموزش و تحقیقات بر استفاده معاونت علمی از اعتبارات صندوق نوآوری تاکید کرد.

درخواست افزایش اعتبار توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان

وی با اشاره به این موضوع که اعتبار نهاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مکفی نبوده اظهار کرد: اعتبارات معاونت علمی و فناوری در لایحه بودجه 1400 رشد 23 درصدی داشته است که این رقم درمقابل فعالیت های این نهاد درجهت رشد و توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان و پروژه های پژوهشی ناچیز به شمار می‌آید.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: معاونت علمی اعلام آمادگی کرد که پاسخگوی هر نوع سئوال و روش نظارتی در خصوص کمک‌های بلاعوض صورت گرفته از جانب دستگاه‌های ناظر و کمیسیون نیز خواهد بود و اعضای کمیسیون نیز بر اقدامات مهم صورت گرفته توسط معاونت علمی با بودجه محدود اذعان داشتند. 

 فلاحی همچنین به وضعیت بودجه صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره کرد و گفت: بررسی بودجه صندوق نوآوری و شکوفایی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ با حضور مسئولان سازمان برنامه و بودجه، دیوان محاسبات و مرکز پژوهش ها نیز در دستور کار بعدی کمیسیون آموزش بود .

بررسی بودجه نهادهای علمی و فناوری در دستور کار مجلس

به گفته وی بودجه درنظرگرفته شده برای این صندوق درسال 1400 حدود 3 هزار میلیارد تومان است.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: همچنین صندوق نوآوری و شکوفایی این ادعا را دارد که در همه مراکز استان‌ها نمایندگی دارد تا حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌های علم و فناوری صورت گیرد لذا کمیسیون نیز اعتقاد به حمایت از این نهادها دارد.

حال با توجه به وجود نارضایتی ها نسبت به بودجه توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان به حوزه علم و فناوری در بودجه 1400 مجلسی ها در نظر دارند تا بار دیگر موضوع افزایش اعتبار نهادهای مرتبط با حوزه های پژوهشی و علم و فناوری که بسیار در توسعه و رشد اقتصادی کشور تاثیرگذارهستند را مورد بررسی قرار دهند.

حال باید دید که با توجه به تدوین لایحه بودجه 1400 و تمرکز اصلی این بودجه بر فروش نفت آیا امکان افزایش بودجه و اعتبارات دانش بنیان ها و کمک به توسعه و رشد اینگونه فعالیت ها عملی می شود یا خیر ؟

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *