با توجه به مشکلات بسیار برای صادرات ، مدتی است که باغداران استان آذربایجان غربی شاهد توقف صادرات سیب ایرانی هستند.

به گزارش برات نیوز، درحالی که امسال میزان تولید باغداران آذربایجان غربی بسیار خوب بوده اما امکان صادرات برای آن ها بنا به دلایلی که باید از سوی دولت مرتفع می شده مهیا نشده است.

دلایلی از جمله مشکلات ارزی، بالا بودن هزینه‌های تولید در برابر قیمت ناچیز در بازارو حالا هم عدم ارائه گواهی غیرتراریخته بودن سیب ارومیه از جمله مشکلاتی است که موجب شده تا صادرات سیب ایرانی متوقف شود.

این درحالی است که ایران، چهارمین تولیدکننده سیب جهان با سه میلیون و ۴۰۰ هزار تن تولید محصول است .

سهم ناچیز سیب ایرانی از بازارهای کشورهای همسایه

درهمین حال آذربایجان غربی نیز نخستین تولیدکننده سیب کشور با سالانه حدود یک‌میلیون تن سیب در ارقام مختلف است ولی سهم بسیار اندکی از بازارهای کشورهای همسایه در اختیار سیب تولیدی این استان است .

براساس این گزارش، استان اذربایجان غربی به عنوان قطب نخست این محصول در کشور به شمار می‌رود اما به دلیل نبود برنامه‌ریزی مناسب و منسجم سالانه در بخش تولید وعرضه در بازارهای داخلی و خارجی به‌جای اینکه این موضوع نقطه قوت اقتصادی باشد، به مشکل تبدیل‌شده است.

به طوری پیش بینی می شود تداوم روند توقف صادرات سیب استان آذربایجان غربی که یکی از بهترین ها سیب های دنیا است موجب فاسدشدن این سیب ها در سردخانه های این استان می شود.

ارتزاق 60 هزار خانواده دراستان آذربایجان غربی از تولید و فروش سیب

باغداران این استان اظهار دارند که هرساله بار سیب تولیدی خود را درآذرماه به فروش رسانده بودند اما درحال حاضر با گذشت چند ماه هنوز سیب های این باغداران به فروش نرفته و صادر نشده است.

ادامه عدم صادرات سیب این استان موجب از دست رفتن زحمت یکساله کشاورزانی می شود که امرار معاش زندگیشان درگروی این موضوع است.

به طوری که براساس آمارارائه شده ارتزاق 60هزار خانواده استان آذربایجان غربی از فروش سیب تولیدی در این استان است.

حتی حدود 10 هزار نفر هم به صورت غیر مستقیم پس از تولید سیب درباغ ها درامر بسته بندی و صادرات فعالیت می کنند و روزی خود را به دست می آورند.

کاهش 50 درصدی صادرات سیب آذربایجان غربی

نبود برنامه مشخص و الگوی مناسب کشت، ضعف بسته‌بندی مناسب محصول، منطقی نبودن قیمت‌ها با توجه به هزینه تولید، گران بودن هزینه‌های حمل‌ونقل به همراه خودداری باغداران از فروش به‌موقع سیب‌های تولیدی، دست‌به‌دست هم داده تا مشکل بازار سیب آشفته‌تر از سال‌های قبل باشد.

همچنین درهمین حال مسوولان استان آذربایجان غربی اظهار می کنند که هیچ محدودیتی برای صادرات سیب وجود ندارد اما صادرکنندگان پیمان‌سپاری ارزی را عامل کاهش ۵۰ درصدی صادرات سیب عنوان می‌کنند.

اگرچه  مشکلات صادرات سیب و موانع پیش روی آن و موضوع پیمان ارزی یک مسئله کشوری است و تنها مختص آذربایجان‌غربی نیست اما با توجه به سهم بزرگ این استان در تولید سیب، هرگونه مانع‌تراشی برای صادرات آن بیشترین زیان‌ها را به باغداران این استان وارد می‌کند.

کیفیت سیب آذربایجان غربی درسال جاری در رتبه یک

درهمین حال چندی پیش، جانشین رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در امور بازرگانی و مدیر توسعه بازرگانی درخصوص مشکلات صادرات سیب گفت: امسال سیب آذربایجان غربی نسبت به هفت تا هشت سال اخیر ازنظر میزان تولید و کیفیت حرف اول را در کشور می‌زند.

به گفته وی هم‌اکنون ازنظر اداری مشکلی برای صادرات  محصول سیب استان آذربایجان غربی وجود ندارد.

احمد دهقان با تأکید بر اینکه هم‌اکنون در بخش دیپلماسی برای صادرات با مشکل مواجه هستیم، افزود: مشتری سیب‌های ایران در سال‌های اخیر کشورهای روسیه، عراق، افغانستان، پاکستان و هندوستان بودند.

صادرات سیب ایرانی درگرو روابط دیپلماتیک میان کشورها

وی خاطر نشان کرد: امسال این کشورها هرکدام به دلایلی در بخش صادرات محدودیت‌هایی را اعمال کرده‌اند و باید برای این موضوع  از طریق روابط دیپلماتیک موضوع را حل و بررسی کرد که تاکنون اقدام خاصی در این خصوص صورت نگرفته است.

این درحالی است که همه مسوولان مرتبط که از وضعیت صادرات سیب کشور آگاه هستند خواستار رفع موانع  صادرات این محصول هستند.

زیرا آن ها معتقدند عدم صادرات درطولانی مدت موجب فاسد شدن محصول و از بین رفتن آن می شود.

این درحالی است که امسال تولید سیب در کشور به ویژه دراستان آذربایجان غربی بسیار خوب بوده و با رشد چشمگیری همراه شده است.

کسب جایگاه ششم دنیا و توقف صادرات سیب ایرانی

درهمین حال معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی نیز اظهار کرده بود:با توجه به اینکه امسال میزان تولید سیب در کشور خوب بوده باید موانع صادرات این محصول کشاورزی برداشته شود.

محمدمهدی برومندی ضمن تاکید بر رفع موانع صادراتی و تسهیل و تسریع در روند صادرات سیب در سال جاری تاکید و اظهار کرد: کشورهای عمده صادرکننده سیب به ترتیب چین، لهستان، ایتالیا، آمریکا و شیلی هستند و ایران در زمینه صادرات سیب درختی در جایگاه ششم دنیا قرار دارد.

وی اعلام کرد: میزان تولید سیب در کشور از سه میلیون تن به بیش از چهار میلیون و ۱۲۰ هزار تن رسیده است و بر این اساس باید به صادرات آن توجه ویژه داشته باشیم.

ضرورت موانع صادرات سیب ایران به سایر کشورها

برومندی ضمن اشاره به اینکه عدم صادرات به موقع سیب موجب از بین رفتن بازارهای خارجی این محصول باغبانی خواهد شد، گفت: باید مشکلات این حوزه از جمله پیمان‌سپاری ارزی، افزایش هزینه حمل‌ونقل و در نتیجه بالا رفتن هزینه صادرات و رکود در این بخش مورد توجه قرار گیرد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: مشکلات متعدد گمرکی و مرزی، ایجاد زیرساخت‌های لازم برای صادرات و کمبود تسهیلات سرمایه در گردش صادرکنندگان نیز باید جدی گرفته شود.

این درحالی است که با توجه به هشدارهای پی درپی مسوولان مرتبط و آگاه به این موضوع مسوولان وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی این حوزه تاکنون اقدام خاصی انجام نداده اند.

تعلل وزارت جهاد کشاورزی برای رفع مشکلات صادرات به هند

همچنین رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی نیز خصوص صادرات سیب ارومیه به هند اظهار کرده است : یک ماه است هند اعلام کرده ایران برای صادرات سیب باید گواهی غیر تراریخته بودن محصول ارائه کند اما طی این مدت وزارت جهاد کشاورزی هیچ اقدامی نکرده است.

سید رضا نورانی در باره اینکه سیب کاران منطقه ارومیه از نبودن صادرات و ماندن محصول تولیدی در دستشان گلایه دارند، گفت: صادرات سیب ایران به هند فعلا به دلیل اینکه وزارت جهاد نتوانسته گواهی غیر تراریخته بودن این محصول را ارائه کند متوقف است.

وی ادامه داد: طرف های هندی که مشتری بسیار خوب سیب قرمز ما هستند اعلام کرده اند از اول ماه مارس هیچ محموله ای را در صورت نداشتن گواهی غیر تراریخته نمی پذیرند.

عدم واردات سیب هند از آمریکا و فرصت مناسب برای صادرات سیب ایران

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه هند به تازگی واردات سیب از آمریکا را متوقف کرده اعلام کرد: فرصت خوبی برای ایران فراهم شده که صادرات خود را به هند افزایش دهند.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: دفتر سلامت وزارت جهاد کشاورزی’وزارت جهاد کشاورزی همچنان می گوید در انتظار دستور وزیر است تا در این مورد اقدام کند.

ظرفیت صادرات 500 هزار تن سیب به هند

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی اعلام کرد: تاکنون 150 هزار تن صادرات سیب به هند انجام شده و تا 500 هزار تن هم امکان صادرات وجود دارد.

وی مشکل دیگر صادرات را کرایه های حمل عنوان کرد که از 1500 دلار به 4000 دلار برای حمل از بندر عباس به بنادر هند رسیده و  کسی هم نظارتی نمی کند.

به گفته نورانی، یک میلیون و 200 هزارتن سیب در سردخانه های کشور وجود دارد که بخشی از اینها برای میوه شب عید مردم عرضه خواهد شد اما نیاز است 500 هزار تن سیب برای تعادل بازار صادر شود.

تولید 3.5 میلیون تن سیب در کشور

وی با بیان اینکه امسال تولید سیب کشور خوب بوده گفت: 3.5 میلیون تن سیب در کشور تولید شده که 500 تا 700 هزار تن در بخش صنعتی استفاده می شود و حدود یک میلیو ن هم نیاز کشور است.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ادامه داد: سیب در عمده فروشی ها 7 تا 11 هزار تومان به فروش می رود اما در برابر قیمت های بالایی که در مغازه های سطح شهر به فروش می رود تعزیرات حکومتی باید رسیدگی کنند.

سیب کاران منطقه ارومیه و مشخصا استان آذربایجان غربی بارها به وضع نابسامان بازار سیب و نبودن امکان صادرات گلایه کرده و از سیاست ها دو وزارتخانه انتقاد کرده اند.

سکوت وزارت جهاد کشاورزی و نابودی زحمات یکساله کشاورزان

اما متاسفانه همچنان پاسخ رفع مشکلات صادرات سیب در کشور درابهام باقی مانده و مسوولان وزارت جهاد کشاورزی نیز سکوت اختیار کرده اند.

این تعلل و اهمال کاری های مسوولان وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی این حوزه علی غم اینکه منجر به از بین رفتن محصول پربار سیب کشور می شود موجب از بین رفتن زحمت یکساله کشاورزان نیز می شود.

این درحالی است که هزاران کشاورز از کنار تولید این سیب  زندگی خود را می گذرانند و امرارمعاش می کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *