اخبار اقتصادی

رشد ۳۰ درصدی تولیدات گل و گیاه در کشور

تولیدات گل و گیاه

در حال حاضر حدود 7 هزار و 800 هکتار از اراضی تحت کشت گل و گیاه زینتی اعم از گلخانه و فضای باز در کشور وجود دارد. ظرفیتی بزرگ و قابل توجه که منجر به صادرات ۴۰ میلیون دلار از تولیدات گل و گیاه به دیگر کشورها شده است. با برات نیوز همراه باشید.

سال 98 میزان سطح زیرکشت گل و گیاه در کشور حدود ۴ میلیارد بود که این رقم شامل انواع گل شاخه بریده، ‌ گلدان، درخت و درختچه زینتی می شود. تولیدات نسبت به سال‌های گذشته و به طور میانگین طی ۷ سال گذشته در حوزه های مختلف ۲۵ تا ۳۰ درصد رشد داشته است.

سال ۱۳۹۸ با توجه به شیوع کرونا ۴۰ میلیون دلار صادرات داشتیم و این در حالیست که میزان واردات گل و گیاه کمتر از ۱۵ میلیون دلار بوده است و تراز تجاری گل و گیاه مثبت است.

گل و گیاه زینتی تولید شده در کشور به کشورهای ارمنستان، ترکیه، آذربایجان، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان، قطر و عراق صادر می شود. اکثرا صادرات به صورت گلدان، درخت ودرختچه بوده اما استان خراسان رضوی توانسته به کشورهای هم مرز خود گل شاخه بریده صادر کند.

در سال 84 روز ۲۵ خرداد به عنوان روز ملی گل نامگذاری شد و قرار شد که به مدت یکسال این روز گرامی داشته شود و چناچه اگر در سال‌های بعد این موضوع مورد پذیرش قرار گرفت، ادامه یابد. تولیدکنندگان گل و گیاه نیز سال بعد این روز را گرامی داشتند تا اینکه این روز فقط برای همان یکسال در تقویم درج شد و سال های بعد در تقویم دیده نشد و علی رغم پیگیری تولیدکنندگان، این روز مجددا به تقویم بازنگشت.

هرسال این روز با اهدای گل، برگزاری مراسم هایی مانند سخنرانی یا گلباران مزار شهدا و یا ایجاد بزرگترین سبدهای گل گرامی داشته می‌شود و امسال نیز اتحادیه‌ها و صنوف مرتبط با گل و گیاه تصمیم گرفتند برای تقویت روحی جامعه به صورت خودجوش این روز را گرامی دارند و آن را پررونق تر و بهتر از سال های گذشته برگزار کنند.

به دلیل اینکه بهار نماد طبیعت است، گل و گیاه سمبل رویش و زیبایی هستند و هفته جهاد کشاورزی نیز در همین ایام است، تمام این موارد باعث شد تا ۲۵ خرداد روز ملی گل اعلام شود تا میان مردم و گل و گیاه آشتی ایجاد شود و بازار نیز رونق یابد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید