اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

۲۵۰ هزار هکتار زمین حریم شهرها به وزارت راه واگذار شد

تولید انبوه مسکن

 محمدرضا رضایی، رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: دلیل عمده بحران در حوزه مسکن کشور، عدم تعادل میان عرضه و تقاضاست؛ متأسفانه در طول چند سال‌ اخیر، با کاهش شدید تولید مسکن مواجه بودیم که این نیاز انباشته و امروز به یک عدد بزرگ تبدیل شده است. به همین دلیل نیاز به تولید انبوه مسکن وجود دارد.

به گزارش برات‌نیوز، وی همچنین گفت: در دستور کار دولت، طرح‌های مختلفی نظیر مسکن اجتماعی و اقدام ملی تولید مسکن، دیده می‌شد اما خروجی قابل‌توجهی از این طرح‌ها مشاهده نشد به همین دلیل مجلس تصمیم گرفته است در این زمینه ورود کند.

وی همچنین یادآور شد: از زمان اولین جلسه رسمی کمیسیون عمران مجلس یازدهم تا اکنون، تمامی جلسات این کمیسیون به بحث مسکن اختصاص یافته است؛ قرار بر این است در روز چهارشنبه یکم مرداماه سال جاری، طرح تولید انبوه مسکن مجلس تحویل هیئت رئیسه و اعلام وصول شود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی همچنین اعلام کرد:  این طرح با همکاری و مشارکت مرکز پژوهش‌های مجلس، وزارت راه و شهرسازی، بخش خصوصی، تولید کنندگان مسکن و بانک مرکزی  تهیه و تدوین خواهد شد. محورهای عمده این طرح شامل تأمین زمین و تسهیلات و مصالح ساختمانی ارزان‌قیمت است. با توجه به این موضوع که 80 درصد قیمت یک واحد مسکونی به زمین آن مربوط می‌شود، تلاش شده است در این طرح زمین‌های ارزان‌قیمت برای تولید مسکن در نظر گرفته شود.

رضایی همچنین اشاره کرد: مدت‌هاست که میان وزارت راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی در رابطه با زمین‌های حریم شهرها مباحثی مطرح است، خوشبختانه طبق توافقات صورت‌گرفته در طول هفته گذشته، تمامی اراضی حریم شهرها معادل 250 هزار هکتار در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است که می‌تواند به تولید مسکن منجر شود.

بیشتر بخوانید: نقش تسهیلات مسکن در افزایش قیمت ها؟

وی در رابطه با تسهیلات بانکی برای تولید مسکن نیز اعلام کرد: از میزان کل تسهیلاتی که بانک‌ها پرداخت می‌کردند کمتر از هفت درصد آن مختص به حوزه مسکن بود. در این طرح جدید،  حداقل 25 درصد تسهیلاتی که از بانک‌ها دریافت می‌شود باید در اختیار حوزه مسکن باشد. اگر احیاناً بانکی بخواهد از اجرای این مصوبه مجلس سر باز زند، جرائمی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است که می‌تواند نقش بازدارندگی برای این دسته از بانک‌ها بازی کند.

رضایی همچنین گفت: مصالح ساختمانی که تولید داخل کشور هستند، عمدتا در بستر بورس قرار می‌گیرند و با قیمت‌هایی چندبرابر خرید و فروش می‌شود، در طرح جدید مجلس بر این موضوع تأکید شده است که مصالح ساختمانی مورد نیاز تولید مسکن باید با مدیریت وزارت راه و شهرسازی و بدون وارد شدن به بورس در دسترس تولیدکنندگان و مردم قرار گیرد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید