درحالی که مذاکرات ایران و روسیه برای تولید واکسن مشترک در مسکو آغاز شده، خبر راه اندازی نخستین خط تولید انبوه واکسن ایرانی از اسفند ماه جاری نیز منتشر شد .

به گزارش برات نیوز، معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران در رأس هیئتی وارد مسکو شد تا در خصوص تولید واکسن مشترک ایران و روسیه مذاکراتی را انجام دهد.

در همین حال خبری مبنی برراه اندازی نخستین خط تولید انبوه واکسن ایرانی (کووایران برکت) با ظرفیت حدود 1.5 میلیون دوز از اسفند ماه جاری نیز منتشر شد.

این درحالی است که مراحل تزریق انسانی واکسن ایرانی کرونا درحال نهایی شدن است و پس از تایید نهایی خط تولید انبوه این  واکسن آغاز به کار می کند.

تزریق تست انسانی واکسن ایرانی کرونا در مراحل نهایی

واکسن ایرانی کرونا در مجموع به 56 نفر از داوطلبان تست انسانی تزریق شده است و تاکنون گزارش منفی از این واکسن گزارش نشده است.

درحالی که نخستین واکسن ایرانی کرونا که توسط ستاد اجرایی فرمان امام درحال تولید است سایر تولید کنندگان و محققان نیز درحال فعالیت بر پروژه تولید واکسن ایرانی کرونا در کشور هستند.

درهمین حال رئیس مرکز اطلاع‌رسانی ستاد اجرایی فرمان امام ضمن اشاره به راه اندازی نخستین خط تولید انبوه واکسن ایرانی از اسفند ماه اظهار کرد: خط دوم تولید واکسن ایرانی کرونا ظرفیتی معادل 12 تا 15 میلیون دوز خواهد داشت.

وی تاکید کرد: در صورت موفقیت‌آمیز بودن مراحل کارآزمایی بالینی، خط دوم تولید واکسن ایرانی کرونا اوایل اردیبهشت ماه راه‌اندازی می‌شود.

درخواست کشورهای عربی برای خرید واکسن ایرانی کرونا

حجت نیکی ملکی اعلام کرد: سه کشور عربی خواستار خرید واکسن ایرانی کرونا شده‌اند اما سیاست ما بر این است که ابتدا واکسیناسیون عمومی در کشور انجام شود سپس صادرات این واکسن را انجام دهیم .

وی ادامه داد: علاوه بر دو کشوری که پیش از این برای خرید واکسن ایرانی کرونا درخواست داده بودند، امروز یک کشور عربی دیگر نیز خواستار خرید واکسن کووایران برکت شده است.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی ستاد اجرایی فرمان امام خاطر نشان کرد: این درخواست‌ها به تازگی مطرح شده اما سیاست ستاد اجرایی فرمان امام این است که تا زمانی که نیاز کشور به واکسن کرونا برطرف نشود، این واکسن را به سایر کشورها صادر نخواهد کرد.

نیکی ملکی تصریح کرد: فاز دوم تست انسانی واکسن ایرانی کرونا (کووایران برکت) در صورت صدور مجوز از مراجع ذیربط از نیمه اسفند ماه آغاز خواهد شد.

مذاکرات ایران و روسیه برای تولید مشترک واکسن کرونا

در همین حال و انتشار اخبار خوش از تولید انبوه واکسن ایرانی در کشور، رئیس سازمان غذا و دارو از مذاکره ایران با روسیه برای تولید مشترک واکسن کرونا خبر داد.

محمدرضا شانه‌ساز، معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران در رأس هیئتی وارد مسکو شدتا در خصوص تولید واکسن مشترک ایران و روسیه مذاکراتی را انجام دهد.

این هیئت بلند پایه قرار است بعد از مذاکرات با مقامات روسیه، توافقنامه همکاری مشترک تولید واکسن کرونا را نهایی کند.

بر اساس این گزارش مهمترین برنامه هیئت وزارت بهداشت ایران مذاکره با مقام‌های روس از جمله وزیر بهداشت این کشور و امضای سند تولید مشترک واکسن «اسپوتنیک‌وی» در ایران با مرکز گامالیای وزارت بهداشت اعلام شده است.

رئیس سازمان غذا و دارو در بدو ورود به مسکو اظهار داشت: مذاکرات برای قرارداد خرید و همکاری مشترک برای تولید واکسن اسپوتینک‌وی با روسیه از چند ماه پیش با همکاری سفارت و وزارت خارجه در حال انجام است .

امضای قرارداد با روس ها برای خرید واکسن روسی

به گفته شانه ساز، این قرارداد همکاری مشترک با روس ها در این سفر بین دو طرف امضا خواهد شد.

وی تصریح کرد: در این سفر برای تولید مشترک واکسن روسی در ایران مذاکرات نهایی را انجام خواهیم داد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *