بازار داخلی تلفن همراه در کشور شرایط خوبی ندارد. قیمت گوشی‌های موبایل با قیمتی غیرواقعی و چند برابر ارزش واقعی خود در بازار به فروش می‌رسند. اتفاقی که باعث شده خرید و فروش این محصول در کشور با مشکلات زیادی مواجه شود. این اتفاق که به دلیل وجود تحریم‌ها و واسطه‌گران رخ داده است شاید با همکاری شرکت‌های آسیایی مرتفع شود.

به گزارش برات نیوز،آنگونه که سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) اعلام کرده است این سازمان مطالعات تولید گوشی‌های هوشمند تلفن‌همراه به صورت قطعات منفصله اعم از SKD و CKD، از طریق به‌هم‌رسانی فعالان داخلی با شرکای آسیایی توانمند را آغاز کرده است.

Complete Knocked Dawn که در این روش همه قطعات به صورت قطعات جدا از هم وارد و در خطوط تولید سرهم بندی می شوند. در Semi Knocked Dawn مانند روش قبلی انجام می‌شود، با این تفاوت که در این جا یک سری از قطعات به دلیل فناوری بالا، فرآیند تولید خاص و غیره به صورت آماده از کشور مبدا وارد و سرهم بندی می شود.

«امیر بیات» در نشست هماهنگی و بررسی الزام‌های تولید گوشی‌های تلفن همراه در کشور که با حضور «سیدستار هاشمی» معاون فناوری و مدیران وزارت ارتباطات برگزار شد، افزود: با توجه به اهمیت فزاینده عرصه فناوری اطلاعات و صنایع مرتبط، این سازمان برای حمایت از تولید تلفن‌های همراه با ایفای نقش به‌هم‌رسانی، توسعه‌ای و تسهیل‌گرانه  خود پیشگام خواهد بود.

وی واقع‌نگری در سرعت تحولات این عرصه و ضرورت ایجاد مراکز تحقیق و توسعه روزآمد برای موفقیت طرح تولید تلفن‌های همراه داخلی را درکنار بهره‌گیری از ظرفیت همه متخصصان و تولیدکنندگان قطعات ضروری برشمرد.

بیات تاکیدکرد: با توجه به طبقه‌بندی‌های مختلف این محصول، ایدرو مصمم است با هم‌افزایی سایر بخش‌ها به‌ویژه وزارت ارتباطات، در فاز نخست این طرح مشارکت و تسهیل‌گری لازم برای تولید گوشی‌های تلفن همراه کلاسیک و قابلیت‌دار (Feature Phones)  را عملیاتی کند.

 معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات نیز در این دیدار با اعلام آمادگی کامل این وزارتخانه در مسیر همگامی با این طرح، اظهارداشت: وزارت ارتباطات از طریق مشارکت اپراتورها، تدابیر تعرفه‌ای و غیره، همه ظرفیت‌های قانونی خود را در طرح تولید داخل گوشی‌های تلفن همراه با هدف افزایش سهم بازار تولیدکنندگان بومی، ارتقای توان داخلی، اشتغال‌زایی و حرکت به سمت بالاتر این صنعت را به کار خواهد بست.

هاشمی، با اشاره به نقش غیرقابل انکار فناوری ارتباطات و اطلاعات و ابزارهای هوشمند آن، بهره‌گیری از مطالعات امکان‌سنجی همه‌جانبه و روزآمد، شناخت دقیق ابعاد بازار و احترام به حقوق مصرف‌کنندگان در کنار خودباوری و اهتمام به ارتقای توان داخلی در این عرصه مهم را از ضرورت‌ها و اولویت‌های وزارت ارتباطات برای پشتیبانی از تولید داخلی گوشی‌های تلفن همراه برشمرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *