صنعت خودرو یکی از صنایعی بود که در جریان شیوع کرونا در دنیا، مشکلات زیادی را تجربه کرد و خودروسازان زیادی تولید خود را کاهش دادند. اما ایران علیرغم اقتصاد آشفته ناشی از کرونا و تحریم ها، توانست در همین بازه رشد 20 درصدی را تجربه کند و پانزدهمین خودروساز جهان از نظر تولید شود.

به گزارش برات نیوز، در نیمه نخست امسال، تولید جهانی خودرو به علت پاندمی کرونا بیش از 32 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل خود داشت.

رشد 20 درصدی تولید خودروی ایران

اما تولید خودروی ایران روند متفاوتی را در پیش گرفت و رشد 20 درصدی در تولید خودرو داشت.

در حالی که طی نیمه نخست سال 2019 بالغ بر 46 میلیون و 66 هزار خودرو در جهان تولید شده بود این رقم در نیمه نخست سال جاری میلادی به 31 میلیون و 131 هزار دستگاه کاهش یافته است.

به این ترتیب در این دوره 14 میلیون و 935 هزار دستگاه خودرو کمتر (معادل 32.4 درصد) نسبت به مدت مشابه سال قبل توسط تعدادی خودروساز جهان تولید شده است.

افت رشد تولید خودرو در کشورهای مختلف دنیا

صنعت خودرو آمریکا نیز از تأثیرات شیوع کرونا در امان نمانده و با کاهش 38.4 درصدی تولید در نیمه نخست امسال مواجه شده است.

تولید خودرو اروپا در نیمه نخست 2020 بالغ بر 38.4 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته و به 6 میلیون و 941 هزار دستگاه رسیده است.

اما چین که منشأ شیوع کرونا در جهان بوده و ویروس کووید 19 اول از همه در این کشور شیوع پیدا کرد از جمله کشورهایی بوده است که کمترین افت تولید در صنعت خود را شاهد بوده است.

تولید خودرو در این کشور تنها 16 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشت.

بیشتر بخوانید: رشد فروش خودرو در چین برای 5 ماه متوالی

رشد خوب تولید خودروسازان در آسیا

البته به جز ایران، دیگر کشورهای آسیایی مانند سه کشور بلاروس، قزاقستان و ازبکستان تنها کشورهایی بوده‌اند که با رشد تولید خودرو در نیمه نخست 2020 مواجه شده‌اند.

هر چند این کشورها تولید کننده بزرگ خودرو نیستند، اما در نیمه اول امسال رشد خوبی را سپری کردند. در این بین ایران تنها خودروساز بزرگ خودرو بوده است که در نیمه نخست سال جاری میلادی با رشد تولید مواجه شده است.

ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی یعنی طی دو فصل زمستان 98 و بهار 99 در مجموع 473 هزار و 461 دستگاه خودرو تولید کرده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 20.2 درصدی داشته است.

تولید خودروی ایران در نیمه نخست سال 2019 بالغ بر 393 هزار و 882 دستگاه بود.

تولید خودروی ایران به چه قیمتی؟

ایران با وجود اینکه با مسائلی چون تحریم های شدید از سوی دیگر کشورها مواجه بوده است، توانسته با وجود افت شدید تولید خودرو در دیگر کشور، خود را به عنوان پانزدهمین تولیدکننده بزرگ خودرو در دنیا به دیگران بشناساند.

تولید خودروی ایران از کشورهایی چون اتریش، بلژیک، ایتالیا و انگلیس جلو زده و از مالزی، تایوان و لهستان نیز بیشتر است.

حال سوال این است با توجه به کیفیت ساخت خودروهای ایرانی، آیا تقاضایی برای این میزان تولید وجود دارد و خودروهای ایرانی تا چه میزان در کشور ما محبوبیت دارند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *