1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اولویت با تولید داخل است اما واردات تجهیزات آی تی باید تسهیل شود
اقتصاد

اولویت با تولید داخل است اما واردات تجهیزات آی تی باید تسهیل شود

تولید داخلی تجهیزات آی تی

«با توجه به سیاست کلی نظام، باید از تولید داخلی تجهیزات آی تی حمایت شود و اما اگر تجهیزاتی تولید داخل نداشته باشد، بر اساس فرآیندهایی که تعریف شده وارد می‌شود.» این نقل قولی است که رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به آن پرداخته است. با برات نیوز همراه باشید.

طبق قوانین سازمان تنظیم مقررات ارتباطات، تجهیزات شبکه ابتدا باید تایید نمونه شود و این تایید نمونه طبق آیین‌نامه‌ای قدیمی انجام می‌شود که ۱۳ سال از تصویب آن گذشته است. به همین علت اعضای کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای (نصر) با انتقاد از روند ثبت سفارش واردات کالاهای فناوری اطلاعات، خواستار ایجاد بهبود در این روند شده‌اند و  درخواست کرده‌اند تا تغییراتی در این آیین‌نامه اعمال شود.

سازمان نظام صنفی معتقد است رگولاتوری ناخواسته به قاچاق کالا و ورود کالای بی‌کیفیت، موجب شده تا مشکل سرمایۀ در گردش و عدم پرداخت عوارض گمرکی پیچیده‌تر شود، از این روی طی نامه‌ای از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درخواست کرد تا آمار مربوط به روال تایید نمونه تجهیزات حوزه فناوری اطلاعات در ۱۳ سال گذشته را ارائه کند. البته با وجود گذشت چند ماه از این اظهارات، همچنان آیین‌نامه تصویب نشده تا مشخص شود آیا مطابق با نظرات صنف و سازمان نصر است، یا هنوز مغایراتی وجود دارد.

حسین فلاح جوشقانی – رئیس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی – در همین رابطه گفته است: موضوع تایید نمونه در دستور کار کمیسیون قرار دارد و در نوبت خود مورد بررسی قرار می‌گیرد. این موضوع ذی‌نفعان زیادی که یک سرش مردم و مصرف‌کننده‌ها هستند (مردم عادی تا اپراتورها) و یک سرش تولیدکننده‌ها (آزمایشگاه‌ها) و سر دیگر آن هم واردکنندگان این تجهیزات، باید یک پکیج باشد که بتواند حداکثر نظر مردم را تامین کند و در عین حال که فرآیند را تسهیل می‌کند، نگاهش هم به تولید داخل باشد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به اینکه برای بعضی از تجهیزات، تولید داخل نداریم، گفت: طبق فرآیندها و قوانین مملکت، قاعدتا اگر تجهیزاتی تولید داخلی دارد، باید از آنها استفاده شود. اما اگر تجهیزاتی تولید داخل نداشته باشد، وارد می‌شود و محدودیتی هم نیست. زیرا نمی‌توان توسعه مملکت را متوقف کرد، بنابراین تجهیزات بر اساس فرآیندهایی که تعریف شده وارد می‌شود.

فلاح جوشقانی درباره درخواست سازمان نظام صنفی برای آمار آزمایشگاه‌ها از سال‌های گذشته، اضافه کرد: این آمار وجود دارد و خودشان هم می‌دانند. دوستان ما در نظام صنفی نیت خیر دارند و دنبال این هستند که بگویند در این آمار هیچ جنس وارداتی در تایید نمونه رد نشده است. ما هم امیدواریم هر کس در این حوزه کار می‌کند دنبال کار سالم باشد و تجهیزاتی وارد کند که سالم باشد و تقلبی نباشد.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ادامه داد: با وجود این، نمونه‌های زیادی داشتیم که برندهای خیلی مشهوری هم آمدند و در آزمایشگاه‌های ما رد شدند. اعضای نظام صنفی می‌گویند چون این آمار خیلی پایین است، باید فرآیند واردات را ساده کنیم. ما هم به دنبال این هستیم که فرآیندها را ساده کنیم اما اصل بر این است که با توجه به سیاست کلی نظام، از تولید داخل حمایت شود.

وی در پاسخ به این انتقادات که آزمایشگاه‌ها تخصص و افراد کافی را ندارند و تعدادشان کم است، اظهار کرد: ما نمی‌توانیم آزمایشگاه تولید کنیم و باید از آزمایشگاه‌های موجود در کشور استفاده کنیم. از طرفی به نظر می‌رسد بین این آزمایشگاه‌ها و نظام صنفی هم اختلافاتی وجود دارد که نیاز نیست ما به این حوزه‌ها ورود کنیم. اما آزمایشگاه‌هایی که به این حوزه‌ها وارد می‌شوند، تخصص لازم را دارند و ما هم هر آزمایش را به آزمایشگاهی که تخصصش را دارد می‌فرستیم.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست