داستان تحریم و کمبود ارز اینبار گریبان حوزه دام، طیور و شیر را گرفته است به طوری که مسوولان بر این باورند که زنگ خط نابودی تولید شیر و گوشت در کشور به صدا درآمده است .

به گزارش برات نیوز، مشکل کمبود ارز برای ترخیص نهاده از گمرک این روزها به مشکلی بسیار بزرگ و دراصل به نوعی تهدید برای تولید گوشت و شیر تبدیل شده است.

در صورت ادامه بحران نبود نهاده و کمبود ارز برای تولید گوشت قرمز و شیر با آسیب‌های جدی مواجه می‌شویم به طوری که ممکن است منجر به نابودی تولید شیر و گوشت  در کشور شود.

رئیس انجمن صنفی گاوداران ضمن اشاره به بحرانی بودن وضعیت دام و طیور کشور اظهار کرد: بازار نهاده‌های دامی بسیار با بحران مواجه شده و هم اکنون مقدار تامین ارز برای ترخیص نهاده از گمرک و بنادر بسیار کم است که متاسفانه بوروکراسی‌های اداری در سامانه بازارگاه ناکارآمد است.

درصورت تامین نهاده شیر با قیمت 4 هزار و 500 منطقی است

احمد مقدسی خاطر نشان کرد: با عرضه نهاده در سامانه بازارگاه، مشکلات تولید مرتفع می‌شود اما مشکل اینجاست که به دلیل کمبود ارز نمی توان نهاده‌ها را از گمرک ترخیص کرد.

وی افزوده است: گرچه سیستم سامانه بازارگاه مناسب است، اما به علت کمبود نهاده همانند خودرویی است که بنزین ندارد.

رئیس انجمن صنفی گاوداران قیمت تمام شده شیرخام را ۵ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: در صورت تامین ۱۰۰ درصدی نهاده‌ها با نرخ مصوب، قیمت ۴ هزار و ۵۰۰ تومانی جوابگوی هزینه تولید است.

متوسط قیمت خرید گوساله از دامدار 38 هزار تومان

وی قیمت تمام شده فعلی گوساله زنده را ۴۷ هزار تومان اعلام کرد و افزود: با تامین ۱۰۰ درصد نهاده با نرخ مصوب، قیمت تمام شده به ۴۴ هزار تومان می‌رسد که متاسفانه در شرایط فعلی متوسط قیمت خرید گوساله از دامدار ۳۸ هزار تومان است.

بیشتر بخوانید: نوبت افزایش قیمت به روغن و شیر رسید

این مقام مسئول با اشاره به اینکه زنگ خطر نابودی تولید شیر و گوشت به صدا در آمده است، بیان کرد: با توجه به وضعیت فعلی نهاده‌های دامی اعلام خطر جدی به مسئولان می‌کنیم تا وزارت جهاد از طریق سامانه، نهاده مورد نیاز را تامین کند.

مقدسی قیمت واقعی هر کیلو گوشت گوساله بر مبنای نرخ دام را ۱۱۸ هزار تومان اعلام کرد و گفت: عرضه با نرخ‌های بالاتر تضییع حقوق مصرف‌کننده است.

وی با انتقاد از فاصله چشمگیر قیمت از تولید تا مصرف بیان کرد: مسئولان با اتخاذ برخی تدابیر باید واسطه‌ها را حذف کنند.

لزوم حمایت از تولید شیر و گوشت

این مقام مسوول اعلام کرد: درحالی که با حذف ارز دولتی نهاده دامی، قیمت دام زنده سه هزار تومان بالا می‌رود، اما حداقل رانت و فساد ارز از بین رفته و تکلیف تولیدکننده مشخص می‌شود.

رئیس انجمن صنفی گاوداران در پایان از انباشت دام در واحد‌های دامداری خبر داد و گفت: با استمرار روند فعلی، دیگر هیچ پرواربندی گوساله پروار نمی‌کند، در حالی که با حمایت از تولید نیازی به واردات نخواهیم داشت و به طور کامل ۱۰۰ درصد نیاز کشور از داخل تامین‌ می‌شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *