معادن طلا و مواد معدنی در کشور از شرایط خوبی برخوردار هستند و ظرفیت ها و پتانسیل های موجود دراین حوزه بسیار است تاجایی که تولید طلا در ایران جایگاه خوبی دارد و میزان تولید طلا افزایش چشمگیری داشته است.

این درحالی است که معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مراسم افتتاح طرح‌های هفته دهم پویش ملی «تولید، تداوم امید»، از افزایش 14 درصدی تولید شمش طلا در کشور طی هفت سال گذشته خبر داده است. تولید طلا در ایران هم اکنون شرایط خوبی دارد.

داریوش اسماعیلی در مراسم افتتاح فاز دو پروژه معدن طلای ساریگونی قروه که همزمان با آغاز بهره‌برداری از طرح‌های ملی به صورت ویدیوکنفرانس با حضور رئیس جمهوری انجام شد،  با تاکید براینکه فلز طلا یکی از ارزشمندترین سنگ‌ها در دنیا و پشتوانه مهمی برای ارز، گوشی‌های هوشمند، صنعت هوا و فضا و صنایع شیمیای و غیره است، گفته است: مجموع ذخایر طلای جهان ۵۰ هزار تن است که سهم ایران از این میزان ۳۲۰ تن طلای قطعی در ۲۴ معدن کشور است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت با بیان اینکه کشور ایران در زمینه تولید طلا رتبه ۳۰ در جهان و ۱۰ در آسیا را دارد، گفته است: قرار بود در پایان برنامه ششم، میزان تولید طلا در کشور به ۱۰ تن برسد که امروز در اواسط برنامه ششم این میزان به ۱۲ تن افزایش یافته است.

وی افزوده است : ایران، در سال گذشته سه تن به ارزش ۱۸۰ میلیون دلار صادرات طلا داشته که در مقابل ۹۳ میلیون دلار صرف واردات شده است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه البته براساس برآوردهای اکتشافی، این ذخیره تا ۴۰۰ تن قابل افزایش است، اظهار کرد: براساس اکتشافات هزار نقطه امیدبخش معدن طلا را در قالب ۳۷ پروژه در دست داریم که با تحقق و عملیاتی‌شدن این پروژه‌ها میزان تولید ما از ۳۲۰ تن به چندین برابر افزایش خواهد یافت.

وی افزود: مجموع تولید طلای جهان ۳۲۰۰ تن است که در ایران در سال ۱۳۹۱ بیش از ۸۵۰ کیلوگرم بوده و در سال ۱۳۹۸ به ۱۲ تن افزایش پیدا کرده است. در طول  هفت سال گذشته، میزان تولید شمش طلا به ۱۴ برابر افزایش پیدا کرده است.

وی ضمن ابراز امیدواری از اینکه بخش معدن و صنایع معدنی ایران بخش زیادی از پروژه‌های قابل افتتاح را به خود اختصاص داده گفته است : کردستان، آذربایجان غربی، خراسان، زنجان، ارک، آذربایجان شرقی، گلستان و قم و … بیشترین ذخایر طلای کشور را دارا هستند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *