درحالی که از چند روز آینده فاز اول تست انسانی واکسن کرونای ایرانی اجرایی می شود رئیس ستاد اجرایی فرمان امام از آمادگی تولید واکسن کرونای ایرانی برای یک و نیم میلیون دوز از 40 روز آینده خبرداد.

به گزارش برات نیوز، مسوولان فعال در ستاد ملی مقابله با کرونا از اجرای فاز اول تست انسانی ظرف 10 روز آینده خبر داده اند.

بنا بر گفته این مسوولان، با توجه به صدور تمامی مجوزها تست انسانی این واکسن بر روی 56 نفر اجرایی شده و پس از اتمام این فاز اطلاع رسانی های لازم انجام می شود.

در همین حال رئیس ستاد اجرایی فرمان امام از در جریان بازدید از محل آماده شده برای تولید واکسن ایرانی کرونا اظهار داشته که این ستاد آمادگی تولید ۱۲ میلیون دوز واکسن کرونای ایرانی را ظرف ۶ ماه پس از تأیید نهایی دارد.

محمد مخبر همچنین درباره محل آماده شده تولید واکسن ایرانی کرونا گفت: ستاد اجرایی فرمان امام درنظر دارد تا یک مرکز جامع تولید انواع واکسن را راه‌اندازی کند.

به گفته وی مرکز جامع تولید واکسن آمادگی تولید 90 درصد واکسن‌های کشور را دارد.

ثبت نام قطعی 36 هزار نفر داوطلب برای تزریق واکسن کرونا

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام از تماس 60 هزار داوطلب با سامانه 4030 خبرداد و گفت: با توجه به سیاه نمایی‌های شبکه‌های معاند و رسانه‌های ضدانقلاب 36 هزار نفر ثبت نام خود را قطعی کرده اند.

این درحالی است که پیش از این برخی از سایت ها و رسانه های معاند اعلام کرده بودند که داوطلبی برای تزریق واکسن کرونای ایرانی وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: دسترسی واکسن کرونای ایرانی تا تیر 1400

مخبر اعلام کرده که از میان این 36 هزار داوطلب که ثبت نام خود را قطعی کرده اند ما تنها قادر به پذیرش 56 نفر از آن ها هستیم.

وی درادامه گفت: این 56 نفر از یک منطقه یا یک جنس و سن هم نخواهند بود و به صورت متنوع و پراکنده انتخاب می شوند.

به گفته رییس ستاد اجرای فرمان امام  تزریق این واکسن به صورت یکجا و همزمان نخواهد بود و در یک دوره زمانی تزریق می شود.

انجام نخستین تزریق واکسن کرونای ایرانی تا سه روز آینده

وی درباره آغاز تست انسانی خاطرنشان کرد: ظرف دو سه روز آینده اولین تزریق انجام خواهد شد، جان انسان‌ها برای ما اولویت اول است و کار پیچیده و حساسی است .

مخبر در ادامه گفت: لذا  بسیار سخت‌گیرانه‌تر از استانداردهای سازمان بهداشت جهانی تمام ملاحظات و نکات را رعایت کرده و اصراری برای جلو افتادن هیچ فرایندی نداریم.

وی عنوان کرد: واکسن ایرانی کرونا، هیچ چیزی کمتر از واکسن‌های ساخته شده در سایر نقاط جهان ندارد و تقریبا واکسن تولیدی توسط دانشمندان ستاد کمترین عوارض را خواهد داشت.

پس از انبوه سازی تولید واکسن کرونای ایرانی را صادرمی کنیم

رییس ستاد اجرای فرمان امام با اشاره به توان تولید واکسن در این مجموعه گفت: ظرف 40 روز آینده به ظرفیت تولید ماهیانه 1.5 میلیون دوز خواهیم رسید .

این مقام مسوول خاطر نشان کرد: از 6 ماه پس از نهایی شدن واکسن کرونا، این ظرفیت به ماهیانه 12 میلیون دوز خواهد رسید و پس از تأمین نیاز کشور ، قادر خواهیم بود که واکسن را به خارج از کشور هم صادر کنیم.

واکسن کرونای ایرانی بر واکسن های دنیا ارجح است

این درحالی است که وزیر بهداشت ضمن اعلام خبر دریافت مجوز دومین واکسن ایرانی کرونا اظهار کرد: شرط ما خرید واکسن مطمئن دارای تاییدیه‌‌های مورد وثوق است.

در آینده نزدیک اثبات می‌‌کنیم که واکسن داخلی بر خیلی از واکسن‌‌هایی که در دنیا می‌‌سازند، ارجح است.

نمکی اظهار داشته که مردم عزیز باید باور کنند که ما یک قدمت حدود یک قرنی در تولید واکسن در پاستور و رازی داریم. ما توانمندی تولید واکسن را داریم.

وی یادآور شد: عزیزانی که در تولید واکسن کرونای ایرانی با ما همکاری دارند، دلسرد نشوند.

وزیر بهداشت به حمله به بانویی که در تیم تحقیقات تولید واکسن کرونا است اشاره کرده و گفته است: این حملات و هجمه ها به دلیل این است که از تلاش دست بکشند اما ما می‌‌دانیم که این عزیزان تلاشگر مقتدرتر و توانمندتر از آن هستند که از این صحنه پا پس بکشند .

تولید واکسن کرونای ایرانی بر پایه ویروس ضعیف شده

همچنین عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا درباره متد واکسن ایرانی کرونا گفته که این واکسن بر اساس متد ویروس کشته‌شده و ضعیف‌شده تهیه شده است.

او افزود که ثبت نام داوطلبین تست کرونای ایرانی از طریق موسسه‌ وابسته به “ستاد اجرایی فرمان امام”  انجام گرفته است.

مینو محرز که محقق اصلی پروژه تولید واکسن ایرانی کرونا است، همچنین تصریح کرد: از آنجایی که شیوع بیماری کووید ۱۹ در سطح شهر زیاد است و ممکن است آنتی‌بادی افراد دچار اشکال شود، در سری اول داوطلبین در یک جای خاص نگهداری می‌شوند و بعد از اینکه نوبت دوم تزریق را انجام دادند، وضعیت آنتی‌‌بادی‌شان چک می‌شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *