کرونا ویروسی هولناک که حدود 9 ماهی است مهمان ناخوانده در سراسر دنیا شده و به جان مردم افتاده است اما هنوز کار تولید واکسن کرونا در دنیا و درمان قطعی برای این بیماری اجرایی نشده است.

به گزارش برات نیوز، این بیماری فراگیر و کشنده از کشور چین و تقریبا از ابتدای سال میلادی 2020 شیوع پیدا کرد و تمام کشورهای دنیا را درگیر خود کرد.

این درحالی است که بسیاری از کشورها از ابتدای شیوع این بیماری اقدام به انجام تحقیقات اولیه بر روی این ویروس خطرناک کردند تا واکسن مقابله با آن را تولید کنند.

استارت اولیه تولید واکسن کرونا در دنیا 

اما درمیانه راه تنها چند کشور به عنوان تولیدکننده واکسن کرونا باقی ماندند و تولید این واکسن را به مراحل نهایی نزدیک کردند.

براساس آخرین آمار ارائه شده تعداد مبتلایان به بیماری کرونا در دنیا به 68 میلیون و 266 هزار نفر رسید.

 از این تعداد یک میلیون و 566 هزار نفر جان خود رااز دست داده اند و تعداد 47 میلیون و 256 هزار نفر بهبود یافته اند.

آمریکا، انگلیس، آلمان، هند، روسیه، چین و ایران از جمله کشورهایی بودند که تولید واکسن کرونا استارت زدند.

این کشورها در مراحل مختلف آزمایش‌های بالینی قرار دارند و اغلب آن ها در مراحل نهایی کردن و تولید انبوه این واکسن ها هستند .

واکسن ترکیه فروردین 1400 دردسترس عموم

درهمین حال روز گذشته ترکیه نیز اعلام کرد که واکسن تولید خود را به مرحله آزمایش انسانی رسانده و از بهار 1400 در دسترس همه قرار خواهد داد.

معاون رئیس جمهور ترکیه در مورد تلاش برای ساخت واکسن کرونا گفته است: مطالعات در مورد واکسن کرونا به مرحله آزمایش انسانی رسیده است.

به گفته وی واکسن داخلی کرونا از آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) در دسترس خواهد بود.

وی درادامه اعلام کرده است: اقدامات این کشور برای حمایت از اقتصاد در برابر همه‌گیری ویروس کرونا از ماه نوامبر به 562 میلیارد لیر (71.6 میلیارد دلار) رسیده است.

معاون رئیس جمهور ترکیه اظهار کرده است: هدف اصلی ترکیه در بودجه 2021 برداشتن قدم‌های ثابت و قابل پیش بینی جهت پیشرفت اقتصاد این کشور طی تغییر ساختار جهانی به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا است.

اوکتای در مورد تلاش برای ساخت واکسن کرونا گفته است: دولت ترکیه از تولید داخلی دارو برای درمان بیماری کووید 19 حمایت می‌کند و مطالعات در مورد واکسن کرونا به مرحله آزمایش انسانی رسیده است.

 وی تاکید کرد: واکسن داخلی کرونا از آوریل 2021 در دسترس خواهد بود.

واکسن فایزر و عرضه آن تا پایان سال میلادی

واکسن فایزر یکی دیگر از واکسن‌هایی است که در آمریکا در حال تولید و نهایی شدن است و آخرین گزارش‌های ارائه شده حاکی از اثربخشی 95 درصدی این واکسن به طور کلی است .

دانشمندان شرکت فایزر اعلام کرده اند که این واکسن باید در دو دوز و هر بار به فاصله 3 هفته به فردگیرنده واکسن تزریق شود.

 شرکت آمریکایی فایزر که با همکاری شرکت آلمانی بایوان‌تک این دارو را تولید کرده اند به دنبال دریافت مجوز برای استفاده اضطراری این واکسن هستند.

شرکت فایزر می‌گوید: ۵۰ میلیون واحد واکسن را تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی یعنی کمتر از یک ماه دیگر تولید می‌کند و تا پایان سال ۲۰۲۱ هم یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون واحد دیگر را به بازار می‌فرستد.

بر اساس این گزارش، این واکسن باید در دمای ۷۰- درجه سانتی‌گراد نگهداری شده و در جعبه‌های مخصوص حمل شود.

واکسن روسی و آغاز واکسیناسیون جمعی

در همین حال چندی پیش نیز ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه مدعی شد که روسیه نخستین کشور جهان است که به واکسن کرونا دست یافته است.

وی برای اطمینان خاطر از ایمنی این واکسن اعلام کرد که به دختر خود نیز از این واکسن تزریق کرده است.

درحالی که کشور روسیه از نظر تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ در رده چهارم جهان ایستاده است .

واکسن روسی کرونا «اسپوتنیک-۵» که یادآور نخستین ماهواره ساخت دست بشر توسط اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۵۷ میلادی بوده تولید شده است.

بیشتر بخوانید: توسعه دو واکسن کرونای جدید در چین

این واکسن توسط انستیتوی تحقیقاتی «گامالیا» که یک مرکز دولتی در مسکو است در همکاری با وزارت دفاع و صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه این واکسن را تولید کرده است.

 صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه و شرکایش ۵۵۰ هزار دلار در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

«اسپوتنیک-۵» در ماههای ژوئن و ژوئیه فازهای اول و دوم آزمایشی را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

در فاز نخست ۳۸ داوطلب غیرنظامی و ۳۸ داوطلب نظامی و در فاز دوم ۱۰۰ داوطلب مشارکت داشته‌اند.

اثربخشی واکسن روسی تا ۹۲ درصدی تایید شده و با دو تزریق به فاصله ۲۱ روز، هیچگونه عوارض حانبی غیرمنتظره‌ای گزارش نشده است.

واکسن مدرنا و به کارگیری فناوری مشترک با فایزر

شرکت مدرنا نیز یکی دیگر ازشرکت های داروسازی آمریکایی است که اقدام به تولید واکسن کرونا کرده است.

این شرکت از فناوری جدیدی به نام «آران‌ای پیام‌رسان» در تولید این واکسن استفاده کرده است.

 البته این فناوری به صورت مشترک و در واکسن فایزر نیز به کار گرفته شده است .

مدرنا بر اساس داده های به دست آمده از آزمایش های خود اعلام کرده که این واکسن تا حدود 94.5 درصد اثربخشی دارد.

این شرکت تولید کننده واکسن کرونا ادعا کرده که نتایجی که از آزمایش واکسن جدید خود به دست آورده، فراتر از انتظار بوده است.

واکسن تولید شرکت مدرنا را باید در دو دوز به فاصله ۴ هفته تزریق کرد و می‌توان این واکسن را تا ۳۰ روز در یخچال های معمولی نگهداری کرد.

این شرکت که فاز سوم آزمایش‌های بالینی خود را با 30 هزار داوطلب در ماه جولای آغاز کرد، قصد دارد به زودی درخواست ثبت مجوز اضطراری خود را به سازمان غذا و داروی آمریکا ارائه دهد.

تولید واکسن کرونا در دنیا

به این ترتیب دولت ایالات متحده آمریکا می‌تواند مجوز استفاده اضطراری (EUA) از دو واکسن را در اوایل ماه جاری صادر کند.

همنین تا پایان سال جاری میلادی نیز بیش از ۶۰ میلیون دوز از این واکسن‌ها را در اختیار داشته باشد.

انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۱ نیز بیش از ۱ میلیارد دوز از این دو واکسن در ایالات متحده تولید شود.

که این مقدار بیش از نیاز دولت آمریکا برای واکسینه کردن جمعیت ۳۳۰ میلیون نفری این کشور است.

عرضه واکسن آکسفورد تا قبل از کریسمس 2021

یکی دیگر از واکسن های تولید شده در دنیا واکسن اکسفورد است که با همکاری شرکت دارویی آسترازنکا و بر پایه آندوویروس ضعیف شده یا همان ویروس سرماخوردگی ساخته شده است.

داده‌های آزمایش فاز ۲ واکسن کووید-۱۹ دانشگاه آکسفورد نشان داده است که این واکسن می‌تواند یک واکنش ایمنی قوی در افراد در سنین مختلف، به خصوص در افراد سالمند و در معرض خطر ایجاد کند.

داوطلبان در دو گروه، دو دوز از این واکسن یا واکسن دارونمای مننژیت را دریافت کردند و هیچ عوارض جانبی جدی در شرکت کنندگان دیده نشد.

واکسن آکسفورد اگر به ترتیب در یک دوز نصفه و یک دوز کامل تزریق شود تا ۹۰ درصد و اگر در دو دوز کامل تزریق شود تا ۶۲ درصد اثربخشی خواهد داشت.

مرحله فاز سوم بالینی واکسن آکسفورد و آسترازنکا در حال پیشرفت است و برخی افراد این واکسن را قبل از کریسمس دریافت خواهند کرد.

عرضه واکسن ایران تا اوایل تابستان 1400

ایران نیز از ابتدای شیوع بیماری کرونا به عنوان یکی از نخستین کشورهایی است که کار تولید واکسن کرونا در دنیا و تحقیق و تولید این واکسن را آغاز کرد.

پروژه های تحقیقاتی را در این زمینه  استارت زد و با کمک گرفتن از علم و دانش شرکت های دارویی دانش بنیان کار را تا مراحل مختلف آزمایش های بالینی پیش بردند .

به طوری که در آخرین اخبار، مسوولان از واکسیناسیون جمعی مردم کشور از اوایل تابستان سال آینده خبر می دهند.

واکسن کرونای ایرانی تا چندی دیگر در مرحله تست انسانی آزمایش می شود و درصورت تایید نهایی نتایج آن تولید انبوه آن آغاز می شود.

 رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا نیز درآخرین اخبار اعلام داشته است: سه واکسن ایرانی کرونای شرکت‌های دانش بنیان قرار است تا پایان دی ماه مجوز ورود به فاز انسانی تولید واکسن را دریافت کنند.

تولید واکسن کرونا در دنیا

صدور مجوز ورود به فاز انسانی واکسن کرونای ایرانی تا پایان دی ماه 

 در حال حاضر تحقیق و تولید 7 واکسن تحت حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسط شرکت‌های دانش بنیان در کشور در حال اجرا است که توسط ستاد توسعه زیست فناوری کار آنها پیش می‌رود.

به گفته رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، علاوه بر این، تحقیقات و تولید در خصوص یک واکسن دیگر نیز به طور مجزا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسط بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) درحال انجام است.

دکتر مصطفی قانعی بیان کرد: واکسن کرونایی که به تازگی مجوز آزمایش انسانی گرفته متعلق به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) بوده و امید است تا پایان دی ماه سه شرکت دیگر مجوز ورود به فاز انسانی تولید واکسن کرونا را دریافت کنند.

قانعی یادآور شده است : این واکسن‌ها بعد از طی کردن فاز انسانی باید وارد فاز تولید صنعتی شوند و در حجم انبوه برای کل کشور واکسن کرونا تولید کنند.

انتظار برای تولید واکسن کرونا در دنیا و واکسیناسیون جمعی 

حال نکته قابل تامل این است که باید دید درنخستین گام اول واکسن کدام شرکت سریع تر در دسترس عموم مردم دنیا قرار می گیرد و تولید واکسن کرونا در دنیا و اینکه موفقیت اثرگذاری کدام واکسن بیشتر خواهد بود .

زیرا درصورت تزریق و واکسیناسیون جمعی نتایج بیشتری از واکسن های مختلف گزارش می شود و میزان اثرگذاری این واکسن ها قابل بررسی است .

ولی باید توجه داشت که درهرصورت تمامی کشورها و تولید کننده های واکسن یک هدف مشترک را دنبال می کنند و آن هم نابودی ویروس کرونا و پایان دادن به این بیماری مهلک است.

به همین دلیل باید تمامی این شرکت ها حمایت شوند تا به موفقیت های بزرگی دراین خصوص دست یابند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *