با زیر کشت رفتن حدود ۹۹ هزار هکتار از اراضی کشور برای کشت پنبه پیش بینی می شود که امسال ۲۷۰ هزار تن وش پنبه تولید وبرداشت شود.

به گزارش برات نیوز، مجری طرح پنبه کشور با اشاره به برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای احیای تولید پنبه در کشور گفت: رای سال جاری، ۹۸ هزار و ۷۶۰ هکتار از اراضی کشور به زیر کشت پنبه رفته است و پیش بینی می شود که ۲۷۰ هزار تن وش پنبه در سال جاری تولید شود.

ابراهیم هزارجریبی مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد:  برای سال جاری، ۹۸ هزار و ۷۶۰ هکتار از اراضی کشور به زیر کشت پنبه رفته است و پیش بینی می شود که ۲۷۰ هزار تن وش پنبه در سال جاری تولید شود.

 وی افزود: در سال جاری ۶۸ درصد نسبت به ابتدای برنامه ششم افزایش تولید‌ پنبه داریم همچنین میزان افزایش تولید پنه در سال جاری در مقایسه با سال قبل حدود ۱۸ درصد است.

مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: این افزایش تولید، هنوز تولید پنبه را در وضعیت رضایت بخشی قرار نداده است زیرا در  مقایسه با دوران شکوفایی تولید پنبه در کشورمان عقب هستیم.

بیشتر بخوانید: رویداد جذب سرمایه در حوزه کشاورزی برگزار شد

وی تصریح کرد: با توسعه زنجیره پنبه، علاوه بر تولید نیاز کشور به این محصول و اشتغال مناسب در زنجیره های تولید، شامل کشت و ریسندگی، تولیدات جانبی مانند روغن و کنجاله ایجاد می‌شود که موجب رونق صنایع روغن‌کشی و تامین نیاز نهاده‌های صنایع دام و طیور می‌شود.

هزار جریبی با بیان اینکه رونق و احیای خود اتکایی صنعت پنبه در کشور  به صورت زنجیره دنبال می شود گفت: اگر حتی یک قسمت از زنجیر این صنعت کامل نشود، صنعت دچار مشکل خواهد بود، کما اینکه در سال‌های گذشته نیز به همین دلیل دچار مشکل بودیم.

بنابراین گزارش در دهه‌های گذشته ایران جز تولیدکننده‌های بزرگ پنبه در دنیا بوده است اما در سال های گذشته خودکفایی این محصول از دست رفته و به واردات وابستگی ایجاد شده است. درهمین راستا وزارت جهاد کشاورزی به دنبال احیای دوباره تولید پنبه و متعاقب آن صنایع ریسندگی در کشور است.

پنبه یا همان طلای سفید و ارزشمند کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف دارد و یکی از مهم‌ترین محصولات کشاورزی در جهان است. صادرات این محصول، سودآوری بالایی دارد.

پنبه به عنوان یک گیاه صنعتی، در طیف وسیعی از بخش های اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرد و کمتر محصول کشاورزی با این قابلیت را می توان پیدا کرد. این محصول به لحاظ ایجاد اشتغال دارای اهمیت فراوانی در هر اقتصادی است.

تولید پنبه را می‌توان نقطه اتصال دو حوزه زراعت و صنعت نساجی نام نهاد و با این اوصاف، پیشرفت و رونق در حوزه اشاره شده باعث رشد و شکوفایی عرصه زراعتی کِشت این محصول از یکسو و توسعه صنعت نساجی و تولید پنبه از دیگر سو خواهد شد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *