درحالی که صنعت تولید دخانیات در کشور رو به نابودی بود و نفس های آخرش را اوایل سال پیش زده بود شرکت دخانیات ایران تصمیم به احیای دوباره این صنعت در کشور گرفت. این شرکت با طرح برنامه های جدید برآن شد تا صنعت دخانیات کشور جهش 200 درصدی تولید و فروش محصولات را برای بازیابی سهم از دست رفته خود تجربه کند. شرکت دخانیات در نظر دارد تا با احیای یک خط تولیدی در تهران که به مدت سه سال متوقف شده بود جانی دوباره به این صنعت دهد و وعده داده تا در مرداد و شهریور سال جاری تولید یک میلیارد نخ سیگار را به حقیقت تبدیل می‌کند.

این درحالی است که در نیمه اول سال گذشته تولید این شرکت متوقف و تا آستانه تعطیلی پیش رفته بود و در مجموع تولید این واحد در سال ۹۸ به حدود شش میلیارد نخ رسیده بود.

 البته  شرکت دخانیات ایران توانست دوسوم ازنیمه دوم سال را به تولید بپردازد و در تولید و فروش نسبت به شش ماه اول رشد داشته باشد. حالا این شرکت تولید یک میلیارد نخ سیگار را تا پایان شهریور ماه در دستور کار خود قرار داده است.

بیشتر بخوانید: افزایش 78 درصدی واردات سیگار قاچاق

در همین حال خرداد ماه سال جاری، پیام همدانی مجرد، عضو هیأت مدیره شرکت دخانیات ایران درباره دلایل کاهش تولید این شرکت اظهار کرده است: اجرای سیاست‌های غلط کسب و کار محصولات دخانی، خود تحریمی و بی‌برنامگی سیاستگذاری های کلان دولت در این بخش از جمله عوامل کاهش تولید در شرکت دخانیات ایران است.

وی افزوده است :میزان تولیدات شرکت دخانیات ایران به تنهایی نیمی از بازار ۸۰ میلیارد نخی کشور را تامین می کند و مابقی نیاز بازار از محصولات وارداتی تامین می شود.

تولید ماهانه 800 میلیون نخ سیگار

بر اساس گزارش اعلام شده ، در سه ماه نخست امسال بالغ بر ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون نخ سیگار توسط شرکت دخانیات ایران تولید شده که به عبارتی تولید ماهانه آن ۸۰۰ میلیون نخ سیگار بوده است.

 در چهار ماهه اول امسال نیز میزان فروش نخی و ریالی۳۷ و ۴۰ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل بوده است. البته اگر شیوع ویروس کرونا و آغاز فعالیت‌های تولیدی در اردیبهشت ماه و تعداد روزهای کاری را محاسبه کنیم، رشد تولید به مراتب بیشتری به ثبت رسیده است. این شرکت وعده داده که تولید در ماه‌های مرداد و شهریور به میانگین ماهی یک میلیارد نخ خواهد رسید.

همچنین در تیرماه امسال، کارخانه های تولید سیگارت سایز کوچک در خمینی‌شهر اصفهان با دو خط تولیدی و با ظرفیت حدود چهار میلیون نخ در روز پس از دو سال توقف آغاز به‌کار کرد. دو خط دیگر نیز به‌زودی شروع به‌کار خواهند کرد.

شرکت دخانیات ایران اعلام کرده است مجتمع‌های تهران،‌ گیلان، ارومیه، گلستان و مازندران به ترتیب موفق شدند در تیر ماه امسال ۱۲۳، ۱۲۰، ۱۱۲، ۱۴۳ و ۱۴۵ درصد اهداف را محقق کنند.

انتقال دانش در زمینه بسته‌بندی

بر اساس اطلاعات منتشر شده ،شرکت دخانیات ایران با یک شرکت بزرگ برای تولید مشارکتی به توافق رسیده و در مرحله تدوین تفاهم‌نامه است. این همکاری دو دستاورد «تولید درآمد و منبع درآمد» و «انتقال دانش» را برای شرکت دخانیات به همراه دارد. این شرکت‌ها از تکنولوژی بالایی برخوردار هستند و طی این همکاری در زمینه بسته‌بندی انتقال دانش صورت خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: قاچاق سیگار به بیت‌المال ضرر ۳ هزار میلیاردی وارد کرد

اشتغالزایی جدید شرکت دخانیات ایران

با به‌کارگیری این استراتژی‌های جدید، شرکت دخانیات ایران به دلیل فعالیت در قالب دو شیفت در مجتمع گیلان، یک شیفت بلند در مجتمع مازندران، راه‌اندازی کارخانه های جدید در خمینی‌شهر اصفهان و تولید با ظرفیت کامل در تهران و ارومیه، ظرفیت‌های لازم را برای جذب نیرو برای مجتمع‌های تولیدی فراهم کرده و ۱۱۰ نفر را از طریق آزمون و بر اساس نوع تخصص و سطح تحصیلات و با تأکید بر بومی بودن به‌کار گرفته است.

شرکت دخانیات ایران، یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های تهیه، تولید و توزیع تنباکو و دخانیات در ایران است که از سال ۱۳۱۶ هجری شمسی در ایران فعالیت می‌کند و تا پیش از سال ۱۳۹۲ کاملا دولتی بوده است، اما تقریباً از سال ۱۳۹۱ روند خصوصی سازی آن شروع شد و به عنوان بخشی از رد دیون دولتی به صندوق بازنشستگان فولاد واگذار شد.

البته حدود هشت ماه پیش دوباره رای به دولتی بودن صندوق فولاد صادر شد که بر اساس رای وحدت رویه شرکت دخانیات ایران هم از آن پیروی می‌کند. علت این رای جدید دیوان عدالت اداری این بود که صندوق فولاد از بودجه دولتی استفاده می‌کند؛ بنابراین شرکت دولتی محسوب می‌شود. این شرکت با ۱۰۰ سال قدمت حدود ۵۰۰۰ نیروی انسانی دارد و با ۶۰۰۰ کشاورز همکاری می‌کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *