زمستان پارسال بود که طرحی در دولت با نام طرح مسکن ملی مطرح شد. این طرح در ادامه مسکن مهر به اجرا درآمد تا نیاز اقشار آسیب‌پذیر به مسکن را رفع کند. طرح ملی مسکن شامل ساخت چهارصد هزار واحد مسکونی می‌شود که از این تعداد ۲۰۰ هزار واحد آن در شهرهای جدید و با مشارکت بخش خصوصی، ۱۰۰ هزار واحد در مناطق بافت فرسوده و توسط شرکت بازآفرینی شهری و ۱۰۰ هزار واحد نیز توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی احداث می‌شود.

به گزارش برات نیوز، البته اجرای این طرح هم مانند مسکن مهر با شایعات و شائباتی همراه شده است. میزان استقبال مردم از این طرح خوب اما وعده‌های دولتی برای واگذاری این واحدهای مسکونی نامناسب بود. آمارها گویای این است که تا هفتم تیرماه امسال حدود ۱.۶ میلیون تقاضا برای مسکن ملی به ثبت رسید اما تنها ۱۱ هزار نفر رقم اولیه ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان را واریز کردند که نشان می دهد این طرح به مانند مسکن مهر با چالش عدم تکمیل آورده از طرف متقاضیان همراه شده است.

طرح اقدام ملی تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی که بنا به گفته مسئولان برای دهک های متوسط طراحی شده به نظر میرسد در قالب ثبت نام با گذشت حدود یک سال همانند طرح فرسایشی ۲.۲ میلیون واحدی مسکن مهر که هنوز پس از ۱۳ سال به اتمام نرسیده، به مشکل برخورده است.

عمده متقاضیان اولیه مسکن ملی یا شرایط پنجگانه را نداشته اند یا به هر دلیل از واریز وجه امتناع کردند. این مسئله به خوبی از مقایسه واحدهای تعریف شده با واریز وجه و افتتاح حساب  قابل مشاهده است.

بخش اعظم واحدهای برنامه ریزی شده به میزان ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید قرار دارد. با وجود آنکه روند اجرای پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن به میزان ۱۴۲ هزار واحد در بسیاری از شهرهای جدید آغاز شده و در مواردی به پیشرفت بالای ۷۰ درصد رسیده  گزارش ها حاکی از آن است که عمده پیشرفت به طرح‌های مشارکتی مربوط می شود. در قالب تفاهم نامه با دستگاههای دولتی نیز به دلیل برخورداری این دستگاه‌ها از منابع و تسهیلات مناسب، پیش بینی می شود که پروژه ها در ریل مناسبی قرار گیرد.

اما  آمار و ارقام می گوید که در بخش ثبت نام کارها آنطور که باید و شاید جلو نمی‌رود. به طور مثال برای شهر جدید پرند ۲۵ هزار و ۳۲۷ واحد مسکن ملی تعریف شده که ۳۳ هزار نفر ثبت نام کردند اما تا روز دهم شهریور ماه ۱۱۸۸ نفر افتتاح حساب و فقط ۶۹۵ نفر واریز وجه داشته‌اند. متوسط واریزی به ازای هر نفر ۳۹ میلیون و ۷۳ هزار تومان بوده است.

در شهر جدید هشتگرد نیز ۲۱ هزار واحد مسکن ملی در نظر گرفته شده که تا دهم شهریور ماه امسال ۱۴۸۲ نفر افتتاح حساب داشتند و ۵۱۱ نفر وجه واریز کردند. متوسط واریزی هر نفر ۳۷ میلیون و ۱۵۶ هزار تومان بوده است.

بیشتر بخوانید: حدود 55 هزار میلیارد تومان تسهیلات به مسکن مهر تزریق شد

با وجود آنکه شهر صدرا بیشترین افتتاح حساب به میزان ۱۹۵۵ فقره و بیشترین واریز به میزان ۱۱۹۴ فقره در بین شهرهای جدید داشته است این ارقام نیز با ۲۵ هزار واحدی که برای شهر جدید صدرا تعیین شده تناسبی ندارد. در این شهر نیز به طور متوسط هر نفر تا کنون ۳۹ میلیون و ۳۸۹ هزار تومان واریز وجه داشته است.

حتی در پردیس که به عنوان گرانترین و پرتقاضاترین شهر جدید شناخته می شود  با وجود آنکه ۱۹ هزار  واحد اقدام ملی برای این شهر تعریف شده که ۳۰۰۰ واحد آن به صورت ثبت نامی است  تا روز دهم شهریور ماه ۱۲۵۱ افتتاح حساب و ۱۱۲۹ فقره واریز وجه به ثبت رسیده  که میزان واریزی هر نفر به طور میانگین ۳۹ میلیون و ۶۳۶ هزار تومان بوده است.

آمار کلی هم نشان دهنده آن است در ۱۸ شهر جدید که طرح احداث ۲۰۰ هزار واحد اقدام ملی مسکن تعریف شده در قالب ثبت نامی ۱۲ هزار و ۲۴۷ افتتاح حساب و ۵۷۷۹ فقره واریز وجه صورت گرفته و میزان واریزی هر نفر به طور متوسط در شهر جدید ۳۹ میلیون و ۵۱۲ هزار تومان بوده است. با این حساب در بخش ثبت نام نسبت به کل پروژه تاکنون حدود شش درصد افتتاح حساب انجام شده است.

درحالی که پس از طی مراحل اول و دوم ثبت نام، متقاضیان طرح مسکن ملی به مراحل واریز وجه رسیده اند، واریز نشدن قسط اولیه در موعد مقرر به منزله انصراف از پروژه تلقی خواهد شد.

 در شرایط کنونی راه جایگزین و مناسب از طریق اجرای پروژه ها به صورت مشارکت با بخش خصوصی و همچنین انعقاد تفاهم‌نامه با دستگاه‌های دولتی، پروژه مسکن ملی را در مسیر شارژ مالی قرار می دهد.   اجرای طرح از این طریق دو فایده دارد؛   اول اینکه متقاضیان واقعی از طریق دستگاه های مربوطه شناسایی و معرفی می شوند و دیگر اینکه تسهیلات مسکن که بعضاً تکافوی خرید را نمی دهد می تواند با ورود به  پروژه های ساخت منجر به خانه دار شدن جامعه هدف شود.

طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای جدید  بیشترین پیشرفت را در واحدهای مشارکتی داشته که تاکنون احداث ۳۷ هزار واحد قطعی شده و ۱۸ هزار واحد انعقاد قرارداد صورت گرفته و آغاز شده است.

قالب دیگر دارای پشتوانه مالی مناسب، تفاهم‌نامه با دستگاه‌های دولتی است. تفاهم‌نامه با بنیاد شهید و ایثارگران، آموزش و پرورش و نیروهای مسلح از جمله این برنامه ها است که منابع مالی مناسبی نیز برای آن در نظر گرفته شده است. به طور مثال تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی ایثارگران با نرخ سود ۴ درصد که به منظور ساخت ۱۲ هزار واحد پرداخت می شود می تواند کمک خوبی برای احداث مسکن ایثارگران باشد.

احداث مسکن برای کارکنان وزارت دفاع نیز تفاهم نامه دیگر  منعقد شده است. تسهیلات حکمت کارکنان ارتش به پروژه اقدام ملی متصل می شود. از سوی دیگر تعاونیهای ساخت مسکن وزارت دفاع بازوی قوی برای اجرای پروژه است. در این قالب احداث ۴۰ هزار واحد در شهرهای جدید برنامه‌ریزی شده که  شرکت عمران، زمین و پروانه در اختیار وزارت دفاع قرار می‌دهد و آنها افراد واجد شرایط را معرفی می‌کنند.

برنامه ساخت ۴۰ هزار واحد برای کارکنان آموزش و پرورش نیز در دستور کار قرار دارد. در این بخش به هر واحد ۷۰ میلیون تومان تسهیلات اختصاص می یابد و شرکت عمران،   تامین زمین، پروانه ساخت و اجرای پروژه را بر عهده دارد.

بنا به گفته حبیب الله طاهرخانی، معاون وزیر راه و شهرسازی، در شهرهای جدید ۲۰۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن در مرحله برنامه ریزی و از این تعداد ۱۴۲ هزار واحد به مرحله انعقاد قرارداد، افتتاح حساب و ساخت رسیده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *