با توجه به اینکه موضوع تک نرخی شدن ارز از دیر باز در بازار کشور مطرح بوده و هنوز هم به نتیجه نرسیده، نمایندگان مجلس بر این باورند که تصمیم مجلس درباره تک نرخی شدن ارز دربازار باید قطعی شود.

به گزارش برات نیوز، نوسان و آشفتگی دربازار ارز موجب التهاباتی در اقتصاد کشور در هر زمانی می‌شود و به درستی می توان گفت که یکی از مهمترین عوامل نابسامانی نرخ ارز وجود التهاب در بازار است.

تک نرخی شدن ارز در بازار و ثبات در بازار

با توجه به نبود نظارت دقیق بر بازار ارز و برنامه ریزی جامع برای مدیریت این بازار تاثیرگذار،کمترین تغییرنرخ ارز با نوسانات بازار و افزایش میزان تقاضا مواجه شده و اقتصاد کشور با چالش‌های بسیاری مواجه می‌شود.

این درحالی است که برخی از کارشناسان اقتصادی کشور معتقدند که اجرای تک نرخی شدن ارز موجب ثبات بازار شده و آرامش نسبی به اقتصاد کشور باز می‌گردد.

همچنین آن‌ها بر این باورند که قیمت واقعی ارز در بازار نباید چند نرخی باشد و این امر در اقتصاد یک کشور منطقی نیست اما درصورت حذف نرخ‌های مختلف دلار کنار واجرای سیستم تک نرخی شدن دلار، نرخ ارز به قیمت واقعی خودش نزدیک‌تر می‌شود و چه بسا کاهش یابد.

زمان مناسبی برای تک نرخی شدن ارز نیست

اما در راستای تک نرخی شدن ارز یک تحلیلگر اقتصادی معتقد است که دولت نباید در سال آخر به سمت تک نرخی شدن ارز برود، زیرا با وجود مشکلات ایجاد شده در تامین و عرضه ارز به دلیل تحریم‌ها، کاهش درآمدهای نفتی و حاصل از صادرات غیرنفتی تک نرخی شدن ارز شوک جدیدی برای اقتصاد خواهد بود و در پی آن قیمت‌ها نیز افزایشی می‌شوند. 

بیشتر بخوانید: با سقوط نرخ دلار ؛ ارز به کانال 24 هزار رسید

این کارشناس اقتصادی در ادامه گفته است: اکنون در شرایطی که تامین ارز به دلیل تحریم‌ها، فروش حداقلی نفت و وضعیت نامناسب صادرات غیرنفتی با مشکل مواجه شده است و عرضه ارز از نظر تامین آن و تقاضا نیز در حداقل‌ترین و حداکثرین وضعیت خود قرار گرفته‌اند؛ طبیعی است که نرخ ارز افزایشی باشد بنابراین، اکنون تک نرخی شدن ارز دربازار موجب افزایش شدید قیمت‌ها و تورم می‌شود که شوک جدیدی برای اقتصاد کشور خواهد بود.

تک نرخی شدن ارز در بازار و کوتاه شدن دست مفسدان اقتصادی

در همین راستا عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار کرده است: مجلس باید تصمیم خود را درباره تک نرخی شدن ارز دربازار بگیرد و به هیاهوهای دولت هم گوش نکندو مردم نیز باید بدانند این موضوع تنها در راستای مبارزه با فساد و قطع دست برخی از مفسدان و افراد خاص است.

احمد امیرآبادی‌فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس به ارسال لایحه بودجه 1400 به مجلس اشاره کرد و گفت: باید طی بررسی‌های دقیق،قیمت ارز به صورت تک نرخی و واقعی تعیین و دیگر مسایل مانند حقوق‌ها و ارزاق نیز با نرخ واقعی مشخص شوند.

 وی درادامه بیان کرد: با تعیین ارزهای چند نرخی نباید منابع مردم مظلوم و مستضعف جامعه را به جیب یک سری افراد خاص که معمولا در کنار دولت، گروه‌ها و جناح‌ها بوده و یا از اقوام و بستگان برخی مسئولان اجرایی کشور به شمار می‌روند، ریخت و تنها آنها از این ارز بهره‌مند شوند.

به هیاهوی دولت در ممانعت از تک نرخی شدن ارز در بازار گوش نکنید

وی ضمن تاکید براینکه مجلس در بحث بررسی لایحه بودجه سال 1400 مسئولیت سنگینی را برعهده دارد، اظهار کرد: مجلس باید تصمیم خود را درباره تک نرخی شدن ارز بگیرد و به هیاهوهای دولت هم گوش نکند.

عضو هیئت رئیسه مجلس به موضوع طرح تامین کالای اساسی که از سوی مجلس مطرح شده بود گفت:دولت کالاهای اساسی وارداتی با ارز 4200 تومانی را سهمیه‌بندی کرده و به وسیله کارت الکترونیکی در اختیار مردم بگذارد اما دولت در ادعایی نادرست بیان کرد، مجلس خواهان حذف ارز 4200 تومانی و گرانی بوده و خواهان تک نرخی شدن ارز دربازار نیست.

نرخ ارز باید درکشور واقعی شود

امیرآبادی‌فراهانی با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس در زمان بررسی لایحه بودجه سال 1400 نباید به اینگونه مسایل توجه کنند، افزود: نرخ دلار باید در بودجه باید واقعی شود و از سوی دیگر حقوق و دستمزدها هم مطابق با آن واقعی شود و اینکار تنها با تک نرخی شدن ارز در بازار ممکن است .

وی خاطر نشان کرد: زیرا اینکه نرخی برای ارز در بودجه تعیین شده و تنها به یک سری افراد خاص برای واردات کالاهای اساسی ارائه شود و در مقابل این کالاها بجای قیمت یارانه‌ای با نرخ آزاد به دست مردم برسد، کارساز نیست.

تعیین تکلیف تک نرخی شدن ارز در مجلس و اغواگری دولت

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: پیش‌بینی می‌‌کنم، اگر مجلس بخواهد تصمیم بزرگی درباره نرخ ارز در بودجه سال آینده اتخاذ کند حتما دولت سر و صدا و اغواگری خواهد کرد،

فراهانی ضمن تاکید بر تک نرخی شدن ارز دربازار اظهار کرد: بنابراین مردم بدانند اگر مجلس تصمیم به واقعی سازی نرخ ارز در بودجه گرفت، تنها در راستای مبارزه با فساد و قطع دست یک سری از مفسدان و افراد خاص خواهد بود.

وی ادامه داد: به دلیل وجود ارز مرغوب و ارز نامرغوب حتی به افراد خاصی که ارز 4200 تومانی تحویل می‌دهند، اشخاص خاص‌تر هم وجود دارد، تفاوت قیمت میان این دو نوع ارز بین 12 تا 15 درصد است یعنی کسی که ارز مرغوب دریافت می‌کند 15 درصد جلوتر است. این نوع ارز را به افراد خاص و کسانی که در پشت پرده با سیاسیون جلسه می‌گذارند و قول آوردن پول در انتخابات‌ها را می‌دهند، پرداخت می‌کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *