به نظر می‌رسد که شرکت مایکروسافت و تیم ایکس باکس قصد دارند بخش قابل توجهی از صنعت بازی‌های ویدیویی را از‌ آن خود کنند و با قدرت فوق‌العاده‌ای نسل نهم کنسول‌های بازی را آغاز نمایند. مایکروسافت در چند سال اخیر، استودیوها و شرکت‌های بازی سازی بسیاری را خریداری کرده اما شاید این تازه آغاز کار باشد و خرید‌های بیشتری در راه است! برای دریافت اطلاعات بیشتر با رسانه برات نیوز همراه باشید.

شرکت مایکروسافت و تیم ایکس باکس در هفته گذشته با اعلام خبری شگفت انگیز و بزرگ، تمام صنعت بازی‌ و سرگرمی را غافلگیر کردند. این شرکت در هفته گذشته به صورت رسمی اعلام کرد که شرکت بازی سازی زنی مکس مدیا (ZeniMax Media) که شرکت مادر شرکت قدیمی و بزرگ بتسدا (Bethesda) محسوب می‌شود را به ارزش 7.5 میلیارد دلار خریداری کرده و از این پس، تمام استودیوهای زیر مجموعه شرکت بتسدا که آن را با عناوین بزرگی در طول تاریخ می‌شناسیم، زیر مجموعه ای‌ از استودیوهای ایکس باکس خواهند بود.

اگر اخبار مربوط به بازی‌های ویدیویی را در چند سال اخیر دنبال کرده باشید یا در نسلی که گذشت به تجربه بازی‌های ویدیویی مشغول شده باشید، حتما می‌دانید که شرکت مایکروسافت نتوانست از پتانسیل کنسول نسل هشتمی خود، یعنی ایکس باکس وان (Xbox One) به خوبی استفاده کند و بازی‌های انحصاری با کفیت و پر تعدادی را برای آن عرضه نکرد. این شاید بزرگترین ضعف مایکروسافت در نسل گذشته به شمار می‌آمد که باعث شد کنسول و برند رقیب، یعنی سونی و پلی استیشن (PlayStation) بتوانند با عناوین انحصاری خوب و با کیفیت، گوی رقابت را از ایکس باکس و مایکروسافت بگیرند و یکه تاز باشند.

استودیوهای زیر مجموعه تیم ایکس باکس
تمام استودیوهای مایکروسافت، پیش از خریداری شرکت بتسدا. به تمام این استودیوها، تیم‌های خلاق و کاربلد بتسدا را نیز اضافه کنید.

با این حال، به نظر می‌رسد که مایکروسافت نمی‌خواهد همین رویه را در نسل نهم کنسول‌ها ادامه دهد و با تشکیل یک تیم بزرگ به نام استودیوهای بازی سازی ایکس باکس (Xbox Game Studios)، تیم‌های خلاق بسیاری را به خدمت خود درآورده تا با ساخت بازی‌های ویدیویی،‌ باعث موفقیت کنسول‌های ایکس باکس سری ایکس (Xbox Series X) و ایکس باکس سری اس (Xbox Series S) شوند. پیش از خریداری شرکت بتسدا، استودیوهای زیر مجموعه مایکروسافت که جمعی از استودیوهای بازی سازی ایکس باکس به شمار می‌روند، شامل استودیوهای 343 Industries ،Alpha Dog Games ،Compulsion Games ،Double Fine Productions ،inXile Entertainment ،Mojang Studios ،Ninja Theory ،Obsidian Entertainment ،Playground Games ،Rare و The Coalition و The Initiative و Turn 10 و Undead Labs و World’s Edge و Xbox Game Studios Publishing می‌شدند که در نوع خود، تعداد زیادی استودیوی خلاق و کاربلد است. اما با اعلام هفته گذشته‌ی مایکروسافت، استودیوهای شرکت بتسدا نیز به این جمع اضافه شدند و حالا استودیوهای Bethesda Game Studios، id Software، ZeniMax Online Studios، Arkane، MachineGames، Tango Gameworks، Alpha Dog و Roundhouse Studios نیز جزئی از استودیوهای بازی سازی ایکس باکس و تیم ایکس باکس به شمار می‌روند.

با این که هنوز هضم این قضیه و حقیقت که بتسدا هم اکنون زیر مجموعه‌ای از شرکت مایکروسافت و تیم ایکس باکس به شمار می‌رود، سخت است، اما باید اعلام کنیم که کار مایکروسافت درباره خرید تیم‌ها و استودیوهای بازی سازی جدید، به اتمام نرسیده و آن‌ها همچنان قصد دارند تیم‌ها و شرکت های بیشتری را برای خود خریداری نمایند. در مصاحبه جدیدی که با مدیر عامل شرکت مایکروسافت، یعنی آقای Satya Nadella انجام شده، ایشان به صورت مفصل درباره موضوعات مختلفی صحبت کرده و سوژه‌های بسیاری را به دست اصحاب رسانه داده است. با این حال، Satya Nadella در بخشی از صحبت‌های خود، به سراغ موضوع خرید شرکت بتسدا به دست مایکروسافت می‌رود و از آینده این مسیر می‌گوید. طبق صحبت‌های Satya Nadella، خرید شرکت بزرگی مانند بتسدا به این دلیل بوده تا برای سرویس‌هایی که مایکروسافت خلق کرده، محتوای بهتر و با کیفیت تری تولید شود. او این چنین توضیح می‌دهد:

شما نمی‌توانید یک روز از خواب بیدار شوید و بگویید که به من اجازه دهید که یک استودیوی بازی بسازم. ایده‌ی داشتن محتوا این است که بتوانیم [به وسیله آن‌ها] به طرفداران و جوامع بزرگتری دسترسی داشته باشیم.

استودیوهای بتسدا
استودیوهای شرکت بتسدا که هم‌اکنون در اختیار مایکروسافت هستند. تنها نگاه به تصویر بازی‌ها، می‌توان دریافت که خرید مایکروسافت چقدر بزرگ بوده است.

اما جالب‌ترین موضوعی که مدیر عامل مایکروسافت درباره آن صحبت کرد، نگاه به آینده بود. ایشان در مصاحبه خود اشاره کرد که مایکروسافت در آینده، حتی خرید استودیوهای بیشتری را نیز در نظر می‌گیرد! این بدان معنی است که اگر لازم باشد، مایکروسافت باز هم به خرید استودیوها و مجموعه های بزرگ روی خواهد آورد و مجموعه ایکس باکس را بزرگتر و گسترده‌ تر از گذشته خواهد ساخت. البته هنوز مشخص نیست که اشاره‌ی مدیر عامل مایکروسافت، به یک مجموعه بزرگ دیگر مانند بتسدا است یا این که به خرید استودیوها و تیم های کوچکتر اشاره می‌کند اما در هر صورت، می‌توان گفت که آینده‌ی ایکس باکس در نسل نهم کنسول‌ها با این تعداد استودیویی که در زیر مجموعه خود دارد، درخشان به نظر می‌رسد. مایکروسافت هم‌ اکنون 23 استودیوی بازی سازی کاربلد و خلاق دارد که هر کدام از آن‌ها می‌توانند با ساخت عناوین محتلف، موفقیت ایکس باکس‌ سری ایکس و ایکس باکس سری اس را در زمینه عناوین انحصاری، تضمین نمایند. باید منتظر بمانیم و ببینیم که خروجی این استودیوهای بزرگ و کوچک برای مایکروسافت و کنسول‌هایش، چیست.

نظر شما در مورد استودیوهای زیر مجموعه‌ی مایکروسافت و تیم ایکس باکس چیست؟ عجله‌ی مایکروسافت برای خرید استودیوها و شرکت‌های بازی سازی جدید و بزرگ را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ نظرات خوب خود را با برات نیوز به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *