براساس اعلام بانک مرکزی از امروز 20 دی ماه جاری ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد به صورت تدریجی اجرایی می شود.

به گزارش برات نیوز، صادرکنندگان و دریافت کنندگان چک از امروز می‌توانند به صورت اختیاری فرایندهای ثبت، تائید و انتقال چک را در سامانه صیاد از طریق برنامک‌های موبایلی مورد تایید بانک مرکزی انجام دهند.

با توجه به تاکید بانک مرکزی برای اطلاع رسانی و فرهنگ سازی اجرای قانون جدید صدور چک، فعلا ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد انجام می شود.

ضرورت اطلاع رسانی از نحوه ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد

زیرا ضرورت آگاهی صادرکنندگان و دریافت کنندگان چک ازنحوه ثبت آن در سامانه صیاد الزامی است .  

در راستای ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد که از ۱۳ آبان ماه سال ۱۳۹۷ به تصویب رسید، یکی از ملزومات این قانون جدید ثبت فرآیندهای تایید و نقل و انتقال چک در سامانه صیاد است .

ثبت چک در سامانه صیاد به این دلیل است که تمام روند صدور و وصول چک در این سامانه ثبت و بر شفافیت این فرآیند افزوده شود.

همچنین پیش از این مقرر شده بود تا در آذر ماه امکان ثبت چک در سامانه صیاد فراهم شود اما به دلیل آماده نبودن آن و عدم فرهنگ‌سازی تا پایان سال به تعویق افتاد .

ثبت اختیاری چک درسامانه صیاد تا آگاهی کامل جامعه

درهمین حال بانک مرکزی درباره فراهم شدن امکان ثبت چک اعلام کرد که از امروز ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد فعال می‌شود.

براین اساس و با ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد، تمام صادرکنندگان چک می‌توانند با مراجعه به برنامک‌های کاربردی موبایلی (که اسامی آن‌ها در تارنمای شرکت شبکه الکترونیک پرداخت کارت (شاپرک) اقدام به ثبت چک کنند.

بیشتر بخوانید: ثبت اختیاری اطلاعات چک در صیاد

 همچنین صادرکنندگان می توانند از طریق درگاه‌های نوین بانک‌ها و موسسات اعتباری (اینترنت بانک و همراه بانک)  منتشر می‌شود)، اطلاعات چک‌هایی که قصد صدور آن را دارند، در سامانه صیاد ثبت کنند.

علاوه براین، دریافت‌کنندگان چک نیز در صورت ثبت چک از سوی صادرکننده آن، امکان استعلام چک ثبت شده به نفع خود را از طریق برنامک‌های موبایلی دارند.

ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد و امکان انتقال به شخص دیگری از سوی گیرندگان

در همین راستا گیرندگان چک می توانند پس از حصول اطمینان از تطبیق اطلاعات مندرج در فیزیک چک با اطلاعات ثبت شده در سامانه صیاد،اطلاعات چک را تائید یا رد کنند.

همچنین با ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد چنانچه دریافت‌کننده چک متمایل به انتقال چک به شخص ثالث یا ذی‌نفع جدید باشد؛ پس از تائید چک، امکان انتقال چک به شخص ثالث برای وی فراهم است.

با این تفاسیر، نحوه استفاده از برنامک‌های موبایلی برای صادرکنندگان و دریافت‌کنندگان چک به شرح زیر است:

 نحوه استفاده صادرکنندگان چک از اپلیکیشن های تلفن همراه

براساس این گزارش صادرکنندگان چک می‌توانند با در اختیار داشتن یکی از کارت‌های بانکی صادر شده از سوی بانکی که دسته چک وی را صادر کرده است از اپلیکشین های تلفن همراه استفاده کنند.

درهمین راستا آن ها باید با استفاده از سیم‌کارت متعلق به خود و از طریق برنامک موبایلی، با وارد کردن اطلاعات شناسه صیادی ۱۶ رقمی مندرج در برگه چک که قصد صدور آن را دارد، وارد منوی ثبت چک شوند.

سپس باید اطلاعات چک صادره خود را که شامل تاریخ، مبلغ و مشخصات ذی‌نفع است وارد کنند.

 نحوه استفاده گیرندگان چک از اپلیکیشن های تلفن همراه

همچنین با ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد، گیرندگان چک نیز می‌توانند با در اختیار داشتن هریک از کارت‌های بانکی خود و سیم‌کارت متعلق به خود، از طریق اپلیکیشن های تلفن همراه ، با وارد کردن اطلاعات شناسه صیادی ۱۶ رقمی مندرج در برگه چک دریافتی، وارد منوی تائید چک شوند.

درهمین حال بایداطلاعات چک ثبت شده به نفع خود را با اطلاعات مندرج در برگه چک تطبیق داده و مراتب تائید و یا عدم تائید خود را اعلام کند.

به دنبال تائید چک، گیرندگان آن می‌توانند چک ثبت شده را به ذی‌نفع جدید منتقل کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *