مسوولان بانک مرکزی ضمن تاکید بر ضرورت ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد اعلام داشتند که گیرندگان چک نباید چک ثبت نشده دریافت کنند.

به گزارش برات نیوز، سخنگوی اجرای قانون جدید چک اعلام کرد: گیرندگان چک هرگز چک ثبت نشده در سامانه صیاد را دریافت نکنند.

در قانون جدید چک بر استفاده از سیستم‌ها و سامانه‌هایی نظیر صیاد برای ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد تأکید شده است.

این قانون جدید، مبتنی بر تعاملات بین دستگاهی میان بانک مرکزی و قوه‌قضاییه برای رسیدگی به شکایات و پرونده‌های قضایی است .

محدودیت های سختگیرانه برای چک برگشتی و ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد

اعمال محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌تر برای دارندگان چک برگشتی از دیگر ویژگی های قانون جدید چک، است.

قانون جدید چک قرار بود که در آذر و سپس دی ماه سال گذشته اجرایی شود.

اما بنابر ترجیح مسوولان برای اطلاع رسانی و بستر سازی درخصوص این قانون اجرای آن به سال 1400 موکول شد.

در همین راستا، آمنه نادعلی زاده اظهار کرد: قانون جدید چک به اجرای مقررات موجود در قانون مبارزه با پولشویی کمک و از جعل چک جلوگیری می‌کند.

وی در یک برنامه تلویزیونی تاکید کرد: قانون جدید چک مشمول چک‌های بنفش رنگ می‌شود و دارای عبارت «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است» است.

تبادل متفاوت دسته چک های جدید با چک های قدیمی

این مقام مسوول در بانک مرکزی اعلام کرد: دسته چک های جدید از ابتدای فروردین سال جاری توزیع شده‌اند و فرآیند تبادل آنها با چک‌های قبلی متفاوت است.

وی خاطر نشان کرد: در قانون جدید چک صادرکننده باید مشخصات چک چون تاریخ، مبلغ و هویت دریافت کننده و خود را در سامانه صیاد ثبت کند.

نادعلی زاده افزود: گیرنده چک هم باید به سامانه مربوطه مراجعه کند، استعلام بگیرد و اطلاعات درج شده بر چک و در سامانه صیاد را چک کند.

قانون جدید چک و مبارزه با پولشویی

سخنگوی اجرای قانون جدید چک درباره فواید این قانون گفت: قانون جدید چک به اجرای مقررات موجود در قانون مبارزه با پولشویی کمک و از جعل چک جلوگیری می‌کند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه چک‌های قبلی به روال گذشته پذیرش و پردازش می‌شوند اما چک‌های جدید در وجه حامل صادر نمی‌شوند و از طریق سامانه صیاد نقل و انتقال داده می‌شوند.

جمع آوری دسته چک های قدیمی از بازار

ناد علی زاده ادامه داد: چک‌های قدیمی فعلا کارسازی می‌شوند اما دائمی نیست و بانک مرکزی در زمان مشخصی آنها را از بازار جمع آوری می‌کند.

این مقام مسوول در بانک مرکزی اعلام کرد: گیرنده چک هرگز چک ثبت نشده در سامانه صیاد را دریافت نکند زیرا، آن چک قابلیت نقد شوندگی ندارد.

اجرای قانون جدید چک و توزیع دسته چک های جدید

گفتنی است که از پنجم فروردین سال جاری، قانون جدید چک اجرایی شده و ثبت چک‌های جدید و بنفش رنگ در سامانه صیاد اجباری شده که این چک‌ها نیز از این زمان در بانک‌ها توزیع شده است و متقاضیان می‌توانند آنها را دریافت کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *