در نشست خبری کمیسیون سخت‌افزار، اعضای کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای انتقاداتی نسبت به مشکلات تأمین ارز و واردات کالاهای فاوا مطرح کرده و مهم‌ترین مشکل واردات کالاهای آی تی را ثبت سفارش این نوع کالاها‌ و به دنبال آن تخصیص و تامین ارز از سوی بانک مرکزی اعلام کردند.

به‌گزارش برات‌نیوز، این نشست با موضوع «مشکلات تأمین ارز و واردات کالاهای فاوا»، روز سه شنبه ۸ مهرماه ۹۹ به‌صورت آنلاین برگزار شد.

درحال‌حاضر باتوجه به شرایط حاکم بر بازار و کمبود کالا، در شرایطی که نیاز مردم به تجهیزات IT به دلیل آموزش آنلاین و دورکاری افزایش یافته است، تخصیص ندادن ارز از طریق بانک مرکزی و اعمال سیاست‌هایی که برای واردکننده شفاف و روشن نیست از جمله مشکلات این حوزه تلقی می‌شوند، که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت. در این نشست سوالاتی نظیر: چرا به کالاهایی که از وزارت صمت مجوز واردات دارند، ارز تخصیص داده نمی‌شود؟ و چرا وقتی تخصیص صورت می‌گیرد، در صف تامین می‌مانند؟ مطرح شد.

بیشتر بخوانید: اولویت با تولید داخل است اما واردات کالاهای آی تی باید تسهیل شود

همچنین این مساله توسط اعضا مطرح شد که وزارت فاوا و وزارت صمت با اعمال سیاست‌های دولتی، بخش خصوصی را منفعل کرده‌اند و شرکت‌های خصولتی پروژه‌های بزرگ را به انجام می‌رسانند. این مسائل باعث شده تا شرکت‌های خصوصی دور زده شوند. نکته دیگری که مطرح شد این است که وزارت‌خانه‌های فاوا و صمت هیچ اقدامی برای ثبت سفارش کالاهای آی تی نظیر تبلت و لپ‌تاپ که درحال حاضر استراتژیک بوده و از اولویت بسیار بالایی برخوردار هستند، صورت نمی‌دهند.

به‌علاوه این سوالات مطرح شد که سرورهای زیرساخت از چه روش‌هایی ارز می‌گیرند و آیا وزارت فاوا  مستقیماً و از طریق خصولتی‌ها وارد می‌کند؟

در ادامه این نشست، پیامد تخصیص ندادن ارز، ورود کالای فاوای قاچاق و به دنبال آن بالا رفتن قیمت ارز و خسارت دولت از بابت پرداخت نشدن حقوق گمرکی و مالیات شناخته شد. در ادامه معضلاتی که در پی دوام شرایط سخت کنونی به وجود خواهند آمد، قطع شدن زنجیره توزیع، بیکاری و تعطیلی تعداد زیادی از واحدهای صنفی عنوان شدند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *