بیش از 2 میلیون کارتخوان کم تراکنش و فاقد پرونده مالیاتی به دلیل عدم ثبت و تکمیل پرونده مالیاتی غیر فعال شد.

به گزارش برات نیوز، بانک مرکزی حدود ۲.۵ میلیون دستگاه کارتخوان را غیر فعال کرد.

بانک مرکزی دراقدامی ترمینال بیش از 2میلیون دستگاه کارتخوان را غیر فعال و اطلاعات بالغ بر ۴.۷ میلیون ترمینال پذیرش دیگر راتکمیل و صحت‌سنجی و به سازمان امور مالیاتی ارائه کرد.

این در حالی است که در دی ماه سال 99 مقرر شد تا دیگر ارائه هیچ کارتخوانی بدون تشکیل پرونده مالیاتی اجرایی نشود.

ثبت اطلاعات مالیاتی درسایت سازمان امور مالیاتی

براساس این تصمیم بانک مرکزی مقررشد تا کسانی که کسب و کار جدیدی راه انداخته و هنوز مجوز فعالیتی از نهادهای مربوطه ندارند  با مراجعه به سایت ثبت نام سازمان امور مالیاتی نسبت به اعلام این موضوع و تشکیل پرونده مالیاتی اقدام کنند.

بر اساس این گزارش، بانک مرکزی اعلام کرد در این خصوص با همکاری ارزشمند سازمان امور مالیاتی مانعی برای آغاز فعالیت کسب و کارهای کوچک و نوآورانه ایجاد نمی‌شود.

پایش هوشمند تراکنش های کارتخوان ها از سوی بانک مرکزی

این بانک ضمن اشاره به ثبت و تکمیل پرونده مالیاتی اعلام کرد: برای افرادی که از کارت‌خوان یا درگاه پرداخت خود استفاده تجاری نمی‌کنند و جزو کسب و کار اقتصادی محسوب نمی‌شوند، این امکان در نظر گرفته شده تا با مراجعه به سامانه مربوطه این موضوع را اعلام و ثبت کنند

این در حالی است که  تراکنش‌های این افراد توسط بانک مرکزی به طور هوشمند و مستمر پایش شده و در صورت مغایرت تراکنش‌ها با کارکرد اعلامی و ثبت شده مراتب به سازمان امور مالیاتی گزارش خواهد شد.

حال درهمین راستا، بانک مرکزی حساب حدود 2.5 میلیون ترمینال که پرونده مالیاتی نداشتند را مسدود کرده است.

همچنین این بانک مسوولیت تکمیل و صحت‌سنجی اطلاعات بالغ بر 4.7 میلیون ترمینال پذیرش دیگر را اجرایی کرد .

تکمیل پرونده مالیاتی 4.7 میلیون ترمینال از سوی بانک مرکزی

این در حالی است که بانک مرکزی پس از تکمیل اطلاعات آن‌ها و ارائه به سازمان امور مالیاتی در حال تکمیل آخرین مراحل اجرای مسئولیت‌های خود نسبت به قانون پایانه‌های فروشگاهی است.

براساس این گزارش، بانک مرکزی بر اساس ماده 11 قانون پایانه‌های فروشگاهی نسبت به ساماندهی دستگاههای کارتخوان و درگاههای پرداخت الکترونیکی اقدامات مهمی انجام داده و روند این عملیات با همکاری سازمان امور مالیاتی ادامه دارد.

در همین حال با توجه به اعلام معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی تاکنون اطلاعات 4 میلیون و هفتصد هزار کارت‌خوان و درگاه پرداخت پیش از این در سامانه مؤدیان مالیاتی ثبت نشده بود.

امکان دریافت کارتخوان تنها با ثبت نام درسامانه و دریافت کدرهگیری

در همین راستا بانک مرکزی پس از تکمیل و صحت‌سنجی اطلاعات دارندگان کارتخوان ها برای تشکیل پرونده مالیاتی اطلاعات آن ها را به سازمان امور مالیاتی ارائه می کند.

همچنین زیرساخت‌های فنی و مقرراتی لازم نیز به گونه‌ای فراهم شده که از بیستم دی ماه گذشته هر متقاضی جدید ترمینال پرداخت ابتدا ملزم به تشکیل پرونده مالیاتی است .

براساس این گزارش، روال تخصیص ترمینال به متقاضی جدید تنها پس از ثبت نام در سامانه و دریافت کد رهگیری ادامه خواهد یافت.

غیرفعال شدن بیش از دو میلیون کارتخوان کم تراکنش و فاقد پرونده مالیاتی

این در حالی است که دو میلیون و صد هزار کارتخوان و درگاه پرداخت اینترنتی غیرفعال یا کم‌تراکنش نیز که فاقد پرونده مالیاتی بودند، قطع شدند.

بر اساس آمار موجود، این تعداد علاوه بر 360 هزار کارتخوان و درگاه پرداخت اینترنتی است که در مرحله قبل به علت نامعتبر بودن کد ملی و شناسه ملی نامعتبر یا پرونده مالیاتی غیرفعال قطع شده بودند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *