درحالی که قرار بود ثبت چک درسامانه صیاد از 22 آذرماه اجرایی شود معاون اقتصادی رییس جمهوری از تعویق اجرای این طرح تا پایان سال خبر داد.

به گزارش برات نیوز، بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا مقرر شد تا پایان سال بسترهای اطلاع رسانی،فرهنگ سازی وآشنایی با طرح ثبت چک در سامانه صیاد فراهم شود.

محمدنهاوندیان درباره قانون جدید صدور چک اظهارکرد: قانون اصلاح صدور چک دو سال پیش به تصویب مجلس رسیده بوده و به بانک‌ها مهلت دو ساله‌ای مبنی بر ایجاد آمادگی‌های لازم و تامین سامانه‌ها داده شده بود.

بیشتر بخوانید: چک‌های جدید صیادی جایگزین چک‌های قدیمی

معاون اقتصادی رییس جمهوری گفت: ‌ستاد مبارزه با کرونا تصویب کرد که اجرای طرح ثبت چک در سامانه صیاد تا پایان سال به تعویق بیوفتد تا در این زمان آشنایی، اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی‌های لازم در این زمینه صورت پذیرد.

وی افزود:‌ از این پس صدور چک با شرایطی خاص صورت می‌گیرد و باید در سامانه صیاد ثبت شوند.

ممنوعیت پرداخت چک هایی که در سامانه صیاد ثبت نشده باشند

نهاوندیان خاطر نشان کرد:در جایی از قانون، بانک‌ها از پرداخت وجه چک‌هایی که این مقررات را رعایت نکردند ممنوع شده‌اند.

وی در ادامه گفت: بانک مرکزی پیش‌بینی کرده بود، به دلیل عدم آشنایی مردم با این سامانه‌ها ممکن است قانون ثبت چک درسامانه صیاد موجب شود تا مراجعات زیادی به شعب بانک‌ها صورت گیرد، در حالی که در این شرایط کرونایی نمی‌توان مراجعات پر تراکمی را در بانک‌ها داشته باشیم.

معاون اقتصادی رییس جمهوری گفت:‌ ستاد ملی مبارزه با کرونا به دلیل آگاه سازی و فراهم آمدن بسترهای فرهنگی اجرای این تبصره تا پایان سال به تعویق بیفتد تا در این زمان، آشنایی، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی‌های لازم در این زمینه صورت پذیرد.

درهمین حال مقرر شده تا با آگاه سازی افراد نسبت به سقف اعتباری خود چک صادر کنند که این موضوع  در شورای پول و اعتبار بررسی می شودو پس از تصویب در شورای پول و اعتبار، سقف اعتبار به شکل گام به گام و تدریجی در جامعه ابلاغ خواهد شد .

معرفی اپلیکیشن های بانکی برای ثبت چک در سامانه صیاد

بر اساس شرایط مقرر شده چک ها باید به صورت الکترونیک در سامانه صیاد ثبت شود و صادر کننده چک می‌تواند به بانک خود مراجعه کند و از طریق درگاه‌های نوین از قبیل اینترنت بانک یا همراه بانک، که بانک در اختیارشان قرار می‌دهد به سامانه صیاد دسترسی داشته باشند.

اپلیکیشن‌های بانکی هم معرفی شده که مردم از َآن‌ها استفاده کنند و مردم می‌توانند با نصب این اپلیکیشن و از طریق منوی موجودیت چک و ثبت چک وارد سامانه صیاد شوند.

صادر کننده چک می‌تواند برای ثبت چک درسامانه صیاد از طریق ثبت در اپلیکیشن یا درگاه‌هایی که بانک در اختیارش قرار می‌دهد انجام دهد و مراحل صدور چک را به صورت الکترونیکی تکمیل کند.

گیرنده چک هم می‌تواند از بانک خودش راه‌های دسترسی به سامانه صیاد را دریافت کند و یا این که می‌تواند به اپلیکیشن‌ها مراجعه کند .

امکان استعلام ثبت چک درسامانه صیاد

همچنین گیرنده چک می تواند استعلام ثبت را بگیرد و اطلاعات برگه چک با ثبت آن در سامانه صیاد را تطبیق دهد و اگر تمام موارد صحیح بود؛ مراتب تأیید خود را به سامانه صیاد اعلام می‌کند.

عمده مقدمات مربوط به اجرای قانون جدید چک فراهم شده ولی به دلیل تغییرات بنیادین در رویه‌های صدور، انتقال، وصول و سایر عملیات مربوط به چک در قانون جدید و آثار و تبعات آن که متوجه آحاد جامعه است باید اطلاع رسانی‌های لازم انجام شود.

همچنین به دلیل پیامدهای نامطلوب اقتصادی ناشی از شیوع بیماری کرونا برای کسب و کارها، قرار شده است تا اجرای قانون جدید صدور چک به صورت مرحله‌ای و به صورت تدریجی انجام شود .

با انجام فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی مستمر، زمینه ارتقای آگاهی آحاد جامعه از قواعد جدید چک و ثبت چک درسامانه صیاد میسر می شود و در عین‌حال کمترین چالش و آثار منفی را برای صاحبان مشاغل و کسب و کارها را به دنبال خواهد داشت . 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *