به‌تازگی موسسه تحقیقات سیاسی آمریکا اعلام کرده است از زمان شیوع بیماری کرونا تا به امروز، مجموع ثروت 12 نفر از ثروتمندان جهان که در آمریکا قرار دارند در مجموع ۴۰ درصد ( معادل ۲۸۳ میلیارد دلار) افزایش یافته است. این نخستین بار است که این مجموع ثروت به بیش از یک تریلیون دلار رسیده است. به‌گفته این موسسه، تا پایان هفته دوم ماه ژوئیه، جف بزوس با ۱۸۹.۴ میلیارد دلار ثروت در صدر جدول ثروتمندان جهان قرار دارد. دومین رتبه متعلق به بیل گیتس با ۱۱۴ میلیارد دلار ثروت است. 10 نفر باقی مانده این لیست به شرح زیر گزارش شده‌اند:

 مارک زاکربرگ با ۹۵.۵ میلیارد دلار

وارن بافت با ۸۰ میلیارد دلار

الون ماسک با ۷۳ میلیارد دلار

 استیو بالمر با ۷۱ میلیارد دلار

 لری الیسون با ۶۷.۴ میلیارد دلار

سرگی برین با ۶۵.۶ میلیارد دلار

 آلیس والتون با ۶۲.۵ میلیارد  دلار

 جیم والتون با ۶۲.۳ میلیارد دلار

راب والتون با ۶۲ میلیارد دلار

این موسسه در گزارش خود به این موضوع انتقاد کرده است که چرا ثروت و قدرت در آمریکا در اختیار عده‌ای خاص قرار گرفته است؟ در همین زمینه، در این گزارش می‌خوانیم: واضح است که این ۱۲ نفر چه قدرتی دارند و این یک جامعه الیگارشی است نه یک جامعه دموکراتیک.

بیشتر بخوانید: کرونا جف بزوس را تریلیونر می‌کند!

چاک کالینز، یکی از محققان این موسسه می‌گوید: از ابتدای سال 2020 تا هجدهم مارس، ثروت این ۱۲ نفر ۹۶ میلیارد دلار کاهش یافت اما پس از آن به سرعت صعودی شد و به جز وارن بافت که دو میلیارد دلار کمتر از سپتامبر ۲۰۱۹ ثروت دارد، بقیه این افراد به طرز محسوسی ثروتمندتر شده اند.

در لیست ارائه شده می‌بینیم که الون ماسک و جف بزوس بیشترین افزایش ثروت را داشته‌اند. مجموع ثروت این ۱۲ نفر درحال حاضر از مجموع تولید ناخالص داخلی اتریش و بلژیک بیشتر شده است. این اتفاق درحالی رخ داده است که افراد زیادی در آمریکا به علت شیوع بیماری کرونا شغل خود را از دست داده‌اند و همچنین بیش از 170 هزار نفر قربانی این بیماری شده‌اند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *