همه افراد جامعه زمانیکه در اجتماعات حاضر می‌شوند، باید از ماسک استفاده کنند و درصورت رعایت نکردن این امر مهم، جریمه افراد بدون ماسک و خاطی مبلغ 50 هزار تومان خواهد بود.

به گزارش برات‌نیوز، آخرین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا حاوی مطالب مهمی در رابطه با استفاده اجباری از ماسک در مجامع عمومی و جریمه افراد بدون ماسک بود که از سوی رئیس جمهور اعلام شد.

حسن روحانی، رئیس جمهور در جریان جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا اعلام کرد: همه افراد جامعه باید در اجتماعاتی که حاضر می‌شوند از ماسک استفاده کنند، درصورتی رعایت نکردن این امر مهم، فرد خاطی به مبلغ 50 هزار تومان جریمه خواهد شد که اعمال این جریمه توسط نیروی انتظامی و بسیج باید صورت گیرد.

وی همچنین افزود: این طرح فعلا مربوط به تهران بزرگ است و بعد می‌تواند در صورت نیاز در سایر شهرها انجام شود.

 برای هر نوبت تخلف، ۲۰۰ هزار تومان جریمه

روحانی در ادامه سخنان خود تأکید کرد: رعایت بهداشت بهترین و تنها راه در شرایط فعلی برای مقابله با کرونا است، مثلا ما ممکن است با شیوع آنفولانزا هم مواجه شویم اما برای آن دوا و دارو داریم و امور بهداشتی برقرار است ولی برای کرونا هنوز دارو یا واکسن در اختیار نداریم و تنها راه توسل به رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

در کنار این موضوع خیلی مهم است که بیماران سریعا شناسایی شوند و راهش این است که تست‌هایی که انجام می‌دهیم را گسترش دهیم.

روحانی همچنین افزود: فرد مبتلا ممکن است علامت هم نداشته باشد اما ناقل باشد، مهم است که جلوی مسیر انتقال را بگیریم و برای اینکه جلوی این مسیر گرفته شود، فرد باید به محض آنکه فهمید مبتلا شده است، به خانواده و محل کار خود اطلاع دهد و دو هفته در قرنطینه باقی بماند و حق خروج از قرنطینه را نداشته باشد.

وی در ادامه گفت: اگر فرد تخلف کند برای هر نوبت تخلف، ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود. سازوکار و سامانه آن مشخص شده و وزارت بهداشت مسئول آن است.

جریمه افراد بدون ماسک بر عهده وزارت بهداشت

بر اساس این گزارش به گفته روحانی، این تخلف باید به حسابی که وزارت بهداشت امروز آن را اعلام می‌کند، واریز شود و اگر آن را واریز نکند از روش‌های دیگر گرفته می‌شود.

نیروی انتظامی، بسیج و ناظران و بازرسان وظیفه دارند، مشخصات افراد متخلف را ثبت و به خود فرد اعلام کنند و او نیز باید ظرف دو هفته در حسابی که وزارت بهداشت اعلام می‌کند مبلغ جریمه خود را واریز کند و چنانچه این واریز انجام نشود، از راه‌های مختلف، مبلغ جریمه از حسابش کسر می‌شود.

وی در رابطه با روند اعمال این جریمه‌ها افزود: نیروی انتظامی از ابزار و وسایلی که در اختیار دارد استفاده می‌کند. ممکن است فردی ماسک ندارد و ناظران با او مواجه نشوند یا با او صحبتی نکند اما در عین حال به وی ابلاغ خواهد شد که چه روزی، در چه خیابانی، بدون ماسک بوده‌اید و موظف هستید ۵۰ هزار تومان جریمه را پرداخت کنید.

روند جرایم اصناف

رییس جمهور همچنین اعلام کرد رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی اصناف اجباری‌ست، اگر فردی که به عنوان خدمت‌دهنده در اصناف حضور دارد، خودش مراعات نکند، جریمه می‌شود. اگر به افرادی خدمت بدهد که دارای ماسک نیستند، باز هم جریمه می‌شود.

روند این جرایم به این صورت است که طبق گزارش ناظران، برای صنوف و فردی که در اصناف پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کند، در مرحله اول تذکر داده می‌شود، در مرحله دوم فرد ۳۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود، در مرحله سوم، ۱ میلیون تومان جریمه و در مرحله چهارم، محل کسب متخلف پلمپ خواهد شد.

رییس جمهور در رابطه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شبکه حمل و نقل عمومی نیز گفت: متروها در کنار مراکز پرجمعیت شهری مانند پاساژها هستند. تیمی موظف هستند که حضوری به مردم ابلاغ می‌کنند.

بسیج، نیروی انتظامی و بازرسان وزارت بهداشت به افراد مسئولیت این تذکر را برعهده دارند. در زمینه مترو برای ورود به محوطه نیز ماسک‌زدن باید مراعات شود اما نسبت به تاکسی و اتوبوس شرایط متفاوت است.

جریمه تاکسیرانان متخلف، 100 هزار تومان

در خطوط تاکسیرانی، اگر راننده تاکسی رعایت نکند و ماسک نزند، ۱۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود و اگر مسافر بدون ماسک را سوار کند برای هر نفر ۲۰ هزار تومان جریمه خواهد شد.

همه از جمله پلیس راهنمایی و رانندگی موظف هستند، اگر راننده‌ای که مراعات نمی‌کند شماره‌ پلاکش را یادداشت کنند و کد جریمه را بنویسند. 

در رابطه با جریمه افراد بدون ماسک و تخلف از پروتکل‌ها در ادارات نیز علاوه بر مقررات قبلی، افراد باید خود رعایت کنند و به افرادی که ماسک ندارند، خدماتی ارائه ندهند.

برای ورود به ادارات نیز مقرراتی هم برای حراست و هم برای نگهبانی مشخص شده است، آن‌ها باید مانع ورود افراد بدون ماسک به ادارات شوند.

اگر نگهبانی و حراست این وظیفه را رعایت نکند، همه مقرراتی که برای فرد متخلف گذاشته شده بود، برای حراست و نگهبانی هم جاری خواهد بود. روسای بخش‌ها و ادرات نیز اگر نظارت نکنند، خودشان شامل جریمه می‌شوند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *