دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا، در رابطه با اعمال جریمه یک میلیون تومانی برای خروج خودروهای پلاک بومی از شهرهای قرمز هر 24 ساعت یکبار اعلام کرد در صورتی که این خودروها توسط  پلیس و یا دوربین‌ها مشاهده شوند، جریمه خواهند شد.

به گزارش برات‌نیوز، حسین قاسمی در رابطه با جزئیات اعمال محدودیت‌ها در طرح جدید ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد: این طرح از روز شنبه یکم آذرماه اجرایی خواهد شد.

در طرح جدید، الویت اصلی شهرها هستند که به سه دسته شهرهای زرد، نارنجی و قرمز تقسیم شده‌اند.

این دسته‌بندی مطابق با شاخص بستری بیماران در هر یک از شهرها تعیین خواهد شد.

در شهرهای زرد چهار نفر بستری به ازای 100 هزار نفر، در شهرهای نارنجی شش نفر بستری به ازای 100 هزار نفر و در شهرهای قرمز نیز 10 نفر بستری به ازای 100 هزار نفر در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه افزود: در این طرح محدودیت‌ها برای حوزه‌های آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و ترددها تعیین شده که هر کدام از آن‌ها  الزامات مخصوص به خود را دارند.

به صورتی که ادارات در شهرهای زرد و دستگاه‌های اصلی ارائه خدمات ضروری می‌توانند یه فعالیت خود ادامه دهند و در زمینه ارائه خدمات ضروری، پرسنل آن‌ها نیز به صورت کامل حضور خواهند داشت و برای سایر ادارات نیز تنها یک سوم از نیروها می‌توانند مشغول به فعالیت باشند.

متخلفان مجازات خواهند شد

وی در زمینه برگزاری جلسات و ماموریت‌ها در طرح جدید نیز اعلام کرد: ماموریت‌های غیرضروری و تمامی جلسات در صورتی که  در فضای سربسته برگزار شوند باید فاصله چهار متر بین افراد رعایت شود.

به‌علاوه، شش بار گردش هوا در هر ساعت برای فضای بسته ضروری‌ست.

در رابطه با تعداد افراد شرکت‌کننده نیز حداکثر افراد برای شهرهای زرد 30 نفر، شهرهای نارنجی 20 نفر و شهرهای قرمز 15 نفر تعیین شده است.

لازم به ذکر است که ضمانت اجرایی رعایت محدودیت‌ها در طرح جدید بخشنامه‌ای است که در شهریورماه سال جاری توسط سازمان امور اداری و استخدامی ابلاغ شد و در این بخشنامه مجازاتی برای متخلفین در نظر گرفته شده است.

همچنین، مسئول و ناظر هر بخش نیز در این طرح تعیین شده‌اند. به عنوان مثال در وزارتخانه‌ها معاونت توسعه منابع و در استانداری‌ها نیز معاونین توسعه منابع مسئول نظارت بر اجرای این دستورالعمل‌ها خواهند بود.

بیشتر بخوانید: محدودیت‌های کرونایی و کاهش مصرف CNG

قاسمی همچنین ادامه داد: یکی از بندهای ضروری طرح جدید در ستاد ملی، تدوین بسته حمایتی اصناف است که این امر به اتاق اصناف و وزارت صمت واگذار شده تا در حوزه‌های خدماتی که توسط دولت ارائه می‌شوند و همچنین در موضوع عوارض و اخذ چک‌ها، تمهیداتی در نظر گرفته شود.

جمع‌بندی این موضوع در کمیته امنیتی انجام خواهد شد و پیشنهادات مورد نیاز آن نیز ارائه شده است.

جریمه یک میلیون تومانی برای شهرهای قرمز

قاسمی در ادامه سخنانش به تشریح سطح برخورد با متخلفین در طرح جدید پرداخت و اظهار کرد: وزارت بهداشت بر جدی بودن پروتکل‌ها و نظارت بر اجرای آن‌ها تاکید اساسی دارد زیرا مباحث پروتکل‌ها در تخصص وزارت بهداشت است و هیچ دستگاهی بهتر از آن‌ها نمی‌تواند این نظارت‌ها را اعمال کند.

اما در حوزه اداری آنچه که تعیین شده از تذکر تا انفصال پیش‌بینی شده است.

علاوه ‌براین، در حوزه اصناف نیز از تذکر تا پلمپ، راه‌کارهایی‌ست که برای عدم رعایت پروتکل‌ها درنظر گرفته شده است .

در حوزه آموزشی از تذکر تا انفصال از خدمات به اضافه جریمه برای آموزشگاه‌های خصوصی تعیین شده است.

در حوزه ترددها نیز برای عدم رعایت، اعمال جریمه 500 هزار تومانی برای شهرهای نارنجی و جریمه یک میلیون تومانی برای شهرهای قرمز در دستور کار قرار دارد.

البته باید توجه داشت که این جریمه‌ها هر 24 ساعت یکبار که پلاک از طریق دوربین و پلیس مشاهده شود، به عنوان ضمانت اجرایی طرح اعمال خواهند شد.

وی همچنین بر لزوم مشارکت مردم برای اجرای صحیح طرح جدید تاکید کرد و گفت: این طرح یکی از پازل‌های هفتگانه‌ای است که توسط وزارت بهداشت به ستاد ملی مدیریت کرونا تنظیم شده و همه این موارد باید به صورت همزمان اجرایی شوند تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

بسیج محله‌محور نیز برای بیماریابی به عنوان پایلوت از کرمانشاه آغاز شده است.

بسیاری از افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند علائمی ندارند و بیشترین خطر را نیز همین افراد دارند.

امیدواریم با افتتاح خط تولید تست‌های سریع که از روز سه شنبه انجام شد، انجام تست‌ها روزانه به 100 هزار عدد افزایش پیدا کند و از این طریق در جهت مدیریت بیماری حرکت کنیم.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *