1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. کرونا جف بزوس را تریلیونر می‌کند!
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

کرونا جف بزوس را تریلیونر می‌کند!

جف بزوس تریلیونر

بعد از پاندمیک شدن کروناویروس فروش فروشگاه اینترنتی آمازون یک رکورد تاریخی دیگر را تجربه کرد و به نظر می‌رسد به‌زودی جف بزوس، موسس آمازون، اولین تریلیونر تاریخ خواهد شد. با برات نیوز همراه باشید.

به خاطر شرایط قرنطینه و خانه‌نشین شدن صدها میلیون‌ نفر، فروشگاه اینترنتی آمازون با دارا بودن امکان ارسال تنوع وسیعی از کالاها به سراسر دنیا، فروشی بی‌سابقه را تجربه کرد. مردم در قرنطینه بیش از پیش به خرید از این سایت رو آورده‌اند و حالا دیگر کالاهای ضروری خود را هم به جای خرید از فروشگاه‌های محلی از آمازون تهیه می‌کنند تا خطر شیوع بیماری تهدیدشان نکند.

کرونا جف بزوس را بیشتر از اینها ثروتمند می‌کند

جف بزوس با رشد و توسعه فروشگاه اینترنتی آمازون در سراسر دنیا، موفق شد در سال 2017 جایگاه بیل گیتس را اشغال کند و تبدیل به ثروتمندترین فرد جهان شود. فروش آمازون در چهارماهه نخست سال 2020 تا 75 میلیارد دلار افزایش داشته است و اینطور که پیش می‌رود، این سیر صعودی همچنان ادامه خواهد داشت. شرایط قرنطینه هنوز در بسیاری از کشورها پابرجاست و بسیاری افراد حتی بدون حاکم بودن قوانین رسمی عدم تجمع، در خانه مانده و ترجیح می‌دهند همه خریدهای خود را به‌صورت اینترنتی انجام دهند.

تریلیونر جف بزوس

به گزارش بلومبرگ در حال حاضر ثروت خالص جف بزوس ارزشی معادل 146 میلیارد دلار دارد. طبق تخمین‌های کارشناسان با توجه به رشدی که بعد از شرایط قرنطینه برای فروش آمازون حاصل شد، ثروت جف بزوس در زمانی حدود 5 سال به یک تریلیون دلار خواهد رسید. عده‌ای از کارشناسان اقتصادی حتی برای تریلیونر شدن جف بزوس تاریخ هم تعیین کرده‌ و معتقدند او در سال 2026 نخستین تریلیونر تاریخ خواهد شد. این تخمینِ شش ساله این روزها به چهار سال هم رسیده و در میان منتقدان نقل می‌شود که به لطف کروناویروس، ربع دهه تا تریلیونر شدن بزوس باقیست!

آن روی دیگر سکه، کارمندان و کارگران آمازون هستند که در این شرایط بحرانی به ارائه خدمات از بسته‌بندی تا ارسال و تحویل کالاها مشغولند. همین چند هفته پیش بود که دوباره صدای اعتراض کارگران آمازون به خاطر دستمزد کم و عقب‌مانده بلند شده بود و از آن وحشتناک‌تر اینکه تاکنون حداقل هفت نفر از کارگران آمازون بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته‌اند. کارگران می‌گویند درخصوص آمار ابتلای کارکنان اطلاع‌رسانی نمی‌شود و این موضوع ممکن است ریسک جان آنها را به دنبال داشته باشد.

این مسائل خشم فعالان کارگری و برخی سیاستمداران آمریکا را برانگیخته و انتقادهای تندی را متوجه جف بزوس می‌کند. مردم هم این روزها در توییتر و فروم‌ها به عملکرد سودجویانه آمازون اعتراض می‌کنند. البته بحث بیگاری از کارگران در آمازون سابقه‌ای طولانی دارد و این شرکت چند سالی است که به سوءاستفاده از منابع انسانی محکوم می‌شود.

یکی از معروف‌ترین اعتراض‌ها به عملکرد بزوس را اوکاسیو کورتز، نماینده دموکرات مجلس آمریکا سال گذشته بعد از عبور ثروت بزوس از مرز صد میلیارد دلار به‌صورت علنی با این عنوان مطرح کرد که: «هیچ‌کس صد میلیارد دلار به دست نمی‌آورد، صد میلیارد دلار را فقط می‌شود [از جیب دیگران] برداشت.»

به هر حال با شرایطی که به صورت ناگهانی در سال 2020 و با شیوع کرونا بر جهان حاکم شد، دیگر به ثبات پیش‌بینی‌ها هم نمی‌شود اعتماد کرد و ممکن است افزایش ثروت جف بزوس هم به هر دلیل غیرمنتظره‌ای در سال‌های آینده رو به افول بگذارد و تاریخ فعلا تریلیونری به خود نبیند. اما آنچه این روزها در آمارها مشاهده می‌کنیم، دست کم روی کاغذ ثابت می‌کند که تریلیونر شدن جف بزوس تا سه چهار سال آینده اصلا بعید نیست!

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست