1. خانه
  2. اقتصاد
  3. ارز-طلا-سکه
  4. راه حل تنظیم بازار ارز
ارز-طلا-سکهمنتخب سردبیر

راه حل تنظیم بازار ارز

جلب اعتماد مردم

یک نماینده مجلس جلب اعتماد مردم را راه حل کمبود ارز در بازار دانست و اظهار کرد باید با تضمین ارز مردم را وارد چرخه تولید کنیم.
مسلم صالحی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این موضوع که میزان ارزی که در اختیار مردم است نامشخص است گفت: با جلب اعتماد مردم ، تضمین و سود باید مردم را قانع کنیم که ارزهای خود را در اختیار دولت قرار دهند تا این ارز سرگردان وارد چرخه تولید شود که البته ایجاد این اطمینان وظیفه بانک مرکزی است .
وی با تاکید بر ضرورت اصلاح مکانیسم بازگشت ارز حاصل از صادرات به داخل کشور گفت: اگر در شرایط فعلی دولت و بانک مرکزی وظیفه نظارتی خود را انجام دهند در همین شرایط هم می‌شود بازار ارز را کنترل کرد.
صالحی درباره نوسانات بازار ارز اظهار کرد: کمبود ارز یکی از مهم ترین مسایلی است که در موضوع نابسامانی بازار ارز تاثیرگذار است به طوری که با صادرات محصولی از کشور باید درامد ارزی آن بازگردد و آن ارز به قیمت نیمایی در اختیار دولت قرار گیرد درصورتی که اکنون این موضوع اتفاق نمی‌افتد.

بیشتر بخوانید: ارز را کنترل می‌کنیم

وی درادامه گفت : با توجه به اینکه تولیدکننده با کارگر ارزان و مواد اولیه ارزان محصولی را تولید می‌کند باید ارز حاصل از صادرات آن را به کشور بازگرداند. درصورتی که آن ارز حاصله را به قیمت آزاد به دولت می‌فروشد و این خارج از توان دولت است.
نماینده مردم اقلید در مجلس با اشاره به وجود دلالان و واسطه گرها در بازار ارز خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس در جلسه‌ای با رییس بانک مرکزی اظهار داشتند که باید عزم جدی برای نابسامانی بازار ارز اجرایی شود زیرا مطمئنا نهادهای امنیتی کاملا به موضوع اشراف دارند.

صالحی با اشاره به تاکید کمیسیون اقتصادی مجلس بر ورود بانک مرکزی برای ساماندهی نابسامانی‌ها در بازار ارز تصریح کرد: البته ما با کاهش درآمدهای نفتی هم مواجه بوده‌ایم اما از سوی دیگر صادرات محصولات غیر نفتی ما هم رشد خوبی داشته است. در واقع مهمترین مشکل برگشت ارز به چرخه تولید است. ضمن اینکه در برخی موارد ارزهایی که برای واردات کالا اختصاص یافته به ازای آن کالایی وارد نشده یا کالای ضروری وارد نشده است.
وی در پایان تاکید کرد: کنترل بازار ارز نیازمند همراهی دولت و بانک مرکزی و نظارت دقیق بر بازار ارز است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست