بورسمنتخب سردبیر

چشم انداز روشن جهش بورس

جهش بورس امیدبخش و دلگرم کننده است

طی دو ماه ابتدایی امسال بیش از 4 برابر کل سال 98 سرمایه به بورس تزریق شده و از طرف دیگر شرکتهای بورسی نیز 88 هزار میلیارد تومان تامین مالی کرده‌اند که به گفته فعالان اقتصادی، این جهش بورس در کشور بسیار امیدبخش و مثبت است.

به گزارش برات نیوز، طبق گفته‌های معاون سازمان بورس، از ابتدای امسال تاکنون رقم قابل توجهی تأمین مالی توسط شرکت‌های بورسی انجام شده که این رقم به حدود ۸۸ هزار میلیارد تومان رسیده است. رقمی که باعث جهش بورس شده است. در این خصوص یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است: حال امروز بورس خوب است و مهمترین عامل در این رونق، افزایش سطحِ “اعتماد اجتماعی” است که در فعالان اقتصادی به وجود آمد.

مهدی رباطی با بیان اینکه در دو ماهه ابتدایی سال 99 بیش از 4 برابر کل سال 98، پول به بازار سرمایه تزریق شده است، گفت: بازار سرمایه در شرایط کنونی با وضع متفاوتی روبرو شده است؛ تا پیش از رونق بورس، فعالان اقتصادی تمایلی برای شرکت در این عرصه نداشتند، اما امروز تمایل آن‌ها به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

او گفت: این اتفاق مجموعه دلایلی دارد که مهمترین عامل در این رونق، افزایش سطحِ “اعتماد اجتماعی” است که در فعالان اقتصادی ایجاد شد.، همچنین امروز سیاستگذاری کلانی برای توجه به بازار سرمایه و بورس دارد ایجاد می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: دریافت غیرحضوری کد بورسی تشریح شد

 

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: به دلیل شرایط موجود دولت و وزارت اقتصاد برای نخستین بارجسورانه به این عرصه ورود کرده اند و ایجاد سهام “شستا” (شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی) از مصادیق همین ورود بود.

او با اعلام اینکه امروز 49 میلیون نفر در کشور سهامداران سهام عدالت هستند، افزود: این افراد کسانی هستند که بازار سرمایه ما را رصد می‌کنند.، اگر تا پیش از این ریل گذاری اقتصاد کشور در مسیر بازار مسکن و طلا و ارز بود، امروز به سمت بورس گرایش یافته است.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: ما امروز نیارمند انجام مباحث جدی در بورس هستیم و باید اتاق‌های فکر در بازار‌های سرمایه ایجاد شوند و هنوز کاستی های زیادی وجود دارد.

رباطی ادامه داد: در قوای سه گانه هم مراجع تصمیم گیر در این عرصه آشنایی چندایی با این موضوع ندارند؛ بنابراین قوانین مربوط به بورس در 11 سال پیش تصویب شده و از آن روز بدون بازنگری، مغفول مانده اند.

حجم تامین مالی در سال ۹۹

گفتنی است بر اساس اعلام معاون سازمان بورس، حجم تامین مالی بازار سرمایه در سال جاری بسیار چشمگیر بوده و به 20 درصد رسیده است.

در خصوص تامین مالی شرکتهای بورسی، عضو هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار گفت:‌ از ابتدای امسال تاکنون رقم قابل توجهی تأمین مالی توسط شرکت‌های بورسی انجام شده که این رقم به حدود ۸۸ هزار میلیارد تومان رسیده است و به همین دلیل شاهد جهش بورس بودیم.

امیری در مورد اینکه حجم تأمین مالی در بازار سرمایه به ۲۰ درصد رسیده باید این رقم چقدر باشد، گفت: قبلاً تأمین سرمایه از بورس در حد ۳ درصد بود و بقیه تأمین مالی از طریق بانک انجام می‌شد امروزه این رقم افزایش پیدا کرده و به ۲۰ درصد رسیده و این نسبت در حال افزایش است. باید سهام شرکت‌ها در بورس اضافه شود و بازار سرمایه عمق پیدا کند.

 

بیشتر بخوانید: 48 میلیون سرمایه‌ گذار در بورس

 

وی در مورد اینکه آیا به نظر شما بورس ایران به عنوان دماسنج اقتصاد عمل می‌کند، گفت: مهم‌ترین دلیل اینکه دماسنج نیست همان است که گفتم شرکت‌ها از نقدینگی حاضر در بازار سرمایه نمی‌توانند استفاده کنند بورس می‌تواند موتور محرک اقتصاد باشد و نقدینگی جدید جذب پروژه‌های شرکت‌ها شود و باید نقدینگی‌های جدید از سوی مدیران شرکت‌های بورسی جذب شود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید