برای رسیدن به خودکفایی و بی نیازی از واردات در هر بخش و حوزه ای ، تولید داخلی موضوع بسیار حائز اهمیتی است و به این مقوله باید به صورت ویژه ای پرداخته شود. به همین دلیل جهش تولید درکشور نیاز به سرمایه‌گذاری دارد.

با توجه به اهمیت موضوع تولید داخل و بروز تحریم های جدید، مقام معظم رهبری سال جاری را سال جهش تولید نامیدند تا دراین سال توجه ویژه ای به تولید و تولیدکنندگان داخلی شده و آن ها بسیار مورد حمایت قراگیرند.

همچنین باید توجه داشت که با استفاده از دانش و توان متخصصان داخلی  درهر زمینه ای می توان به تولید و خودکفایی رسید و از واردات در هر بخش و حوزه ای بی نیازشد.

درهمین حال مسوولان و کارشناسان نیز معتقدند تولید داخلی نیازمند سرمایه گذاری و استفاده مناسب از این سرمایه ها است.

در همین راستا وزیر اقتصاد و دارایی درباره جهش تولید درکشور اظهار کرده است : رسیدن به جهش تولید در کشور نیازمند سرمایه گذاری و استفاده بهینه  از سرمایه های انباشت شده در عرصه فیزیکی، مالی و انسانی است تا بتوان تولید جهش یافته را تجربه کنیم.

فرهاد دژپسند در همایش  کار و تولید  رادیو اقتصاد با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری  به نام  جهش تولید گفته است: سرمایه گذاری و  بهره وری  از محورهای اساسی برای تحقق جهش تولید است.

وی با بیان اینکه تولید فقط به تولید کالا محدود نمی شود افزوده است:  وقتی صحبت از تولید به میان می آید منظور تولید کالا و خدمت توامان است. وقتی تولید کالا و خدمت در کنار هم قرار می گیرند الزامات تدقیق و توجه را بیشتر می کنند.

بیشتر بخوانید: رویداد جذب سرمایه در حوزه کشاورزی برگزار شد

وی افزود: تحریم ها از سال ۱۳۹۱ تاکنون ساختار جدیدی پیدا کرده و در اندک سال ها رشد سرمایه گذاری در کشور مثبت بوده به عبارتی سه سال رشد سرمایه گذاری در کشور مثبت و بقیه سال ها منفی بوده است.

دژپسند درباره  نرخ بهره برداری از تولید اظهار کرده است :نرخ بهره برداری از تولید حدود ۵۰ درصد است. اما با توجه به تنوع در رشته ها آمارهای بسیار متفاوتی وجود دارد ولی نرخ بهره برداری از تولید در ایران ۴۵ ،۴۷ تا ۵۵ درصد است.

وی افزوده است :وقتی سرمایه گذاری انجام می شود لزوما باید  استفاده از سرمایه های موجود به بهترین نحو مورد بهره برداری قرار گیرد و نرخ بهره برداری از ظرفیت حتما افزایش قابل توجهی چه در سرمایه گذاری و چه در افزایش نرخ بهره برداری داشته باشد.

به گفته وی در بحث سرمایه گذاری «تامین مالی ثابت» و در مقوله افزایش نرخ  بهره برداری تولید «تامین مالی سرمایه در گردش » مطرح می شود.

وزیر اقتصاد و دارایی  همچنین درباره سرمایه گذاری در بورس گفته است : بورس، مامنی برای هدایت سپرده ها و پس اندازهای خرد مردم است. البته مراجعه به بازار سرمایه حتما باید با مطالعه و مشاوره باشد.

وی ضمن اشاره به تحول سیستم بانکی کشور اشاره کرده است :با توجه به ایجاد تنوع در مجاری تامین مالی و تجهیز سیستم بانکداری به فناوری های روز دنیا تحولات جدی و بزرگی در سیستم بانکی کشور ایجاد شده است به طوری که طی چند ماه اخیر سیستم احراز هویت و اعطای تسهیلات اینترنتی شده و بدون مراجعه متقاضیان می توانند از این خدمات بهره مند شوند . 
وزیر اقتصاد و دارایی افزوده است:  دربخش تامین مالی تنوع ایجاد شده به طوری که در حال حاضر بنگاه  های اقتصادی به خصوص متوسط و بزرگ مقیاس برای تامین مالی ثابت نیاز به مراجعه بانک ندارند، بلکه بصورت غیر حضوری می توانند خدمات بانکی دریافت کنند. بنگاه های بزرگ نیز برای تامین سرمایه مورد نیاز خود می توانند به بازار سرمایه مراجعه و نیاز خود را برطرف کنند.

دژپسند ضمن اشاره به نقش مهم و اساسی کریدور بازار سرمایه خاطر نشان کرده است : کریدور بازار سرمایه یک کریدور قابل اعتماد از نظر تامین منابع چه در سرمایه ثابت و چه در سرمایه در گردش  است و امروز می تواند در تامین مالی اقتصاد نقش قابل توجهی داشته باشد؛ البته این حرف به معنای حذف نظام بانکی نیست.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *