اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

جهش معاملات بازار مسکن در تیر ماه

جهش معاملات بازار مسکن

مسکن، حریم خصوصی که این روزها داشتن چند متر از آن برای مردم آرزو شده است و حتی رهن و اجاره سقفی که بتوانند در آن بمانند هم کم کم  روال آرزو شدن را طی می کند. بازار مسکن یکی از اصلی ترین بازارهایی است که طی یکی دو سال گذشته رشد و جهش چند صد برابری را تجربه کرده و این جهش و رشد متقاضیان را ناتوان در انجام معاملات مسکن کرده است. در این میان آمارو گزارش ها حاکی از این است که با توجه به رشد قیمت ها برخی ازاین افزایش بی رویه ترسیده اند و متقاضی خرید مسکن حتی در متراژهای خیلی پایین شده‌اند. از اینرو میزان تقاضا در بازار مسکن بالا رفته و رشد قیمت ها و تورم در این بازار سرسام آور شده است. به طوری که در ماه گذشته بازار مسکن و میزان تقاضای مردم برای خرید و فروش در چهار منطقه تهران رشد چشمگیری داشته و رقم 40.6 درصد معاملات را به خود اختصاص داده است. این اتفاقات جهش معاملات بازار مسکن را به همراه داشته است.

بیشتر بخوانید: هشدار وزارت راه به متقاضیان مسکن ملی

در تیرماه 99 و در حالی که بازار مسکن رشد سالیانه 193 درصدی و ماهیانه 30 درصدی را تجربه کرده بود متوسط قیمت مسکن در شهر تهران به حدود 21 میلیون تومان رسید و نسبت به سال گذشته تقریبا 57 درصد شد و 10 درصد افزایش قیمت داشت.

معاملات و قیمت در بازار مسکن در تیرماه امسال نسبت به خرداد ماه امسال و تیرماه سال گذشته بسیار تغییر داشته است.

از نمایه های معنی دار معاملات در تیر ماه می توان به رشد سالیانه بالای ۲۰۰ درصدی خرید و فروش در مناطق ۳، ۵، ۶، ۷، ۱۰، ۱۱، ۱۳ و ۲۲ اشاره کرد.

همچنین در منطقه ۱۳ نیز معاملات رشد سالیانه ۳۱۴ درصدی داشت در حالی که در این لیست مناطق ۶، ۱۱، ۱۳ و ۲۲ جزو ۱۰ منطقه پر تقاضای تهران محسوب نمی شوند.

ثبت رکورد منطقه 19 در پیشتازی تورم

بالاترین نرخ رشد سالیانه بازار مسکن را منطقه 19 در کارنامه خود به ثبت رسانده است که البته با توجه به تعداد پایین معاملات در منطقه ۱۹ که با ۸۰ فقره قرارداد خرید و فروش در تیرماه تنها منطقه ای بود که دارای تعداد معاملات کمتر از ۱۰۰ فقره بوده است تغییرات قیمتی نیز به همان نسبت اهمیت خود را از دست می دهد.

بر این اساس رشد ۶۶ درصدی سالیانه قیمت در منطقه ۶ با ۵۶۹ معامله در تیرماه ۱۳۹۹ می تواند قابل توجه باشد.

منطقه 5 پیشتاز در تعداد قرارداد

از طرف دیگر بالاترین تعداد معاملات به میزان ۷۳.۱ درصد به ترتیب در مناطق ۵، ۴، ۲، ۱۰، ۱۴، ۷، ۱، ۸، ۳ و ۱۵ انجام شد. ۴۰.۶ درصد قراردادهای خرید و فروش تنها در چهار منطقه ۵، ۴، ۲ و ۱۰ منعقد شده است. منطقه ۵ با ۱۴.۹ درصد از معاملات کماکان پیشتاز تعداد قراردادهای خرید و فروش مسکن در تهران است.

سهم مناطق ۴، ۲ و ۱۰ نیز به ترتیب ۸.۷ درصد ۸.۶ درصد و ۸.۴ درصد از کل تعداد معاملات شهر تهران بوده است. نرخ رشد سالیانه قیمت در این مناطق نیز به ترتیب ۶۰، ۶۲، ۵۵ و ۴۸ درصد بود.

نکته دیگر اینکه هم اکنون فقط دو منطقه از شهر تهران شامل ۱۸ و ۱۹ دارای میانگین قیمت مسکن کمتر از ۱۰ میلیون تومان در هر متر مربع هستند در حالیکه تیرماه سال گذشته تعداد مناطقی که قیمت مسکن در آنجا کمتر از متری ۱۰ میلیون تومان بود به ۱۰ منطقه می رسید.

رشد 57 درصدی قیمت مسکن در سال جاری

از طرف دیگر با اینکه نرخ رشد سالیانه قیمت ۵۷ درصد بوده است، شاخص بیشترین تقاضا بر اساس ارزش هر واحد مسکونی رشد ۸۸ را نشان می دهد. تیر ماه سال قبل واحدهای ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان بالاترین تقاضا را در شهر تهران داشتند​ در حالی که تیرماه سال جاری این رتبه به واحدهای ۶۰۰ تا ۸۵۰ میلیون تومان رسید.

تغییر دیگر می‌تواند به رشد ۲ واحد درصدی خانه های بالای ۱۰۰ متر نسبت به سال گذشته مربوط باشد. تیرماه ۱۳۹۹ واحدهای بیش از ۱۰۰ متر مربع ۳۰.۱ درصد کل قراردادهای خرید و فروش را در بر گرفت در حالی که تیر ماه ۱۳۹۸ این میزان ۲۸ درصد بود.

بیشتر بخوانید: بار مسکن را جامعه به دوش می‌کشد

رونق بازار مسکن در تیرماه سال جاری

بر اساس آمار اراده شده مشخص است که تیرماه سال جاری با سال گذشته بسیار متفاوت بوده و درصال هیچ معامله ای در تیرماه سال گذشته انجام نشده بوده است .

بالعکس تیرماه سال جاری تعداد معاملات مسکن دربازار بسیار افزایش داشته و این نشانگر وضع خوب بازار مسکن است چراکه در سال‌های گذشته معمولاً متوسطه معاملات در محدوده ۱۵ هزار فقره بود.

دراین میان کارشناسان نیز معتقدند بخش مهمی از رونق بازار می‌تواند ناشی از ورود سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن  باشد. البته انتظارات تورمی، رشد نرخ ارز، افزایش قیمت مصالح ساختمانی، اخبار مربوط به دریافت مالیات از خانه‌های خالی در تابستان جاری و الزام به دریافت کد رهگیری نیز در افزایش معاملات مسکن شهر تهران بی تاثیر نبوده است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید