با توجه به قرارگیری در فصل پاییز و بارش، حجم ورودی آب به مخازن سدهای کشور نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 28 درصد کاهش یافته است .

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که متاسفانه در گزارش های هرساله دیده شده که میزان حجم ورودی آب به سدهای کشور در حال کاهش است .

و تاکنون نیز اقدامی از سوی مسوولان درجهت رفع این مشکل اجرایی نشده و هرساله شاهد کاهش میزان حجم مخازن سدهای کشور هستیم.

این کاهش حجم ورودی آب به مخازن سدهای کشور ناشی از عوامل مختلفی از جمله کاهش چشمگیر میزان بارندگی درکشور است .

البته که عدم استفاده درست از منابع آبی و نبود مدیریت مناسب در این حوزه از دیگر عوامل کاهش مخازن سدهای کشور است.

 میزان 37 درصدی پرشدگی سدها تاکنون

این درحالی است که براساس آمار بهره‌برداری از سدهای مخزنی کشور تا پایان ۲۳ مهرماه جاری، حجم آب موجود در مخازن سدها ۲۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

براساس این گزارش، ظرفیت کل مخازن سدهای کشور ۵۰.۵ میلیارد مترمکعب بوده و درصد پرشدگی سدها نیز در حال حاضر ۳۷ درصد ثبت شده است.

همچنین ورودی سدها در هفته جاری ۰.۲۵ میلیارد مترمکعب و در مدت مشابه سال آبی گذشته ۰.۴۱ میلیارد مترمکعب بوده است.

درهمین حال، خروجی سدها در هفته جاری ۰.۴۹ میلیارد مترمکعب و در مدت مشابه سال آبی گذشته ۰.۹۴ میلیارد مترمکعب بوده است.

کاهش 39 درصدی کل خروجی مخازن سدهای کشور

 این در حالی است که از ابتدای سال آبی تا پایان روز ۲۳ مهرماه جاری، کل ورودی مخازن سدهای کشور ۰.۸۶ میلیارد مترمکعب ثبت شده که این عدد در سال قبل ۱.۱۹ میلیارد مترمکعب بوده و گویای کاهش ۲۸ درصدی است.

در زمان مذکور کل خروجی مخازن کل کشور در سال جاری ۱.۶۹ میلیارد مترمکعب بوده که این عدد در سال گذشته ۲.۷۸ میلیارد مترمکعب ثبت شده که بیانگر ۳۹ درصد کاهش کل خروجی مخازن سدهای کشور است.

حجم آب موجود مخازن در سال جاری ۱۸.۳۸ میلیارد مترمکعب ثبت شده که در سال قبل ۲۵.۵۸ میلیارد مترمکعب بوده و بیانگر کاهش ۲۸ درصدی است.

وضعیت نامناسب مخازن سدها در اغلب استان ها

این درحالی است که پیش از این در گزارشی اعلام شده که وضعیت سدهای مهم شرب و کشاورزی  تا پایان ۲۶ شهریور ماه سال جاری حاکی از این است که در سدهای خراسان رضوی و شمالی سد کوچری گلپایگان، سدهای خوزستان، هرمزگان، تهران، سیستان و بلوچستان، گیلان و مرکزی وضعیت مخازن سدها نامناسب است.

دراین گزارش آمده بود که وضعیت مخازن آب در سدها تنها در سد رئیسعلی دلواری در استان بوشهر ، سد زاینده رود در اصفهان و سد یامچی اردبیل میزان مخازن آبی سدها افزایش یافته است .

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *